Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

455

При облаштуванні комп’ютерних мереж так чи інакше виникає необхідність використовувати патч корд, але далеко не всі користувачі знають, що це таке.

Сьогодні ми позбавимо таких людей від необхідності відчувати сором і пояснити простою мовою, що ж мається на увазі під цим поняттям і в яких випадках воно використовується.

Зміст:

Визначення

Взагалі, даний термін відноситься до розділу жаргонних. Стався він від англійського словосполучення «patching cord», яке перекладається як «сполучний шнур».

Власне, вищезгаданий термін і варто розуміти як сполучний або комутаційний шнур, провід або кабель (електричний або оптоволоконний).

На кінцях цього нехитрого пристосування знаходяться коннектори або, як їх ще називають, штекери, наконечники для підключення в ті чи інші роз’єми.

Фактично, цим словосполученням можна охарактеризувати будь-шнур, який служить для комутації, з’єднання або перемикання. Але найчастіше його використовують в комп’ютерних мережах. Класичний приклад – кабель з наконечниками RJ45, який використовується для підключення інтернету до комп’ютера або роутера.
Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Рис. 1. З’єднувальний кабель RJ45

Основні характеристики:

 • максимальна довжина – 5 метрів згідно стандарту ANSI EIA TIA 568B.1 (винятком є шнури в відкритих офісах, які регулюються стандартом TSB-75);
 • оболонка завжди з полівінілхлорида, тобто PVC;
 • фахівці враховують коефіцієнти загасання і коефіцієнт хроматичної дисперсії;
 • враховується також товщина оболонки (в більшості випадків не більше 0,9 мм);
 • в роботі також береться до уваги номінальна маса і діаметр (завжди 24 AWG);
 • у різних ГОСТах і стандартах вказується допустимий радіус вигину, а також зусилля і стійкість (до температурних навантажень – зазвичай повинен витримувати від -10 o C до +50 ° C, ударів, кручениям і тому подібним явищам).

Також при виготовленні враховуються вимоги TIA/EIA 568-B.

Практично всі ці характеристики безпосередньо пов’язані з видом кабелю, який використовується в тому чи іншому випадку. Це не відноситься до довжини, яка жорстко регламентується двома стандартами.

Важливо! Основною відмінною рисою «patching cord» є його виготовлення на заводі.

Звичайно, якщо взяти звичайний кабель і прикріпити до нього наконечники певного виду, то він цілком зможе служити для підключення тих чи інших пристроїв. Але все ж краще використовувати заводський варіант.

Чому?

Зараз розберемося!

Різниця зі звичайним кабелем

Увага! Різниця між тим, що ми називаємо просто «кабель» і патч корд полягає в тому, що перше завжди закріплюється нерухомо, а друга – навпаки. Більш того, на PC завжди виявляється механічна навантаження із-за руху.

Звичайний кабель для підключення пристроїв для інтернету робиться досить просто. Якщо взяти приклад того ж RJ45 для підключення інтернету (використовується вита пара), то робиться наступне:

 • береться кримпер і відрізається частина ізоляції, довжина якої залежить від величини наконечника;
 • відрізається нитка;
 • 4 пари скручених маленьких дротів затискаються в наконечнику.

Єдине, що потрібно знати, це схеми підключення, тобто те, яким чином потрібно вставити ті маленькі проводки в наконечник.

На відео нижче наочно показано, як це робиться.

Власне, те ж саме робиться на заводі, тільки не за допомогою рук і крімпер, а за допомогою спеціальних приладів і пристроїв.

Але у заводського варіанту є безліч переваг перед саморобним. Полягають вони в наступному:

1Фахівці перевіряють кожне виріб на відповідність стандартам якості. У цих стандартах містяться всі вищеперелічені характеристики, тобто довжина, коефіцієнти, навантаження і так далі. В домашніх умовах виконати такі перевірки просто неможливо.

2Процес виробництва також має відповідати певним стандартам. Найменша помилка, яку легко допустити в домашніх умовах, може зіпсувати весь виріб. Приміром, невірна розводка жив значно знизить характеристики, а в деяких випадках і зовсім не дасть кабелю виконати свою функцію.

3Пройти сертифікацію мережного обладнання з саморобними дротами буде неможливо. Звичайно, це більше відноситься до Європи і США, але і у нас найчастіше комісії оцінюють те, які з’єднання і пристосування використовуються в комп’ютерних мережах та інших сферах застосування патч-кордів.

Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Рис. 2. Тестування з’єднувальних проводів на заводі

Тому набагато краще використовувати саме заводський варіант, тим більше що коштує він зовсім небагато. Приміром, на Aliexpress такі товари можна придбати за ціною 50-1000 рублів за штуку.

В звичайних магазинах вони будуть коштувати не набагато дорожче. Тим більше, що подібні вироби мають широкі сфери застосування.

Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Рис. 3. Купівля на Aliexpress

Читайте також:

Перехідник Micro USB Type-C: помічник у будинку і універсальний роз’єм для всього

Невизначена мережу без доступу до інтернету — Що робити?

SSID мережі – що це таке? Розкриваємо секрети

3 кращих способу як подивитися пароль від WiFi на Андроїд

Сфери застосування

Ось основні області, де використовуються такі вироби:

 • підключення робочих станцій до окремих мереж;
 • з’єднання мережевого обладнання;
 • з’єднання серверного обладнання;
 • підключення комп’ютерних пристроїв до розеток;
 • з’єднання устаткування в телекомунікаційних стійках;
 • підключення пристроїв в телефонних мережах.

Досить часто такі кабелі використовуються для організації локальних мереж у звичайних будинках і квартирах користувачів. Наприклад, якщо потрібно підключити модем або інше пристрій до точки доступу, комп’ютера, принтера та інших пристроїв.

На малюнку 4 можна бачити приклад досить простий локальної мережі.

Тут для підключення широкосмугового модему і шлюзу або точки доступу використовується саме розглянутий нами кабель.

Точка доступу в свою чергу може передавати сигнал з інтернету по Wi-Fi адаптерів (USB, для КПК, CardBus і безпровідний PCI) і принт-сервера.

Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Рис. 4. Приклад локальної мережі з використанням з’єднувального проводу

Вам зовсім необов’язково знати всі ці терміни. Головне побачити, яким чином може використовуватися сполучний шнур.

Варто сказати, що у патч-корду використовуються не тільки наконечники RJ45, а й інші. Це одна з класифікацій даних виробів.

Різновиди

Залежно від певних характеристик ці вироби поділяються на такі типи:

1За типом коннектора, тобто наконечника. Як ми говорили вище, у більшості випадків використовується RJ45. Але може бути також RJ12, A-Type, 110 та інші. Повний перелік всіх коннекторів в даному випадку скласти дуже складно. У магазинах можна питати, чи існує з’єднувальний кабель того чи іншого типу.

Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Рис. 5. Деякі види наконечників, які використовуються в пристрої

Примітка: На таких проводах можуть бути не тільки самі наконечники, а і роз’єми для них.

2По довжині. Максимальний розмір, як згадувалося вище, становить 5 метрів. Поділ підвидів відбувається через кожні 0,5 м. тобто існують також шнури довжиною 0,5 м, 1 м, 1,5 м і так далі до 5. У деяких випадках робляться вироби більшої довжини. Але відбувається це тільки на заводах. Вручну такі товари не робляться, так як це небезпечно, та й навряд чи такий провід взагалі пропрацює дуже довго.

Порада: Якщо вам потрібен патч корд довжиною понад 5 метрів, замовляйте його на заводі з виготовлення подібних виробів. Не купуйте його в звичайних магазинах, Aliexpress і так далі. В іншому випадку ви можете зіпсувати ті прилади, до яких воно буде підключено. У кращому випадку кабель просто не буде виконувати покладену на нього функцію.

3За відсутності або наявності екранування. Екрановані дроти називають FTP, а неекрановані – UTP. Перший вид передбачає, що у дроти є власний екран, що перешкоджає поширенню електромагнітних полів. Крім того, такий екран захищає від усіляких зовнішніх перешкод. Завдяки цьому забезпечується надійність передачі сигналу. Пристрій цих двох видів можна бачити на малюнку 6.

Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Рис. 6. UTP, FTP кабелі

Як бачимо, відмінність полягає в наявності ще одного неізольованого проводу і шару поліестеру. Це найпростіший варіант наявності екранування. Також з цією метою використовується мідь, металеві намагнічені стрічки, дроту, фольга, спеціальна електропровідна папір та інші матеріали. У деяких випадках забезпечується вогнестійкість дроти.

Також важливою класифікацією подібних виробів є класифікація за категоріями.

Категорії

На даний момент використовуються дві категорії патч-кордів. Він визначають міцність, стійкість, пропускну спроможність та інші характеристики таких виробів.

У кінцевому підсумку все зводиться до того, де і як їх можна використовувати. Розберемо ці дві категорії детальніше:

 • П’ята категорія, позначається як 5e. Швидкість передачі даних – до 100 Мбіт/сек. Такі кабелі відмінно витримують високі навантаження і забезпечують якісне з’єднання. Можна сказати, що такі вироби – це мінімум на сьогоднішній день.
 • Шоста категорія, позначається як 6e. Кожна жила даного кабелю складається з семи мідних дротів. Їх покриває шар ізоляції або поліетилену. Всього ж таких жив тут 8. Він також забезпечує високу швидкість передачі даних і надійність їх збереження. Якщо мова йде про організації складної мережі, наприклад, гігабітної мережі, вкрай важливо використовувати саме цей тип.
Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Рис. 7. Дроти категорій 5e і 6e

Існують такі ж дроти з меншими категоріями, але їх використання практично безглузда. Та й знайти їх на ринку надзвичайно складно, так як ними ніхто не користується.

Крім всіх перерахованих вище класифікацій, патч корди також поділяються за схемою підключення.

Читайте також:

WAN – це глобальна мережа. Особливості та налаштування

Що таке Сайт служби: Локальна система (обмеження мережі). Що робити якщо він вантажить систему!?

Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

Соціальні мережі в Інтернеті: які бувають та як користуватися?

Як підключається

Тут мається на увазі те, яким чином відбувається з’єднання тих маленьких дротів, які знаходяться всередині основного.

У всіх них різні кольори і потрібно знати, який куди необхідно підключити. Існує лише дві схеми підключення подібних проводів, а конкретно:

Пряма. Її можна бачити на малюнку 8. Така схема використовується, в основному, для підключення світчів і робочих станцій – як між собою, так і окремо.

Також нерідко вона застосовується для з’єднання світчів з допомогою порти Uplink. Вона ж використовується в більшості інших випадків.

Швидше за все, якщо ви будете самостійно робити сполучний шнур і підключати до нього наконечник, то будете робити це саме за допомогою даної схеми.

Перехресна. Також називається кросової. У більшості випадків фахівці застосовують її при з’єднанні робочих станцій, мережевих концентраторів.

Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Рис. 8. Дві схеми підключення коннекторів

На зображенні перехресної схеми підключення контакти показані зліва направо, якщо взяти коннектором від себе.

Можливо, комусь буде легше зрозуміти те ж саме з таблиці на малюнку нижче.

Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Рис. 9. Таблиця з’єднань при різних схемах