Що таке оперативна память компютера?

376

Незважаючи на розвиток технологій і тотальну їх популяризацію багато хто все одно задають питання: «Оперативна пам’ять що це таке?»

Напевно більшість з вас чув про те, що існує певна оперативна пам’ять і якась постійна.

Але толком пояснити, що це таке і навіщо вона потрібна, можуть лише одиниці. Звичайно, в інтернеті є безліч статей з цього приводу, але чіткої відповіді не знайти.

Найчастіше ми стикаємося з поняттям «оперативна пам’ять» при виборі комп’ютера. І єдине,чим ми керуємося в цій справі, це правило «чим більше, тим краще».

Насправді ж це правильно лише частково. Далеко не завжди потрібно купувати комп’ютер з великою кількістю пам’яті. Але про все по порядку.

Зміст:

Теоретична сторінка

Якщо взяти всі визначення, які є в інтернеті, то можна вивести наступне:

Оперативна пам’ять – це пам’ять, у якій зберігаються тимчасові, проміжні дані.

Її також називають оперативкою, ОЗП (оперативний запам’ятовуючий пристрій) або RAM (Random Access Memory або пам’ять з довільним доступом), ВП (абревіатура).

Ми будемо використовувати всі ці поняття. На перший погляд, зазначене визначення здається складним, але зараз ми в усьому розберемося.

Як відомо, в комп’ютері є два види пам’яті – оперативна і постійна.

Що таке оперативна память компютера?

Рис. 1. Два види пам’яті в комп’ютері

Так от, різницю між ними можна проілюструвати на одному простому прикладі.

Цей текст спочатку набирався в документі Microsoft Word. Коли він друкувався, він ще не був збережений на комп’ютері, тобто жодного байта постійної пам’яті (на жорсткому диску) він не займав.

А де ж тоді він перебував? Як раз в оперативці.

Коли ми зберегли його на комп’ютер, він вже почав займати місце в постійній пам’яті. Вона, до речі, називається ROM (Read Only Memory).

Точно так само відбувається при роботі з будь-якою іншою програмою. Поки ви не зберегли дані, вони повинні десь зберігатися, але реального місця на диску вони займати не можуть (бо ви їх не зберегли.

Так ось, вони зберігаються саме в ОП.

Тобто оперативка – це своєрідний буфер, який зберігає дані до тих пір, поки їх не зберігає в постійну пам’ять.

Якщо взяти більш звичну для нас життєву ситуацію, то все вищеописане можна проілюструвати на іншому прикладі.

Припустимо, ви купили помідори, солодкий перець, петрушку, часник і огірки, щоб зробити салат.

Ви кладете їх на дошку, щоб нарізати. На даний момент вони ще не в салаті, але вже і не в магазині, вони на дошці. У цьому прикладі обробна дошка як раз і являє собою ОЗУ (оперативна).

Тут відбувається невелика обробка, а потім овочі поміщаються в якусь посудину, яка являє собою ROM (постійна пам’ять).

Що таке оперативна память компютера?

Рис. 2. Два види пам’яті комп’ютера на прикладі салату

Власне, у цьому і складається відмінність. Якщо ви перезавантажуємо комп’ютер або ж вимикаєте його і дані при цьому не зберігаєте, вони пропадуть.

Але якщо ви збережете їх (наприклад, в Word для цього потрібно натиснути кнопку «Файл», потім «Зберегти»), вони будуть поміщені в постоянку.

Все зрозуміло?

Якщо ні, пишіть про це в коментарях.

Зрозуміло, що чим більше ПАМ’ЯТІ, тим краще, адже тоді можна одночасно буде обробляти більше інформації.

Якщо взяти вищенаведений приклад з овочами і салатом, то зрозуміло, що чим більше буде обробна дошка, тим більша кількість помідорів, огірків та інших продуктів поміститься на ній.

Є одне АЛЕ — якщо посудина для салату у вас дуже маленька і ви живете один, то немає сенсу купувати дуже велику дошку.

Настільки об’ємні салати ви просто не будете готувати, а якщо і будете, вони будуть стояти в холодильнику і пропадати.

Таким же чином немає абсолютно ніякого сенсу вибирати комп’ютер з великою кількістю ОЗУ, якщо ви не плануєте виконувати на ньому якісь складні завдання і обсяг постійної пам’яті у вас не дуже великий.

Ось ми і підійшли до теми вибору ОП.

З усього, про що ми говорили у цьому розділі, можна було зробити такі висновки:

 • Оперативна пам’ять або ОЗП, RAM, ОП – це якийсь проміжний етап між постійною пам’яттю та користувачем.
 • Оперативка містить в собі дані до тих пір, поки вони не будуть поміщені в постоянку.
 • Коли користувач вводить якісь дані, вони зберігаються саме в RAM, а після збереження вже містяться в ROM.
 • Якщо не зберегти інформацію, яка на даний момент обробляється оперативкою, вона пропаде.
 • Читайте також:

  Як дізнатися, яка оперативна пам’ять стоїть в комп’ютері або ноутбуці?

  Як прискорити роботу комп’ютера: Поради щодо оптимізації

  Програма для видалення програм, які не видаляються – огляд найбільш популярних рішень

  Як вибрати обсяг оперативної пам’яті

  Щоб зробити вибір об’єму ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті, необхідно керуватися лише одним критерієм, а конкретно, завданнями, які ви будете виконувати на комп’ютері. Це виглядає наступним чином:

  • якщо вам потрібно тільки працювати з текстовими документами, підійде 1 Гб ВП (цього цілком вистачить для нормальної роботи Word і всього офісного пакету від Microsoft);
  • а якщо вам потрібно обробляти графіку або грати у важкі ігри, потрібно купувати максимальний обсяг RAM – на даний момент це може бути 16 Гб або навіть більше;
  • якщо вам потрібно щось середнє, то на сьогоднішній день 8 Гб – оптимальний показник (цього вистачить для нормальної роботи ігор, нехай не на максималках, та виконання інших завдань).
  Порада: Візьміть програми, які ви плануєте використовувати на комп’ютері і подивіться системні вимоги до них. Там, напевно, буде вказано необхідний обсяг оперативної пам’яті. Спирайтеся на цей показник при виборі.
  Що таке оперативна память компютера?

  Рис. 3. Комп’ютери в магазині

  Це стосується випадків, коли ви вибираєте цілісний комп’ютер, а не оперативну пам’ять окремо. Про другий ситуації ми поговоримо трохи пізніше.

  А перед цим розглянемо питання про те, як же дізнатися, скільки зараз ВП на вашому комп’ютері.

  Як дізнатися наявний обсяг ОЗП

  Перш ніж навести способи, які дозволяють виконати поставлене завдання, необхідно прояснити кілька моментів.

  Почнемо з того, що оперативна пам’яті (фізично) являє собою невелику прямокутну плату, що вставляється у відповідний роз’єм материнської плати.

  Що таке оперативна память компютера?

  Рис. 4. Модуль ОП і роз’єм материнської плати для нього

  Так от, самий надійний спосіб, як дізнатися обсяг RAM, як раз і полягає в тому, щоб просто подивитися на цей самий модуль і знайти там якусь цифру поруч зі словом «GB», тобто Гігабайт.

  Ось як це може виглядати.

  Що таке оперативна память компютера?

  Рис. 5. Об’єм оперативної пам’яті, зазначений на модулі

  Порада: Якщо ви вибираєте комп’ютер в магазині, сміливо попросіть зняти бічну кришку з системного блоку і показати вам модуль пам’яті. Нерідко співробітники магазинів в рекламних цілях вказують більший об’єм ОП, ніж є насправді.

  Крім цього, дізнатися, скільки ВП реально встановлено в комп’ютері, можна за допомогою спеціальних програм і убудованих засобів операційної системи, а конкретно:

  1. Через властивості системи. Для цього потрібно зайти в «Комп’ютер», натиснути угорі на «Властивості системи» і подивитися, скільки Гб вказано біля напису «Встановлена пам’ять…».

  Що таке оперативна память компютера?

  Рис. 6. Перегляд ОЗП через властивості системи

  2. Через диспетчер завдань. Запустити його можна двома способами: за допомогою введення в рядок пошуку меню «Пуск» відповідного запиту і за допомогою одночасного натискання кнопок «Ctrl», «Alt» і «Delete». У занедбаному диспетчері потрібно буде перейти на вкладку «Швидкодія» та звернути увагу на розділ «Фізична пам’ять». Цей спосіб хороший тим, що можна подивитися ще й те, скільки Гб (або Мб) використовується на даний момент (це той же розділ і розділ «Пам’ять»).

  Що таке оперативна память компютера?

  Рис. 7. Перегляд ОЗП через диспетчер завдань

  3. Через програму CPU-Z. Спочатку її потрібно сказати (ось посилання на сторінку завантаження з офіційного сайту), потім запустити, перейти на вкладку «Memory» і звернути увагу на те, що зазначене поруч з написом «Size». Це і є реальний обсяг RAM.

  Що таке оперативна память компютера?

  Рис. 8. Перегляд ОЗП через програму CPU-Z

  Взагалі, програм, подібних CPU-Z, існує величезна безліч. Дуже добре працює, наприклад, AIDA64. Вибирайте ту, яка вам більше подобається.

  По-друге, крім обсягу в ОЗП є безліч інших характеристик, таких як частоти, тип та інше. Якщо ви вибираєте ВП не разом з комп’ютером, а окремо, необхідно звертати увагу і на них.

  Ось ми і підійшли до питання збільшення оперативної пам’яті.

  Втім, якщо ви вирішили не купувати готовий комп’ютер цілком, а зібрати його з окремих деталей, то наведені нижче поради та критерії будуть для вас також актуальними.

  Читайте також:

  Як дізнатися, яка оперативна пам’ять стоїть в комп’ютері або ноутбуці?

  Зібрати комп’ютер самостійно: онлайн-конфігуратор з перевіркою сумісності

  Найкращі програми для ПК: ТОП-10 маст-хев додатків

  Як підвищити ФПС в іграх: всі можливі способи 2017 року

  Можна збільшити оперативну пам’ять

  Відповідь на це питання дуже простий – звичайно, можна! Потрібно просто купити інший модуль ОП і встановити його на материнську плату. Потрібно тільки знати, як же вибрати цей самий модуль.

  У цьому випадку грають роль не тільки завдання, які ви будете виконувати, але і характеристики материнської плати і модуля пам’яті. Мова йде ось про що:

  1. Спочатку потрібно дізнатися, які модулі підтримує ваша материнка. Тут роль грає тип пам’яті (а вони бувають DDR-1, DDR-2, DDR-3 і DDR-4, причому з різними маркуваннями).

  Найлегше виконати поставлене завдання за допомогою вищезгаданої програми AIDA64. Процес її використання виглядає наступним чином:

  • спочатку програму потрібно завантажити (ось посилання на офіційний сайт), встановити і запустити;
  • на головному екрані натисніть «Системна плата»;
  Що таке оперативна память компютера?

  Рис. 9. Головний екран AIDA64

  • після цього необхідно вибрати пункт «Чіпсет»;
  Що таке оперативна память компютера?

  Рис. 10. Розділ «Системна плата» в AIDA64

  • вгорі залишиться натиснути на «Серверний міст…» і звернути увагу на рядки «Підтримувані типи пам’яті» та «Максимальний об’єм пам’яті».
  Що таке оперативна память компютера?

  Рис. 11. Характеристики підтримуваної пам’яті комп’ютера AIDA64

  Обов’язково запам’ятайте підтримувані типи модулів і при виборі нового пам’ятайте, що тип має відповідати.

  2. Зверніть увагу на форм-фактор. Якщо сказати просто, тут мається на увазі зовнішній вигляд і розмір самої плати. Різновидів не так багато, всього дві – DIMM для ПК і SO-DIMM для ноутбуків.

  Перше більше, друге менше. Дивіться, щоб не вийшло так, що придбаний вами модуль буде підходити для ноутбука, а у вас ПК.

  Що таке оперативна память компютера?

  Рис. 12. Різновиди форм-фактором модулів ОЗП

  3. Обов’язково звертайте увагу на частоту. Це одна з головних характеристик модулів ПАМ’ЯТІ, яка безпосередньо впливає на її продуктивність.

  Тут ситуація та ж, що і з першим критерієм цього списку. Якщо материнська плата не підтримує ту чи іншу частоту, немає сенсу купувати пам’ять з такою частотою.

  4. Вона, звичайно, буде працювати, але не на максимумі. Приміром, якщо материнка підтримує тільки 1600 МГц, а ви купіть ОЗП на 1800 МГц, то буде працювати тільки 1600, а 200 виявляться непотрібними.

  Щоб дізнатися, скільки МГц підтримує материнська плата, потрібно виконати ті ж дії, які показані на малюнках 9-11.

  У рядку «Підтримувані типи…» поряд з типом вказані якісь цифри (наприклад, DDR3-1066). Це і є обсяг частоти.

  Ці три характеристики є основними. А також можна звернути увагу на таймінги, режими роботи і виробника.

  Але все це не так принципово. Якщо ви купите новий модуль оперативної пам’яті за вищевказаним критеріям, ви вмить зможете збільшити її обсяг на своєму комп’ютері.

  Якщо залишилися питання, пишіть про них у коментарях. Ми будемо раді відповісти!

  Є ще один спосіб збільшення об’єму оперативної пам’яті – це її розгін. Процедура ця досить складна, але цікава. На відео нижче наочно показано, як вона виконується.

  Як розігнати оперативну пам’ять?

  Продовжуємо тему заліза і у цьому відео мова піде про частоту оперативної пам’яті і про розгоні оперативної пам’яті