Китайські вчені запропонували освоювати марс за допомогою гіперзвукових безпілотників

65

Вкрай розріджена атмосфера марса робить складним польоти звичайних літаків і вертольотів над червоною планетою. Крилам і лопатям нема на що спертися навіть поблизу поверхні, не кажучи про польоти на великих висотах. Але це відкриває іншу можливість-політ на гіперзвуці, що дозволить створити компактні повітряні судна для перельотів по марсу.

Марсіанський вертоліт ingenuity. Джерело зображення: nasa

Китайські вчені, як повідомляють місцеві джерела, активно вивчають можливість польотів гіперзвукових безпілотників на марсі. Це завдання входить в коло рішень проблем гіперзвукових польотів на землі і в космосі. До 2035 року в китаї обіцяють створити гіперзвуковий літак для перельоту в будь-яку точку землі за одну годину, а ще через десять років таких літаків (космольотів) буде цілий флот з можливістю польотів на навколоземну орбіту.

Дволопісний вертоліт ingenuity nasa може пролітати кілька сотень метрів за раз. Його лопаті обертаються з величезною швидкістю-без малого 3000 об / хв.для більш масштабного літаючого об’єкта може виявитися складним і навіть неможливим створити лопатеву систему з подібною швидкістю обертання. Але гіперзвукове повітряне судно вже націлене на рух в розрідженому повітрі і атмосфера марса в цьому відношенні-це його стихія.

Наприклад, за розрахунками китайських вчених, 500-кг гіперзвуковий дрон, половину ваги якого становитиме паливо, зможе пересуватися в атмосфері марса зі швидкістю в п’ять разів перевищує швидкість звуку на дальність до 1000 км. Висота польоту повинна скласти близько 5000 м, оскільки на марсі гори вище, ніж на землі.

Цікаве питання палива. Практично повністю складається з вуглекислого газу атмосфера марса (96 %) не дозволить проходити звичайним окислювальним процесам в зрідженому паливі. Горіння, як в атмосфері землі, не буде. Але в вуглекислому газі добре горять деякі метали, наприклад, магній. Магній в якості палива для двигунів на марсі запропонували фахівці з японії. Зроблено це було в 80-х роках минулого століття, а в 2016 році інженери nasa розробили ракетний двигун на магнії для м’якої посадки на поверхню планети.

Для ефективності магнієвого двигуна китайські фахівці пропонують використовувати дві послідовні камери згоряння, що вирішить проблему малої тяги таких двигунів. На перших порах освоєння марса магній можна буде завозити з землі, а потім скористатися місцевими розробками. Сьогодні всі ці плани представляються фантастичними, але років через 30 вони можуть втілитися в життя. Технічно це можливо, необхідні лише гроші і воля довести справу до кінця. Всього цього у китайців в надлишку, а успішна посадка першого китайського марсохода з першої спроби лише підтверджує різко зрослу якість космонавтики піднебесної.