Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

650

Сьогодні багато користувачі шукають в інтернеті таку інформацію: LAN – що це таке і навіщо це потрібно? Звичайно, у всесвітній мережі можна знайти дуже просте і коротке визначення.

Звучить воно наступним чином: LAN – це локальна мережа. От і все.

Але ця розшифровка не дає абсолютно нічого, особливо якщо з цим доводиться мати справу починаючому користувачеві.

З якихось причин багато автори статей в інтернеті вважають, що якщо кинути безліч незрозумілих фраз, то люди відразу ж будуть читати всю статтю і вважати сайт, на якому вона викладена, дуже авторитетним і важливим.

Насправді ж такий підхід до справи тільки ускладнює всю ситуацію. Тому ми спробуємо пояснити, що таке LAN, простою мовою, так, щоб це зміг зрозуміти навіть дитина.

Якщо Вам все-таки щось буде незрозуміло, пишіть про це в коментарях, ми з задоволенням відповімо на всі Ваші запитання. Отже, почнемо з простої теорії.

Зміст:

Теоретична сторінка

Отже, LAN розшифровується як Local Area Network. Це дійсно перекладається як локальна мережа.

Якщо сказати простіше, то LAN – це кілька об’єднаних між собою комп’ютерів, роутерів та інших пристроїв, які можуть підключатися до мережі.

А вони об’єднані між собою за допомогою кабелів, або за допомогою Wi-Fi. На малюнку 1 Ви можете бачити досить яскравий приклад локальної мережі.

Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

Рис. 1. Приклад LAN

Як бачимо, тут основним елементом мережі є роутер, який підключений до інтернету (WAN). Запам’ятайте цю абревіатуру, про неї ми ще поговоримо.

А поки що розберемо показану вище схему. На ній цифрами позначені сегменти мережі, а конкретно:

1. Комутатор, через який підключаються інші пристрої.

Як відомо, комутатор є тим пристроєм, який отримує сигнал по кабелю і таким же чином, по кабелю передає його іншим підключеним до нього пристроїв.

Фактично, комутатор можна порівняти з радянським трійником, який включався в розетку, і в нього можна було включити ще 3 пристрої, наприклад, праска, телевізор і телефон.

Тут принцип той же, тільки передається не електрика, а інформація. Це, знову ж таки, якщо говорити робітничо-селянською мовою.

Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

Рис. 2. Радянський трійник

2. Ноутбук, який підключається до роутера через Wi-Fi.

3. DVD-плеєр, підключений до роутера за допомогою кабелю. Для цього на роутері є спеціальні роз’єми LAN, які зазвичай позначені жовтим кольором. В більшості випадків таких роз’єму 4.

4. Планшет, підключений також за допомогою сигналу Wi-Fi.

5. Персональний комп’ютер, який підключений точно так само, як DVD-плеєр, за допомогою кабелю.

6. Ще один ноутбук, який також підключається за допомогою дроту.

7. Смартфон використовує Wi-Fi сигнал.

Як ми говорили вище, для підключення до роутера через кабель використовується LAN роз’єм. Ми можемо бачити це на малюнку 3.

Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

Рис. 3. Роутер – вигляд ззаду

Як бачимо, в цій моделі все стандартно – 4 роз’єму LAN, але є ще один і він вже відрізняється синім кольором.

Власне, це і є WAN (пам’ятаєте, ми говорили про те, що це поняття потрібно запам’ятати?). Щоб більш точно зрозуміти, що ж таке LAN, можна порівняти його з цим самим WAN.

До слова: І LAN і WAN підключаються через самий звичайний кабель з наконечником RJ45, показаним на малюнку 4. Вище ми говорили про те, що, наприклад, сегмент №3 на малюнку 1, тобто DVD-плеєр, підключається до роутера за допомогою кабелю. Цей кабель являє собою звичайна вита пара з наконечниками RJ45 з обох сторін. Ось так все просто!
Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

Рис. 4. Наконечник RJ45

Читайте також:

MTU в роутері — що це? Збільшуємо швидкість Інтернету

Який Інтернет краще підключити для дому. Огляд всіх можливих варіантів

Що таке роутер в режимі репітера. Як його налаштувати? Докладне керівництво

Порівнюємо LAN і WAN

Почнемо з того, що взагалі таке WAN. Знову ж таки, якщо сказати просто, це інтернет. Тобто це та ж мережа, але не локальна, як ЛОМ, а глобальна.

У неї входять всі пристрої і мільйони локальних мереж. WAN розшифровується як Wide Area Network.

З цієї самої мережі кожен користувач може отримувати доступ до ресурсів іншого комп’ютера або іншого пристрою, який можна підключити до мережі.

До речі: ця Інформація зберігається на серверах. Якщо сказати просто, це величезна кількість дисків великої місткості, зібрані в один великий апарат, який може видавати цю інформацію.
Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

Рис. 5. Приклад робочого сервера

Відмінності LAN і WAN:

 • Розміри. Зазвичай, локальна мережа охоплює невеликі ділянки, наприклад, квартиру або ж якесь виробниче приміщення. А ось глобальна мережа поширюється по всій поверхні земної кулі.
 • Кількість користувачів. Зрозуміло, до глобальної мережі може підключатися набагато більше людей, ніж до локальної. Там і обладнання використовується набагато більш потужне, і взагалі зазвичай підключається дуже багато людей. На це і розрахунок.
 • Тип сервісів. В локальних мережах є власні сервіси, такі як служба доступу до файлів, служба роботи з принтерами і так далі, загалом, все те, що потрібно для невеликої мережі. А ось в глобальній мережі використовується, наприклад, сервіс маршрутизації (визначення маршруту проходження інформації по вузлах мережі) і багато іншого, що необхідно для роботи у великих мережах.
 • Що стосується відстані або площі, яку можуть охоплювати ці два види мереж, то вище ми вже говорили про те, що глобальна мережа поширюється на всій поверхні земної кулі.

  Відповідно, вона може працювати і на далеких космічних кораблях, якщо ті підключені до якого-небудь пристрою в рамках цієї мережі.

  Так от, цікаво, що локальні мережі теж можуть досягати досить великих розмірів

  . Найбільша на сьогоднішній день така мережа мала пристрої, які розташовувалися на відстані 14 000 км один від одного. Це були космічні станції і орбітальні центри.

  Хоча, зазвичай, локальна мережа охоплює ті ж офіси, будинки, фірми або невелику групу будівель.

  Вам це може бути цікаво:

  Що це таке оптоволокно? — Як підключити оптоволоконний інтернет

  Як змінити ip-адресу комп’ютера в локальній мережі і в інтернеті?

  Таємнича кнопка WPS на роутері: що це?

  Завдання LAN

  Тепер поговоримо про те, навіщо люди взагалі створюють ці локальні мережі і чому у деяких випадках можна користуватися глобальною.

  Отже, цілі створення LAN можуть бути наступними:

 • Надання доступу до файлів тільки певним пристроїв. У глобальних мережах повноцінної такої можливості немає, але є деякі обхідні шляхи. Якщо ви хочете дати можливість використовувати і змінювати файли певним людям, наприклад, співробітникам своєї компанії, самий простий і надійний спосіб – створення локальної мережі.
 • Спільне використання принтерів, сканнеров та інших подібних пристроїв. Ці пристрої можна просто внести в локальну мережу і підключити до неї всі комп’ютери в тому ж будинку. Якщо не використовувати LAN, потрібно було б підключати той же принтер до кожного комп’ютера окремо, а це дуже непрактично і дорого.
 • Таким же чином використовуються і ресурси всіх комп’ютерів, зокрема, пам’ять. Все просто – якщо на комп’ютері одного працівника не вистачає місця для зберігання будь-якої інформації, він може залишити її на комп’ютері свого колеги, який також підключений до локальної мережі.
 • Власне, це всі цілі, які переслідують люди, коли об’єднують пристрою в локальні мережі. Як бачимо, все виявилося досить просто і нехитро.

  Залишилося розглянути одне питання – як же виглядає використання LAN?

  Дуже просто – користувач, який підключений до мережі, переходить на своєму комп’ютері папку «Мережа» і бачить там папку «Users».

  Він заходить у неї, потім вибирає бажаного користувача (відкриває його, як звичайну папку) і бачить всі його ярлики, папки та іншу інформацію, ніби вона знаходиться на його комп’ютері.

  Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

  Рис. 6. Папка «Мережа» на підключеному до мережі комп’ютері.

  Зрозуміло, перед цим необхідно виконати ряд маніпуляцій з налаштування LAN, а також переконатися в тому, що всі пристрої підходять для використання в локальній мережі.

  Але це, як мовиться, вже зовсім інша історія».

  Ще більше зрозуміти викладену вище інформацію можна, якщо подивитися навчальний урок у відео нижче.

  Що таке IP-адреса, маска, хост, адресу мережі. Основи

  Опис основних принципів адресації в комп’ютерних мережах. Пояснення, що таке IP-адреса та з яких частин він складається, що таке маска і як її застосовувати, як визначити кількість хостів.