Програми для форматування жорсткого диска. ТОП-6 кращих програм

619

Зараз багатьом сучасним користувачам ПК і невтямки, як раніше часто виручала будь-яка програма для форматування жорсткого диска.

Адже проводити форматування вінчестерів доводилося регулярно.

Всьому виною недосконалість програмних продуктів – як тих, що використовувалися для базових цілей користувача, так і тих, що застосовувалися для виконання операцій з обслуговування встановлених систем.

Зміст:

Передісторія

Інший аспект потреби колись частого використання програм для форматування жорстких дисків – проблеми з апаратною частиною.

Невеликий обсяг носіїв, часті апаратні помилки тощо.

Але як не дивно, з плином часу необхідність форматування дисків все ж залишилася навіть з появою сучасних твердотільних накопичувачів.

Операція форматування при цьому перестала бути буденною нормою і якщо потрібно провести форматування жорсткого диска, багато користувачів губляться в здогадах, чим і яким чином його можна провести.

На щастя, з плином часу і якість програмних продуктів, призначених для форматування вінчестерів, і їх кількість помітно збільшилася.

І тепер користувач не обмежений вбудованими системними утилітами, а має доступ не просто до програмних продуктів сторонніх виробників, а до цілих комплексів програмних засобів, які дозволяють виконувати не тільки форматування, але і кілька інших корисних операцій, зокрема, поліпшують стан жорсткого диска і термін його експлуатації.

Частина цих коштів відноситься до категорії умовно-безкоштовних, частина поставляється з безкоштовною ліцензією, а інша частина, все ж, доступна тільки при покупці.

У кожної з них свої переваги і ми пропонуємо розглянути кілька найбільш часто використовуваних і популярних засобів, наділених достатнім функціоналом.

Paragon Partition Manager Free Edition

Програма для форматування жорсткого диска під назвою Paragon Partition Manager Free Edition на тлі інших подібних програмних продуктів виділяється можливістю виконання операцій над віртуальними носіями інформації.

Крім цього, тим, хто ще не може відмовитися від використання Windows XP, вона надасть можливість підтримки дисків високої ємності близько 2 ТБ і більше.

Але і на сучасних ОС Windows 7 і 8 вона теж працює.

Додаткова перевага цього комплексу в підтримці функції управління мультизагрузки.

Ця опція буде корисна тим, хто в тестовому режимі використовує кілька операційних систем або просто вимагає паралельного їх використання.

Інтерфейс програми досить простий і зрозумілий, а в ряді випадків просто незамінний.

Прикладом цього може служити функція об’єднання розділів без втрати даних, що особливо важливо при форматування розділів.

При цьому користувачеві дається можливість проводити конвертацію розділів.

Що стосується файлових систем, то їх підтримуване кількість досить велика.

Вони можуть за допомогою цієї програми конвертуватися одна в іншу, зокрема, NTFS в HFS.

Серед іншого функціоналу є копіювання і відновлення дисків, їх злиття, переміщення і зміна їх розмірів. І все це при наявності русифікованої оболонки.

Деяким здасться зайвою в комплекті функція дефрагментації, а от захист від системних збоїв і виявлення пошкоджених секторів сподобається абсолютно всім.

Програми для форматування жорсткого диска. ТОП-6 кращих програм

Рис. 1 – Фрагмент вікна Paragon Partition Manager

Читайте також:

Клонування жорсткого диска: 5 кращих програм для вашого ПК

Як підключити жорсткий диск до роутера? Детальна інструкція

Чому жорсткий диск клацає? Основні причини та способи усунення проблеми

Не відкривається зовнішній жорсткий диск: що робити — докладне керівництво

Як розбити жорсткий диск на розділи: докладна інструкція

EASEUS Partition Master

Ця програма для форматування жорсткого диска володіє перевагою в наявності кількох версій з різним функціоналом.

Частина з них безкоштовні, але особливої уваги пересічних користувачів заслуговують версії Home Edition Master Free.

Програма має відмінний функціонал доступний через російськомовну програмну оболонку.

Вона може працювати під управлінням Windows сімейства операційних, зокрема, 7, 8 і 10 версій як 32-розрядну, так і 64-розрядних, а деякі версії дозволяють працювати і через Linux.

Програмний продукт забезпечує роботу з широким асортиментом різнорідних накопичувачів, найбільш важливими з яких є:

  • диски HDD;
  • твердотільні накопичувачі SSD;
  • USB-флешки;
  • карти пам’яті в різному виконанні.

Над ними можна проводити не тільки форматування, але й створення або зміна розділів, приміром, об’єднання, видалення, копіювання і зміна розмірів.

Програма має доступ до роботи з масивами RAID і забезпечує взаємодію користувача з MBR і GPT.

Частина операцій може виконуватися за допомогою вбудованих майстрів, що істотно полегшує роботу користувача.

Варто звернути увагу на те, що у кожної версії продукту є свої обмеження, зокрема, на максимальний розмір накопичувача.

Наприклад, у версії Home Edition він становить 8 ТБ, а в Master Free – лише 4 Тб.

А також користувачеві рекомендується звернути увагу на процес установки, оскільки попутно можна встановити непотрібні утиліти.

Програми для форматування жорсткого диска. ТОП-6 кращих програм

Рис. 2 – Фрагмент вікна EASEUS Partition Master

Aomei Partition Assistant

Програма для форматування жорсткого диска з назвою Aomei Partition Assistant відноситься до продуктів, які розповсюджуються безкоштовно, але володіє гідним функціоналом.

Вона забезпечує ряд таких функцій, які недоступні іншим безкоштовним продуктів і тому відноситься до зовсім іншого класу.

Цей програмний комплекс, як і попередній продукт, має російськомовну оболонку і підтримує сучасні ОС сімейства Windows та Linux і, відповідно, працюють під управлінням файлові системи: FAT 12/16/32, NTFS, Ext2/3/4, exFAT/ReFS.

Паралельно з роботою на фізичних носіях програма виконує операції і на віртуальних дисках.

Що стосується особливого функціоналу, то він реалізований у вигляді доступу до дисків, невидимим іншими програмними засобами.

Програма дозволяє проводити їх перевірку, тестування і ряд інших корисних операцій.

Все це на тлі мінімальних системних вимог, починаючи від версії процесора до обсягу доступної пам’яті на диску.

Цей програмний продукт здатний працювати навіть при таких умовах, коли на пристрої встановлено 128 дисків, а розмір томів становить 16 Тб.

А також це один з небагатьох продуктів, які можуть працювати з SSHD, флеш-диски і флеш-картами.

Чи варто згадувати при цьому про те, що вона підтримує UEFI Boot, а всі виконувані операції проводяться без пошкодження інформації за запевненням творців?

Програми для форматування жорсткого диска. ТОП-6 кращих програм

Рис. 3 – Вікно Aomei Partition Assistant

MiniTool Partition Wizard

Ця програма для форматування жорсткого диска – більш скромна, але набагато більш популярна, причому не тільки на вітчизняному просторі, але і у всьому світі.

Вона безкоштовна і забезпечує взаємодію під управлінням операційних систем сімейства Windows, включаючи найсвіжіші версії різної розрядності, при цьому обробляє і дискові розділи EXT, а також Linux Swap.

Програмний інтерфейс має русифіковану оболонку і забезпечує роботу з розділами об’ємом більше 2 Тб.

Він досить простий і буде зрозумілий навіть початкуючому користувачеві. Функціонал інтерфейсу досить широкий і включає навіть новомодну міграцію з HDD на SSD.

А також програмний продукт виконує ряд базових операцій з дисками і їх розділами, в тому числі їх клонування, створення і зміна.

Додаткової можна вважати операцію конвертації файлових систем FAT/FAT32 в NTFS із збереженням цілісності даних, яка доповнюється функціоналом резервного копіювання збереженої інформації і утилітою відновлення даних після збоїв.

При бажанні користувач може протестувати свої диски, провівши тестування їх працездатності.

Як і деякі описані вище програми, ця може конвертувати диски з MBR GPT, а це важливо при зносі часто використовуваного системного розділу.

Паралельно з цим дається можливість призначати активні розділи і взаємодіяти з ними.

Програми для форматування жорсткого диска. ТОП-6 кращих програм

Рис. 4 – Вікно MiniTool Partition Wizard

HDD Low Level Format Tool

Ця програма для форматування жорсткого диска відноситься до іншої категорії, ніж розглянуті вище програмні засоби. Тому вона і заслуговує особливої уваги.

Це не великий програмний комплекс з широким функціоналом, а невелика програмка, яка має у своєму наборі функцій лише можливість низькорівневого форматування.

Подібна опція забезпечує при заданих параметрах можливість відновлення працездатності носіїв інформації.

При цьому подібний функціонал стосується як жорстких дисків, так і флеш-накопичувачів.

Єдиною проблемою для користувача в цьому випадку залишається лише повне знищення даних на носії без можливості їх подальшого відновлення.

На жаль, інших операцій, виконуваних даним продуктом з носіями, не передбачено.

Програми для форматування жорсткого диска. ТОП-6 кращих програм

Рис. 5 – Вікно HDD Low Level Format Tool

Acronis Disk Director

Ця програма для форматування жорсткого диска теж досить цікава. Її особливість у тому, що вона може запускатися з будь-якого носія.

Так, її можна встановити на завантажувальний диск або флешку і навіть без повноцінної операційної системи мати можливість працювати з розділами дисків.

Подібний функціонал особливо важливий в аварійних ситуаціях, коли користувачеві більшою мірою важливо відновити працездатність системи, а не просто створити додатковий розділ для більш зручного зберігання даних або установки будь-якої гри.

Функціонал програми підходить для роботи з дисками і під управлінням Windows, і під управлінням Linux.

Однак у цього продукту є один істотний недолік, який помітний при порівнянні з наведеними вище програмами – це його вартість.

Насправді ця програма відноситься до категорії умовно-безкоштовних продуктів.

Після закінчення заданого випробувального терміну користувачу пропонується два варіанти – придбати ліцензію або видалити програмний продукт.

Тому її можна сміливо використовувати і порівнювати з іншими програмами на безоплатній основі, але протягом обмеженого терміну.

В іншому це повноцінний інструмент для роботи з дисками і їх розділами з широким функціоналом.

Він включає всі основні операції по роботі з розділами, включаючи форматування, а також дозволяє власнику ПК переглядати в загальному вигляді інформацію, що зберігається на цих розділах.

Програми для форматування жорсткого диска. ТОП-6 кращих програм

Рис. 6 – Вікно Acronis Disk Director

Вам це може бути цікаво:

Що таке кеш і для чого його очищати?

Як запитати дозвіл адміністратора на видалення папки: докладна інструкція

5 простих способів як видалити папку, яка не видаляється

Як включити всі ядра на Windows 7: кращі способи

Стандартні засоби Windows

Описуючи програми для форматування дисків, не можна не згадати стандартні засоби операційних систем, доступні користувачам без завантаження програмних продуктів сторонніх виробників.

Зробити це можна на прикладі операційних систем сімейства Windows.

Особливістю цих систем є те, що вони мають відразу кілька інструментів для роботи з жорсткими дисками і їх розділами.

Перший інструмент досить простий і ця утиліта доступна користувачу програми Провідник.

Для того, щоб нею скористатися, для логічного розділу жорсткого диска можна викликати контекстне меню, а в ньому вибрати пункт «Форматувати».

Після цього стане доступною форма, у якій можна вказати бажані параметри форматування операції.

Цей функціонал буде доступний для всіх логічних розділів диска, за винятком активного системного диска.

В цьому випадку потрібно використовувати дещо інший інструмент, доступний виключно з командного рядка.

Для роботи з ним потрібні особливі навички, які доступні виключно досвідченим користувачам.

Важливо! Щоб мати до них доступ, потрібна наявність завантажувального диска, а також виставлені в налаштування BIOS, змушують ПК завантажуватися саме зі знімного носія, а не з жорсткого диска, щоб забезпечити необхідний системі функціонал. Його дає невелика утиліта під назвою diskpart. Але основна проблема її в тому, що користувач не отримує якісної візуалізації виконуваних дій, а будь-яка помилка при їх виконанні може коштувати працездатності системи.

Такий стан справ змушує користувачів вдаватися до використання програмних продуктів сторонніх виробників.

Програми для форматування жорсткого диска. ТОП-6 кращих програм

Рис. 7 – Вікно утиліти Форматування

Форматування жорсткого диска перед установкою Windows

На відео я покажу Вам, як відформатувати жорсткий диск. Це може стати в нагоді Вам, коли ви перевстановлюєте операційну систему Windows.