Не працюють USB порти на ноутбуці: що робити і куди бігти — докладне керівництво

297

Причини проблем, з-за яких не працюють USB порти на ноутбуці, можуть бути абсолютно різними – від поломки апаратної частини до «злетіли» драйверів материнської плати або самих контролерів.

Проте зазвичай впоратися з більшістю неполадок користувач може своїми силами, не звертаючись до фахівців – якщо знає, як це зробити.

Якщо USB-портів на ноутбуці багато (наприклад, 3 або 4) проблема може виявитися не такою критичною, і її рішення можна відкласти.

Але при наявності всього 2 роз’ємів або постійної необхідності користуватися підключаються пристроями – флешками, перехідниками для смартфонів і навіть принтерів – вирішувати питання слід якомога швидше.

Тим більше, що деякі способи доведеться витратити не більше кількох хвилин.

Зміст:

Перші кроки по усуненню неполадок

З’являється на екрані повідомлення про припинення роботи USB-портів або відсутності реакції з боку ноутбука на встановлений у відповідний роз’єм накопичувач можуть свідчити про проблеми з драйверами.

Іноді вирішити їх можна звичайної перезавантаженням – існує невелика ймовірність, що виправлення відбудеться автоматично.

Шанс на вирішення питання таким нескладним способом підвищується ще більше, якщо ноутбук підключений до Інтернету.

Збільшити ймовірність позитивного ефекту перезавантаження, яка, дійсно, іноді допомагає, можна не зовсім звичайним способом:

1Повністю відключити лептоп від електромережі (якщо він стояв, наприклад, на зарядці);

2Вийняти акумулятор і залишити ноутбук в такому стані приблизно на 5 хвилин;

3Вставити батарею назад і включити пристрій.

Не працюють USB порти на ноутбуці: що робити і куди бігти — докладне керівництво

Рис. 2. Витяг АКБ лептопа.

Якщо на екрані ніяких повідомлень про непрацюючих портах не з’являється, але флешка все одно не читається або підключення до ноутбука периферійного пристрою не відбувається, не виключено, що проблема полягає саме в цьому обладнанні.

Припущення перевіряється шляхом підключення гаджетів до інших портів лептопа – або до ще одного комп’ютера.

Інші USB пристрою

Ще одна проблемна ситуація з USB-портами виникає при одночасному підключенні до ноутбука великої кількості зовнішніх пристроїв.

Наприклад, до чотирьох портів користувач вже підключив три гаджета (планшет, телефон і зовнішній HDD), після чого намагається поставити ще і флешку.

Іноді такий накопичувач просто не буде виявлятися системою – а перевірити припущення дозволяє вимикання 1-2 периферійних пристроїв.

Не працюють USB порти на ноутбуці: що робити і куди бігти — докладне керівництво

Рис. 3. Одночасне підключення до ноутбука великої кількості USB-пристроїв і перехідників.

Найчастіше така ситуація виникає не при підключенні периферії безпосередньо до лептопу, а при використанні «хаба» (USB-концентратора, збільшує кількість підключень).

Вирішити проблему можна, зменшивши кількість підключених пристроїв – а ще краще, прибравши концентратор, підключивши всі гаджети безпосередньо.

Неправильна конфігурація BIOS

У списку способів вирішення проблеми з портами USB можна знайти перевірку BIOS.

Іноді за допомогою цього інтерфейсу виходить включити на системній платі самостійно відключаються контролери.

Для активації потрібно виконати кілька дій:

  • Перезавантажити систему, одночасно натискаючи функціональні клавіші для входу в БІОС (для деяких ноутбуків це F1 або F2, для інших – Del або Esc).
  • Вибрати розділ Advanced або Integrated Peripherals.
  • Перейти до пункту меню USB Configuration і змінити значення параметра в розділі USB Controller (їх може бути декілька і з різними назвами) на Enabled.
Не працюють USB порти на ноутбуці: що робити і куди бігти — докладне керівництво

Рис. 4. Налаштування інтерфейсу БІОС.

Тепер слід зберегти зміни інтерфейсу (зазвичай F10) і вийти.

Після перезавантаження конфігурація обладнання на ноутбуці зміниться, і не розпізнаються до цього системою порти USB можуть виявитися працюють.

Читайте також:

Не працює миша на ноутбуці: що робити? Огляд основних причин поломок

Power bank для ноутбука: Особливості вибору

Три способи скинути БІОС на ноутбуці

Як встановити SSD на ноутбук і ПК? Кілька надійних способів

Налаштування системи

Працюючий від акумулятора ноутбук може автоматично відключати деякі контролери і для економії енергії – особливо, якщо заряд батареї наближається до критичних значень.

В цій ситуації, в першу чергу, слід підключити ноутбук до мережі, а потім змінити параметри електроживлення, виконавши наступні кроки:

1Відкрити диспетчер пристроїв.

2Вибрати гілку, що позначає контролери послідовної шини.

3Знайти і відкрити підрозділ кореневого концентратора USB.

4Відкрити подвійним кліком властивості концентратора і перейти до налаштувань електроживлення.

Якщо проблема полягала в неправильних налаштуваннях споживання енергії, з-за яких ноутбук автоматично відключав порти, тут буде встановлена галочка на пункті, що дозволяє відключення живлення концентратора.

Прибравши її, можна повернути працездатність портів.

Дії повторюються для кожного концентратора, якщо на ноутбуці їх кілька.
Не працюють USB порти на ноутбуці: що робити і куди бігти — докладне керівництво

Рис. 5. Заборона системі відключати USB-порти з метою економія електроенергії.

Проблема з драйверами

Проблема може полягати і в більшості випадків так воно і є – проблеми з драйверами USB.

Виявити проблему можна, знову перейшовши до Диспетчера пристроїв (через властивості комп’ютера або шляхом набору в командному рядку mmc devmgmt.msc).

Не виключено, що один з портів відзначений у списку спеціальним значком – жовтим трикутником з знаком, що сигналізує про неправильну роботу обладнання.

Проблему можна спробувати вирішити одним з 2-х способів:

  • Спробувати оновити драйвера (бажано підключення до Інтернету) у властивостях USB-контролера.
  • Видалити зазначене жовтим трикутником пристрій з Диспетчера і перезавантажити ноутбук.

При використанні другого варіанта перезагрузившаяся система спробує встановити нове програмне забезпечення для виявленого «нового» обладнання. Іноді при цьому робота порту відновлюється.

Для першого варіанту може знадобитися дізнатися номер ID, по якому в Мережі виконується пошук відповідного драйвера – цей ідентифікатор знаходиться у властивостях пристрою, на вкладці дані.
Не працюють USB порти на ноутбуці: що робити і куди бігти — докладне керівництво

Рис. 6. Визначення ID USB-порту.

Проблему, яка полягає в неправильній роботі драйверів материнської плати (зазвичай це відбувається з застарілими ноутбуками, випущеними кілька років тому), вирішують скачуванням і установкою відповідного програмного забезпечення.

Для цього користувачеві лептопа потрібно спочатку дізнатися модель системної плати – наприклад, скористатися додатком AIDA64, яке є платним, але працює і без уведення підтверджує оплату ключа протягом певного пробного періоду.

Назва пристрою допоможе визначити і команда msinfo32, введені у формі «Виконати» (викликається клавішами Win + R).

Не працюють USB порти на ноутбуці: що робити і куди бігти — докладне керівництво

Рис. 7. Визначення назви материнської плати.

Драйвера на відповідну плату можна спробувати знайти на сайті її виробника або на ресурсі компанії, що розробила чіпсет.

Надалі рекомендується зберігати це програмне забезпечення на диску лептопа – щоб не витрачати час на пошуки при повторному появі проблеми.

Слід знати: При відсутності часу і досвіду в пошуках і оновлення драйверів, можна скористатися допомогою утиліти DriverPack Solution. Після установки на ноутбук вона самостійно перевірить і оновить все необхідне програмне забезпечення. Мінус використання такого способу полягає в тому, що, якщо не вибрати ручну настройку оновлень, додаток автоматично замінить драйвера практично на кожну деталь і навіть оновить деякі програми – зазвичай це займає кілька годин.
Не працюють USB порти на ноутбуці: що робити і куди бігти — докладне керівництво

Рис. 8. Утиліта для пошуку і оновлення керуючих програм і інших додатків.

Некоректна робота операційної системи

Збої операційної системи Windows теж можуть стати причиною проблем з USB-портами (хоча не працювати по цій же причині вони можуть і на ноутбуках з іншими платформами – від Unix до MacOS).

Для відновлення працездатності концентраторів, швидше за все, доведеться встановлювати заново програмне забезпечення.

Хоча перед цим варто переконатися, що проблема полягає саме в системі:

1Перезавантажити ноутбук, використовуючи диск типу Live CD.

2Перевірити, чи працюють порти USB.

3Якщо робота концентраторів не відновлена, варто спробувати оновити Windows.

4При відновленні працездатності USB-портів проблему слід шукати в іншому місці – наприклад, в апаратній частині (фізична поломка, вимагає звернення в сервіс).

Слід знати: Навіть після перевстановлення операційної системи обладнання все одно може не працювати. Але проблема в цьому випадку вже з більшою часткою ймовірності буде полягати в відсутніх драйверів. Рішенням є перевстановлення програмного забезпечення.

Читайте також:

Створені для геймерів: Огляд ігрових ноутбуків 2017 року

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Що таке дискретна відеокарта, і як її правильно вибрати і налаштувати

Кращі відеокарти 2017 року: ТОП-10 варіантів

Якщо нічого не допомогло

У тих ситуаціях, коли жоден із способів не допоміг вирішити проблему, доведеться звернутися в сервіс. Найпоширенішими поломками, з якими не впорається звичайний користувач, є фізичні пошкодження південного моста материнської плати.

Заміна цієї деталі повертає порт (або кілька роз’ємів відразу) в звичайний стан.

Для того щоб стикатися з такими проблемами як можна рідше, користувачеві не варто підключати до ноутбука велика кількість USB-пристроїв – особливо, використовуючи спеціальні перехідники («хаби»).

Також варто включити автоматичну установку оновлень у відповідному розділі Віндоус – зазвичай це дозволяє системі самостійно вирішувати проблеми з драйверами.