Що таке jQuery: де використовується і які переваги дає розробникам

358

Початківці розробники сайтів нерідко стикаються з поняттям jQuery, що це таке, знають одиниці. А ознайомлення з ухвалою вносить ясності досить мало.

Розберемося зі значенням терміна, сферами і випадками використання, а також зробимо короткий екскурс в історію.

Зміст:

Історична довідка

jQuery – це фреймворк, бібліотека, створена для взаємодії мови програмування JavaScript і мови гіпертекстової розмітки HTML. Представлений громадськості він був у 2006 році на одній з конференцій, присвячених розробкам в області соцмереж і браузерів, яка проходила в Нью-Йорку. Автор проекту – молодий програміст Джон Резиг, який очолює проект і нині.

Джон освоїв HTML і почав програмувати на Basic, і це довелося хлопцеві по душі. З часом Джон перейшов на Visual Basic і зайнявся дизайном веб-сайтів.

Коли прийшов час створити сторінку з користувальницьким скролінгом, програміст дуже розчарувався в можливості використовуваних мов програмування, і взявся за JavaScript.

Вже його потенціал здався невичерпним у вирішенні з’явилися за час використання VB проблем.

Набравшись досвіду і створивши десятки додатків, Резиг зрозумів, що необхідно закодувати часто використовувані фрагменти коду (зробити їх у вигляді функцій і підпрограм) для експлуатації в будь-якому проекті на JavaScript.

Це і спростить розробку, і зніме всі питання про браузерною і кроссплатформної сумісності. Звідси і почалася розробка фреймворка.

Поняття

Фреймворк (російський аналог терміна – каркас) являє собою програмну платформу, яка служить засобом визначення структури програми. Використовується в розробці ПЗ, де необхідно звертатися до значних і малим фрагментів коду і компонентів, які і були об’єднані платформою, в даному випадку jQuery.

Бібліотека дозволяє звертатися абсолютно до будь-якого елементу DOM для зміни його вмісту, структури, параметрів і навіть оформлення.

Ясність у розумінні попереднього речення внесе визначення DOM – це універсальний багатоплатформовий (не залежить від операційної системи і використовуваного мови програмування) користувальницький інтерфейс, за допомогою якого програми і міні-програми (скрипти) здатні відкривати HTML і XML-файли для їх коригування.

При цьому правила, умови чи обмеження фактично відсутні, що відкриває перед юзером необмежені можливості по обробці і зміни вмісту HTML.

Будь відомий документ представляється у вигляді ієрархічного дерева, в якому кожна гілка і її дочірні елементи – це атрибути, графічні або текстові об’єкти.

JDOM – наступний крок в еволюції об’єктної моделі документа, створена з урахуванням всіх особливостей Java, jQuery поки не використовується, принаймні громадськості це не представлено.

Читайте також

Інструменти для програмування під Андроїд: софт для написання додатків

Engine – що це таке, як працює і навіщо потрібно: відповідаємо на всі питання

Unity Web Player: що це за програма і навіщо потрібна: розбираємося разом

Що таке jQuery?

З вищесказаного набагато простіше зрозуміти, що jQuery – це написана на JavaScript бібліотека, заснована на взаємодії вищеназваного мультипарадигменного мови програмування з HTML-документами і файлами XML відповідного вмісту.

За допомогою фреймворку або каркасу, як його частіше називають вітчизняні розробники, можна легко отримати доступ до гіпертекстової сторінці та маніпулювати її структурою та елементами без будь-яких обмежень.

Завантажити:

Compressed, production jQuery 3.2.1

Uncompressed, development jQuery 3.2.1

The map file for jQuery 3.2.1

Основні можливості каркасу:

  • звернення до будь-яких елементів DOM для їх зміни і обробки;
  • сумісність з AJAX;
  • величезна бібліотека плагінів, особливо стосуються візуального оформлення сторінок;
  • підтримка роботи з подіями.

Для тих користувачів, які вже знайомі з JavaScript, цього цілком достатньо. Вони чудово знають, наскільки трудомістким є операція вибору елементів в документі для їх зміни.

Це не тільки довгий процес, але ще і дуже незручний навіть для досить досвідчених розробників. Бібліотека ж дозволить в рази скоротити вихідний код програми, спростивши його до межі. Новачкам слід на практиці побачити всі переваги фреймворка.

Те, що в JavaScript могло розтягнутися на сторінку, jQuery скорочена в рази.

Що таке jQuery: де використовується і які переваги дає розробникам

Так код виглядає на Java:

var elem = document.getElementById(‘abzatc’);

var elem = $(‘#abzatc’);

.

Аналогічний фрагмент коду на jQuery:

. Що це, якщо не спрощення роботи? Та й зрозуміти, про що йдеться у другому випадку зможе будь-хто, хто знайомий з основними тегами HTML.

Тут навіть програмістом бути не потрібно. Ще спростить освоєння і використання бібліотеки знання CSS.

Обидва шматка коду виберуть параграф (

) з вказаним ідентифікатором для його обробки.

Що таке jQuery: де використовується і які переваги дає розробникам

Як виглядає код в jQuery

Основні переваги

Розібравшись зі сферами застосування фреймворку і основними перевагами, які він дає розробнику, настав час розглянути і інші доводи, які змушують програмістів переходити на jQuery.

Кросплатформеність і кросбраузерність

Завдяки jQuery відпадає необхідність піклуватися про синтаксис і особливості взаємодії різних браузерів і операційних систем з кодом зважаючи ідентичною реалізації роботи фреймворку у всіх середовищах.

До речі, найбільші пошукові системи вже перейшли на jQuery.

Швидкість роботи з селекторами і простота експлуатації AJAX

Незалежні тести демонструють, наскільки швидкий jQuery на тлі аналогічних бібліотек. І це без використання кешей, коли потрібно багаторазово звертатися до одного елемента.

Блискавичність досягається завдяки використанню селекторів – механізму швидкого звернення до будь-якого об’єкта HTML-документа.

Що таке jQuery: де використовується і які переваги дає розробникам

АЯКС на jQuery реалізований, загалом-то, у вигляді пари функцій post і get(), що обіцяє різні методу відправки даних.

Ще більше функцій

Хочете розширити можливості фреймворка? Будь ласка. Скачивайте відповідні розширення для нього. Серед всіх плагінів дуже багато розширень для сортування, вибору, переміщення і т. д. елементів.

Окремо стоїть група доповнень, що відповідають за графічний інтерфейс і дизайн сторінки (додавання нових вікон, підказки, автозаповнення, анімація, робота з зображеннями).

Читайте також:

Як вставити картинку в HTML: редагування, вирівнювання, атрибути

Тест продуктивності комп’ютера: швидко і точно визначаємо можливості вашого ПК

Чим зайнятися за комп’ютером, якщо тобі нудно: 22 відмінних способи відволіктися

Використання

Підключення jQuery здійснюється як написаний на JavaScript з репозиторію Яндекса або Google. Вся робота з бібліотекою ведеться за допомогою функції $ і поділяється на два типи:

  • спочатку отримуємо потрібний об’єкт за допомогою синтаксису $() шляхом передачі функції CSS-селектора, який підпадає під критерій, потім обробляємо його допомогою потрібного методу;
  • викликаємо глобальні методи зазначеного у функції $() об’єкта.

Експлуатація фреймворку можлива тільки після повного завантаження сторінки на комп’ютер користувача.

Фреймворк став стандартом в розробці веб-сторінок. Він містить у собі необхідний для більшості розробників сайтів функціонал, який дозволить не тільки прискорити роботу сторінок і прикрасити їх візуально, але і змусить однаково працювати на всіх операційних системах і інтернет-браузер. Для освоєння jQuery достатньо початкових навичок у програмуванні та знань основ HTML і CSS. Відсутні інструменти легко реалізуються за допомогою скачування плагінів і написання власних селекторів.