Огляд монітора asus tuf vg28uql1a – 4к 144 гц для пк і консолей поточного покоління

15

Консолі поточного покоління, а також старші відеокарти nvidia і amd обіцяють нам 4к-геймінг з підвищеною кадровою частотою. Для повноцінного використання потужностей цих пристроїв необхідно використовувати або великий 4к-телевізор з підтримкою 120 гц, або більш універсальне рішення у вигляді монітора з меншою діагоналлю, але навіть 144 гц вертикальної розгортки. Про представника других сьогодні і поговоримо. Причому представник цей, хоч і не є дешевим, все ж є частиною нового покоління 4к-моніторів зі 144 гц частотою вертикальної розгортки, які вже коштують значно дешевше нового автомобіля бюджетного класу.

У мене на огляді ігровий монітор asus tuf vg28uql1a, який може похвалитися 28-дюймовим екраном з роздільною здатністю 3840*2160, ips-матрицею, частотою вертикальної розгортки в 144 гц і заявленим відгуком в 1 мілісекунду. Почати варто з зовнішнього вигляду, який у даного монітора цілком собі звичайний і про його ігровий натурі можна дізнатися хіба що з дизайну задньої сторони і ніяк інакше. До того ж, ніякої rgb-підсвічування на моніторі теж немає, що не може не радувати.

Спереду користувача зустрічає екран з дуже тонкими рамками з чотирьох сторін і трохи ширшим “підборіддям”, на якому красується логотип asus, а також, власне, сам 4к-екран.

Стійка підставки прикручена до монітора спочатку і користувачеві залишається лише прикріпити v-подібну основу. Весь монітор в зборі, до слова, відчувається дуже легким, але при цьому не дешевим і добре зібраним. Відразу зазначу, що монітор вкрай стійкий і не трясеться при агресивному друку і легкої трясці столу.

Підставка дозволяє регулювати монітор по висоті і нахилу, а також повертати його в горизонтальній у вертикальній площинах.

Що ж до характеристик дисплея, то перед нами ips-матриця з роздільною здатністю 3840*2160 пікселів, яка, як заявляє виробник, має час відгуку пікселів в одну мілісекунду, а також яскравістю в 450 кандел на квадратний метр. Також додається і 10-бітна кольоровість, але, на жаль, це все ще 8 біт з frc, а не чесні 10 біт. Матриця з заводу відкалібрована і asus обіцяє покриття 90% колірного діапазону dci-p3.

Особисто у мене претензій до відображення кольорів не виникло, а яскравості екрану вистачало навіть в умовах освітленої сонцем кімнати. Засвіти на моніторі, зрозуміло, є, і в обговорюваному екземплярі вони знаходилися в правому верхньому і лівому нижньому кутах. Варто відзначити, що вони мінімальні, а відобразити їх на камеру виявилося неможливим (принаймні я не знайшов способу, де мені б не завадили ледь помітні відображення навіть при повній темряві в кімнаті).

Управління монітором здійснюється за допомогою великих кнопок і джойстика на задній стороні пристрою. Поглянути на них і на саме меню ви можете в альбомі нижче.

Монітор має підтримку amd freesync premium і nvidia g-sync. Для останнього немає додаткового модуля, а тому це не зовсім g-sync монітор. Також у пристрою є сертифікат vesa displayhdr 400.

До консолей поточного покоління монітор можна підключити через hdmi 2.1 для отримання 4к-дозволу при 120 гц (причому підключити можна разом дві консолі), а для пк є displayport 1.4, який дозволить користуватися всіма 144 гц при 4к. Не забули asus і про консолі минулого покоління, а тому на моніторі є ще й два hdmi 2.0.

Для передачі звуку з консолей можна використовувати вбудовані в монітор динаміки, але ніхто не заважає підключити зовнішні динаміки через роз’єм 3,5 міліметра. Вбудовані динаміки звучать добре, але спрямовані, а тому трохи глухуваті через відображення звуку від столу. В іншому претензій до динаміків в asus tuf vg28uql1a немає.

На цьому набір портів в моніторі не закінчується, і користувачеві буде доступно ще й два usb 3.0, робота яких забезпечується комплектним проводом usb type-a на type-b. У комплекті, до речі, також є кабелі hdmi, displayport і, зрозуміло, кабель живлення. Блок живлення біля монітора зовнішній і відносно великий.

Консолей поточного покоління у мене немає, але під час тестування монітора була rtx 3080 ti, а тому відчути 4к-геймінг на високогерцовому моніторі все ж вийшло. У підсумку хочеться відзначити, що грати в doom eternal, apex legends і навіть tales of arise при високій чіткості і плавності зображення біса приємно.

Для демонстрації роботи монітора при 144 герцах і відгуку пікселів я записав супер уповільнене відео в 960fps, з яким ви можете ознайомитися нижче. В налаштуваннях був обраний третій режим овердрайву з п’яти. Четвертий і п’ятий дійсно розганяють пікселі ще сильніше, але супроводжуються видимими проблемами, а тому їх використовувати я б не рекомендував.

Однак я просто зобов’язаний вказати на слона в кімнаті. Головною проблемою у всій цій ситуації виступить необхідність в потужному пк або консолі поточного покоління. І те, і інше зараз дістати за нормальну ціну фактично неможливо.

Резюмуємо

144-герцові 4к-монітори поступово стають все дешевше, але все ще не дісталися до того рівня, де були б доступні всім. Asus tuf vg28uql1a пропонує користувачеві плавність зображення, яка раніше вважалася прерогативою моніторів з меншою роздільною здатністю, а також найвищу чіткість картинки завдяки величезній щільності пікселів.

Саме для консолей кращим рішенням буде який-небудь великий телевізор з тими ж 120 герцами, але asus tuf vg28uql1a – куди більш універсальне рішення, яке точно знайде свого користувача. Причому користувач придбанням засмучений не буде.