DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

464

Досить часто в інтернеті можна зустріти інформацію про те, що при виникненні проблем з доступом в інтернет необхідно прописати DNS 8.8.8.8.

На таких сайтах також даються інструкції, як правильно це зробити, але рідко коли автори толково пояснюють, що це таке.

Більш того, далеко не всі користувачі розуміють, як все це працює, тому не можуть вирішити, чи потрібно їм користуватися таким ось DNS.

Тому ми, продовжуючи наш цикл статей про поняттях, що стосуються мереж, простою мовою пояснити, що таке DNS, що за адреса 8.8.8.8 і як вирішити, чи варто вам його використовувати.

Зміст:

Раніше ми говорили про те, що таке LAN, SSID і розглядали інші поняття. Тепер ми продовжуємо нашу захоплюючу подорож у світ комп’ютерних мереж.

Ви готові?

Почнемо з витоків

Нашу розмову ми почнемо з того, що взагалі таке DNS і як воно працює. Офіційне визначення звучить наступним чином: DNS – це система доменних імен.

Якщо сказати по-російськи, то DNS являє собою систему, яка роздає кожному вузлу мережі якесь унікальне ім’я. Це ім’я називається доменом.

У кожного сайту є свій домен. На цьому прикладі показати це поняття простіше всього. Приміром, у geek-nose.com домен «com».

Мета існування такого поняття полягає в тому, щоб людині було зручно і просто запам’ятати адресу сайту в інтернеті.

Справа в тому, що у кожного ресурсу є IP-адресу, але звичайному користувачеві буде дуже незручно запам’ятовувати щось на зразок 138.201.233.116 (це, до речі, і є IP-адреса нашого сайту, geek-nose.com).

Тому і були створені домени.

На малюнку 1 можна бачити приклад розподілу доменів.

DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

Рис. 1. Приклад роботи DNS

Але при чому тут DNS 8.8.8.8?

Також існує таке поняття, як DNS-сервер. «8.8.8.8» — це і є адреса одного з них. Якщо бути точним, то є альтернативний DNS-сервер.

Зараз ми розберемося в тому, що це таке. Не переживайте.

А для цього розглянемо поетапно роботу DNS. Виглядає це наступним чином:

 • Наприклад, ви вводите в адресний рядок браузера адресу geek-nose.com. Програма поки що не знає нічого про те, що це за адреса та як його відкривати. Тому він звертається до локального сервера імен, який вказується в налаштуваннях підключення до інтернету. Якщо ми вкажемо адресу 8.8.8, то буде використовуватися саме він. Загалом, браузер робить запит до DNS-серверу 8.8.8.8 і питає у нього: «Що це за адреса, знаєш ти його?»
 • Локальний сервер теж поки нічого не знає (він же локальний і працює тільки з невеликою кількістю пристроїв). Тому він посилає такий же запит кореневого сервера — «.» (на малюнку 1 він показаний на самому верху).
 • Кореневий сервер теж не знає, що це за адреса, але дає адресу сервера, який знає. Це як на ринку – «У мене такої футболки немає, запитайте у сусідньому ряду». Сервер, який повинен знати, що, зрештою, що це за адреса – це сервер, який відповідає за зону .com (саме цим закінчується адресу потрібного нам сайту). Так от, кореневий сервер дає локального IP-адресу сервера зони .com.
 • Локальний сервер йде до DNS-сервера зони .com і задає йому те ж питання, що й раніше: «Що це за сайт такий?». У відповідь він отримує IP-адресу сайту і повідомляє його браузеру.
 • Браузер, у свою чергу, вже відкриває сайт так, як це зручно користувачеві.
 • Не зрозуміли?

  Прочитайте ще раз. Зазвичай це допомагає. Але тут все досить просто.

  DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

  Рис. 2. DNS

  З усього вищесказаного можна зробити висновок, що DNS-сервер 8.8.8.8 є локальним сервером імен, через який відбувається звертання до серверів верхніх рівнів, зокрема, до кореневого сервера.

  Через нього можна отримати IP-адресу сайту і коректно відобразити його в браузері.

  Як все це відбувається, описано в списку вище.

  Читайте також:

  WAN – це глобальна мережа. Особливості та налаштування

  Налаштувати локальну мережу через роутер, Wi-Fi, мережевий доступ до принтерів

  VPN – що це таке? — Опис та налаштування сервера

  А що таке «альтернативний» сервер?

  Раз є альтернативні, значить, мають бути і основні. Це дійсно так.

  Існує набір офіційні DNS-сервери, які були розроблені і контролюються компанією ICANN («Корпорація з управління доменними іменами і IP-адресами» — так і називається).

  Але проблема в тому, що іноді вони просто не витримують навантаження на себе – занадто вже багато користувачів намагаються одночасно підключитися до якогось ресурси, дуже багато запитів і так далі.

  Тому безліч великих корпорацій зареєстрували власні адреси DNS-серверів, які працюють незалежно від основних.

  Вони виконують ті ж завдання, що й офіційні сервери.

  Однією з таких компаній є Google. Фахівці цієї корпорації розробили два власних DNS-сервера.

  Їх адреси: вже відомий нам «8.8.8.8» і «8.8.4.4». До них може підключитися будь-який користувач, якщо у нього виникають які-небудь проблеми з доступом в інтернет.

  DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

  Рис. 3. Google – компанія, яка розробила власні сервери DNS

  Отже, з теорією, ми розібралися. Тепер перейдемо до практики і розглянемо, як змінити DNS-сервери і в яких випадках це потрібно робити.

  Покрокова інструкція по зміні DNS-сервера

  Ця процедура виконується наступним чином:

  • Натисніть на кнопку підключення до інтернету в треї правою кнопкою миші. З’явиться випадаюче меню. В ньому виберіть пункт «Центр управління…».
  DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

  Рис. 4. Доступ до центру управління мережами

  • Далі натисніть на напис «Зміна параметрів адаптера». Знаходиться вона в лівій стороні, на панелі навігації центру управління.
  DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

  Рис. 5. Потрібний пункт у центрі керування

  • Далі у списку знайдіть підключення, яке використовуйте. Натисніть на нього правою кнопкою миші і в випадаючому меню виберіть пункт «Властивості». Клікніть на нього.
  DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

  Рис. 6. Список доступних підключень і випадаюче меню потрібного

  • Далі в центральній панелі натисніть на напис «Протокол Інтернету версії 4…». Таким чином, ви просто виділіть його в загальному списку. Стане доступною кнопка «Властивості» трохи нижче і правіше. Натисніть на неї.
  DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

  Рис. 7. Доступ до властивостей протокол версії 4

  • Ось ми і дісталися до місця, де можна відредагувати DNS-сервери. Для цього поставте позначку навпроти напису «Використовувати наступні адреси…» внизу. Стануть доступними поля редагування значень. У першому полі («Бажаний…»введіть «8.8.8.8», а в другому («Альтернативний…») – «8.8.4.4».
  DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

  Рис. 8. Редагування адреси DNS-серверів

  • Потім натисніть кнопку «ОК» і закрийте всі, що відкрили раніше. Параметри будуть збережені.
  Примітка: В деяких випадках, щоб зміни набрали сили, необхідно перезавантажити підключення до інтернету (відключитися і знову підключитися) або ж перезавантажити комп’ютер.

  Що ми зробили?

  Ми змінили адресу DNS-сервера на той, який пропонує Google. Тепер браузер буде звертатися не до одного з серверів, які надає компанія ICANN, а до «8.8.8.8».

  Ось так все просто!

  Але є кілька критеріїв, за якими можна визначити, чи варто вам виконувати цю процедуру.

  Коли краще підключитися до DNS-сервера 8.8.8.8

  Мова йде про таких критеріях:

 • Постійні підвисання і глюки використовуваних DNS-серверів. Таке часто трапляється у початківців і дрібних провайдерів. Якщо ви точно знаєте що причина в цьому, сміливо переходьте на ті сервери, які пропонує Google. Щоб дізнатися це, краще зателефонувати провайдера. Правда, нечасто оператори можуть чесно сказати, що у них слабке обладнання або «неправильні» адміністратори.
 • Поява помилок, пов’язаних з DNS. Зазвичай в таких помилках це слово присутнє. DNS-сервер може не відповідати, бути недоступним і так далі. Загалом, всі ці проблеми легко вирішуються зміною адреси сервера.
 • Провайдер може блокувати деякі сайти для своїх користувачів. Це може бути розпорядження влади або власна ініціатива. У будь-якому випадку, якщо використовуються якісь примітивні методи блокування, їх можна обійти зміною DNS.
 • У будь-якому випадку, DNS-сервери від Гугл є швидкими, безкоштовними і, що найголовніше, стабільними!

  DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

  Рис. 9. Зміна DNS може допомогти обійти блокування сайту

  У чому підступ?

  Багато користувачів на форумах пишуть, що неспроста Google дає таку альтернативу.

  З допомогою своїх серверів вони збирають дані про користувачів і спокійно можуть читати нашу переписку, брати логіни, паролі та отримувати доступ до особистої інформації.

  Тому є сенс розібратися в тому, чи так це насправді.

  Вам це може бути цікаво:

  Який Інтернет краще підключити для дому. Огляд всіх можливих варіантів

  Як змінити ip-адресу комп’ютера в локальній мережі і в інтернеті?

  Що таке Сайт служби: Локальна система (обмеження мережі). Що робити якщо він вантажить систему!?

  Наскільки безпечні DNS від Гугл

  Девід Улевич, засновник OpenDNS, сервісу, який теж надає DNS-сервери багатьом користувачам, висловив думку про те, що Google дійсно буде збирати всю особисту інформацію.

  Сам директор Google Ерік Шмідт говорив про те, що компанія може розкривати такі дані.

  Більш того, вже були випадки, коли такі маніпуляції ставали причиною початку судового розгляду.

  Але виходячи з практики, єдине, чим можуть бути небезпечні такі сервери, так це наявність контекстної реклами.

  Тобто Google буде збирати інформацію про вас, а потім, на підставі зібраних даних, показувати певні рекламні матеріали.

  Це відбувається навіть якщо не використовувати альтернативні DNS від Гугл. Тільки тоді використовуються ваші пошукові запити. Тому уникнути цього ніяк не вийде.

  Більш того, від контекстної реклами взагалі можна позбутися, якщо поставити на свій браузер ті чи інші розширення, наприклад, AdBlock. Нічого складного в цьому немає.

  Тому можна зробити висновок про те, що DNS-сервер 8.8.8.8 можна і потрібно використовувати при виникненні проблем з офіційними DNS.

  DNS 8.8.8.8 – що це таке і як з ним працювати

  Рис. 10. DNS-сервери від Google безпечні

  Нижче наочно показана процедура зміни сервера.

  Як поміняти DNS сервер

  Якщо сайт не відкривається, то це не означає, що сайт не працює. Скоріше за все, Ваш провайдер не поспішає оновлювати список ДНС серверів. Варто зателефонувати і пояснити які вони погані або замість звернення до супорт провайдера налаштовуємо протокол інтернету TCP/IP за допомогою безкоштовного DNS сервера від Google. Для цього у властивостях протоколу інтернету TCP/IP