Samsung почала масове виробництво найсучаснішої оперативної пам’яті ddr5 по техпроцесу 14-нм euv

11

Samsung на ділі довела перевагу фірмових техпроцесів для випуску кристалів оперативної пам’яті. Вона довгий час була технологічним лідером галузі, але останні два–три роки поступилася в цьому американській компанії micron. Сьогодні samsung знову попереду з самим передовим 14-нм техпроцесом, в якому розширено використання сканерів діапазону euv. За сумою технологічних проривів рівних у цьому їй немає.

Джерело зображення: samsung

Офіційним прес-релізом компанія samsung повідомила, що приступила до масового випуску пам’яті стандарту ddr5 з використанням 14-нм техпроцесу. Вперше за 11 років компанія назвала точні норми масштабу техпроцесу, замість неінформативної фрази про той чи інший клас техпроцесу, наприклад, про 10-нм класі, якщо говорити про представлену сьогодні пам’ять. Але зроблено це під тиском інвесторів, які підозрювали, що за технологічністю виробництва пам’яті samsung почала поступатися micron.

І дійсно, вивчення кристалів пам’яті micron показало, що навіть без euv-сканерів пам’ять цього виробника випускається з нормами, близькими до 14 нм (14,3 нм). Пам’ять компанії samsung при цьому випускалася з технологічними нормами ближче до 20 нм, ніж до 14. Приховувати точну інформацію дозволяла класифікація. Коли це розкрилося, представник samsung пообіцяв, що компанія випустить чесну 14-нм пам’ять восени 2021 року. Сьогодні така пам’ять почала вироблятися в масових кількостях, так що samsung своє слово стримала і, повторимо, вперше за більш ніж дві п’ятирічки не стала приховувати технічну інформацію.

Джерело зображення: samsung

Комусь це може здатися малозначною подією. Але для розуміння досягнень тієї чи іншої компанії в галузі це дуже і дуже цінна інформація, яку раніше доводилося добувати з третіх і часто неперевірених джерел. Сподіваємося, ініціативу samsung підтримають інші виробники пам’яті, і ми отримаємо ще одну точку опори для порівняння техпроцесів різних компаній.

Крім того, при виробництві нової пам’яті число шарів, які виготовляються за допомогою сканерів euv, збільшено з двох до п’яти. Можна стверджувати, що тепер більшість критичних шарів в пам’яті виробництва samsung випускається з використанням самого передового в світі літографічного обладнання. Компанія micron до цього прийде тільки через пару років або близько того, а sk hynix тільки-тільки починає виробництво з використанням 13,5-нм сканерів euv.

Джерело зображення: samsung

За рахунок розширення переходу на виробництво за допомогою сканерів euv компанія samsung змогла ще трохи підвищити щільність осередків пам’яті і, зокрема, на 20% збільшила випуск кристалів пам’яті (очевидно, з кожної пластини). Додатково перехід на 14-нм техпроцес дозволив знизити енергоспоживання пам’яті майже на 20%, а завдяки новому стандарту швидкість передачі досягає безпрецедентного значення 7,2 гбіт / с, що більш ніж в два рази перевищує швидкість ddr4, що досягає 3,2 гбіт / с.