DNS сервер: як вибрати базу?

303

DNS (англ. Domain Name System — система доменних імен) — сукупність логічно взаємопов’язаних баз даних (далі БД) комп’ютерів, які розподілені в локальній або глобальній мережах, метою якої є отримання інформації про домени.

Зміст:

БД DNS підтримується з допомогою ієрархії DNS-серверів, які взаємодіють по певному протоколу.

Спочатку роль DNS виконував текстовий файл hosts, який формувався на центральному вузлі після чого розсилався на кожен комп’ютер своєї локальної мережі.

З появою і зростанням мережі Інтернет виникла необхідність у створенні більш ефективного механізму, яким і стала система розпізнавання імен.

DNS-сервер

З поняттям DNS-сервера більшість користувачів стикається при налаштуванні підключення комп’ютера в рамках локальної (LAN) або глобальні (WAN) мереж.

DNS-сервер — це спеціальне програмне забезпечення (далі ПЗ) для обслуговування системи доменних імен, а також безпосередньо самого комп’ютера, на якому це встановлено та функціонує.

Для чого ж використовується DNS-сервер?

Якщо не вдаватися в подробиці, скажемо, що DNS-сервер — це механізм, що перетворює зручні для людського сприйняття буквено-цифрові імена мережевих пристроїв (домени) в їх IP-адреси.

Наприклад, поштовий сервер Google має доменне ім’я www.gmail.com, але зайти в пошту ми можемо двома способами: написавши в адресному рядку браузера www.gmail.com або написавши IP-адреса хоста 216.58.209.165.

Обидві записи будуть коректними, різниця лише в зручності запису їх запам’ятовування.

На рівні мережевих пристроїв більш зручним є комунікація на рівні цифр і обмін відбувається саме таким чином.

На людському рівні більш зручним, звичайно ж, є доменний спосіб мережевої взаємодії, т. к. назва сайту запам’ятати легше, ніж рядок цифр.

Не останнє місце тут відіграє свідомість назв. Завдання сервера бути містком між машиною і людиною.

DNS сервер: як вибрати базу?

Цікаво! Одного доменного імені може належати група з декількох IP-адрес т. к. великий поштовий сервер це найчастіше не один сервер, а кілька. Метою такого підходу є створення надмірності — якщо виникає проблема з одним сервером, інший виконує його функції. Всі ці технологічні особливості приховані від очей пересічного користувача, а завдання надання потрібного ресурсу згідно з запитом лежить на DNS-сервері.

Найбільш важливим показником при виборі DNS-сервера є його доступність у часі.

Наприклад, якщо вибраний вами сервер не буде працювати, то зайти в інтернет можна буде тільки використовуючи IP-адреси сайтів або вказавши іншій DNS-сервер.

Виходячи з практики, скажімо, що для вирішення більшості завдань вам необхідно буде запам’ятати лише 2 IP-адреси: 8.8.8.8 і 8.8.4.4.

Перевагою даних серверів є, по-перше, висока ступінь доступності, а по-друге, їх дуже просто запам’ятати.

Яким DNS-сервером ви користуєтеся?

Щоб дізнатися який DNS-сервер використовується, необхідно:

 • Набрати на клавіатурі Win + R.

 • У полі «Відкрити» необхідно вписати або скопіювати з сайту команду виклику командного рядка – «control /name Microsoft.NetworkAndSharingCenter» (без лапок) і натиснути «ОК».

DNS сервер: як вибрати базу?

 • У вікні, вибрати необхідний профіль (якщо їх декілька) і перейти в меню «Підключення по локальній мережі».

DNS сервер: як вибрати базу?

 • У вікні «Стан підключення по локальній мережі» клацнути пункт «Відомості» і перейти у вікно з інформацією про нашому підключенні, після чого знайти рядок «DNS-сервери IPv4».

DNS сервер: як вибрати базу?

Алгоритм розв’язання проблем з DNS

Іноді, може статися ситуація, коли DNS-сервер недоступний. Дана ситуація може виникнути з двох причин:

 • Проблема на стороні клієнта, як правило, — це зупинка служби DNS-клієнта на комп’ютері. Необхідно запустити службу DNS-клієнта.

 • Проблема на стороні провайдера або організації DNS-сервером, якою ви користуєтеся. Необхідно змінити DNS-сервер.

 • Для запуску служби DNS-клієнта, необхідно:

  • Натиснути «Пуск», у полі пошуку пишемо «служби» (без лапок) і переходимо в це меню.

  • У вікні ми побачимо всі служби, які задіяні в системі. Шукаємо службу «DNS-клієнт». Нам необхідно переконатися в тому, що служба DNS працює. У полі «Стан» має бути напис «Працює».

  DNS сервер: як вибрати базу?

  • Якщо поле порожнє, значить служба DNS зупинена і її необхідно виконати. Для запуску служби DNS необхідно клікнути правою кнопкою миші на службі і в контекстному меню натиснути «Запустити».

  DNS сервер: як вибрати базу?

  • Після запуску, зверніть увагу на полі «Стан», повинна з’явитися напис «Працює».

  DNS сервер: як вибрати базу?

  • Якщо служба DNS-клієнта працює, а зайти на сайт вдається тільки за його IP-адресою, спробуйте змінити DNS-сервер.

  Налаштування DNS-сервера

  Щоб змінити DNS-сервер на інший (настроїти DNS-сервер), необхідно виконати 3 перших пункту з розділу «Яким DNS-сервером ви користуєтеся?» цієї статті, але у вікні «Стан підключення по локальній мережі» вибрати пункт «Властивості», далі у вікні, вибрати пункт «Протокол Інтернету версії 4 (TCP/IPv4)», після чого також вибрати пункт «Властивості».

  У вікні, ставимо перемикач на позицію «Використовувати такі адреси DNS-серверів», і вписуємо в поля бажаного і альтернативний DNS-серверів IP-адреси.

  У нашому прикладі вказані адреси DNS-серверів Яндекса.

  DNS сервер: як вибрати базу?

  На завершення наведемо невеликий список IP-адрес найбільш популярних серверів:

  Google:

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

  Yandex:

  • 77.88.8.1
  • 77.88.8.2
  • 77.88.8.3

  Що таке служба DNS і навіщо вона потрібна?

  Відео про те, що таке служба (система) DNS, для чого вона потрібна, що таке NS – сервер і. т. д.