Що таке тонер і як він працює в принтері: види тонерів, переваги та недоліки їх використання

532

Що таке тонер в домашньому або офісному принтері і для чого він використовується? В даний друковане пристрій є майже в кожному будинку і/або в офісі.

Це складний механізм, що складається з безлічі частин, призначення багатьох з яких користувачеві не ясно.

Тим не менш, саме знання про призначення і принцип роботи частин і комплектуючих елементів пристроїв дозволить користувачеві проводити обслуговування пристрою і самостійно усувати неполадки, не вдаючись до сервісного обслуговування.

Тонер – дуже важлива частина будь-якого друкованого пристрою. Строго кажучи, саме завдяки йому і може здійснюватися сам процес друку.

Зміст:

Визначення

Кажучи спрощено, можна укласти, що принтер друкує з допомогою фарби. Ця фарба представлена у вигляді порошку того чи іншого відтінку. Цей порошок і називається тонером.

Він використовується в лазерних принтерах їм заправляються власне друковані картриджі, він буває чорним і кольоровим.

У чорно-білих використовується тільки чорний, у кольорових – кілька основних відтінків порошку (жовтий, рожевий, синій), з яких комбінуються бажані відтінки.

При цьому в монохромних друкованих пристроях працює тільки один картридж, а в повнокольорових – всі чотири.

Застарілі види мали дрібні крупинки гранчастого будови. Але було встановлено, що така їх форма веде до більш швидкого зносу друкарського механізму і недоцільна. На зміну їй прийшли порошки з округлими або сферичними крупинками, які дозволяють не тільки друкарського механізму менше зношуватися, але також і дозволяють досягти більш точної передачі і градації кольорів і відтінків, і в цілому, підвищують якість друку.
Що таке тонер і як він працює в принтері: види тонерів, переваги та недоліки їх використання

Особливості

Порошки такого типу мають ряд особливостей і характеристик, які важливо враховувати при роботі з ними.

Це дозволить забезпечити більшу безпеку при роботі і більш високу якість друку. Є наступні особливості:

 • Порошок представляє небезпеку для людини при вдиханні, а безпечним він стає лише тоді, коли нагрівається в принтері до прийнятної температури;
 • Працювати з тонером (наприклад, заправляти картриджі) необхідно в респіраторі і латексних рукавичках;
 • Кімната, в якій зберігається порошок, повинна добре провітрюватися, наприклад, може бути обладнана системою кондиціонування;
 • Нагрів речовини повинен здійснюватися до температури 200 градусів (для більшості видів фарб) – тільки при такій температурі починається плавлення і його зчеплення з папером.
Особливо не варто нехтувати заходами безпеки при роботі з цим порошком. Він дійсно здатний надати достатньо виражений негативний вплив на організм при попаданні в легені і дихальні шляхи.
Що таке тонер і як він працює в принтері: види тонерів, переваги та недоліки їх використання

Читайте також:

Як правильно встановити принтер HP LaserJet 1010 для Windows 7

Чому принтер друкує смугами: EPSON, HP, Canon

Який принтер, сканер, копір краще для дому — Рейтинг пристроїв

Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Види

Такі фарби (порошки) бувають різних типів. Вони відрізняються за складом, принципом роботи, якістю та різним іншим параметрам.

За складом

За складом виділяється два основних види:

 • Магнітний тонер – такий порошок безпосередньо взаємодіє з магнітним валом в принтері, тобто для передачі на власне друкуючий барабан механізми-посередники не потрібні. Це найбільш сучасна і краща форма фарби, проте вона підходить не до всіх, хоча частіше буває навпаки – немагнітний порошок не може бути використаний в принтерах певного типу;
 • Немагнітний тонер не контактує з магнітним валом сам по собі. Його на друкуючий барабан переносить девелопер або особливий допоміжний механізм. Якщо такого допоміжного механізму в друкуючому пристрої немає, то порошок до нього не підходить, так як функціонувати не зможе.

Важливо враховувати ці дані як при купівлі власне пристрою, так і при купівлі порошку.

Що таке тонер і як він працює в принтері: види тонерів, переваги та недоліки їх використання

По сумісності

Крім того, виділяють два типи порошків по сумісності.

Це важливий параметр, знати який необхідно будь-якому користувачеві, так як тільки в цьому випадку він зможе підбирати картриджі до свого друкованого пристрою:

 • Оригінальні – це ті, які виготовлені спеціально для конкретної моделі тією ж фірмою, що і сам пристрій. Ними заправляються такі ж оригінальні картриджі;
 • Сумісні – це більш універсальні склади, які випускають ті чи інші фірми. Такі порошки, зазвичай, підходять до декількох моделей пристроїв і володіють більш низькою якістю в цілому;
 • Несумісні – це ті, які не можуть працювати з обговорюваної моделлю принтера.

Зазвичай, прямо на упаковках з картриджами вказується тип тонера, а також моделі, до яких він підходить. Тому особливих проблем з вибором бути не повинно.

Що таке тонер і як він працює в принтері: види тонерів, переваги та недоліки їх використання

За типом виготовлення

Досить цікавим є поділ таких порошків за типом виробництва. Всього виділяють два типу виробництва:

 • Хімічний синтез – це застосування для отримання методом емульсійної пульверизації, поліефірної полімеризації або інші. В результаті цього виходить порошок потрібного відтінку, з відповідними характеристиками, повністю синтетичний по своїй природі;
 • Механічний метод передбачає змішування всіх компонентів до однорідної маси, а потім – прессовку їх у спеціальній камері під дією високих температур. Брикети, які виходять після цього, переробляють і готують з них безпосередньо порошок. Потім його сортують, відділяючи тільки ті частинки, чий розмір менше 7 мікрон, адже тільки вони підходять для використання в якості фарби.

Особливої різниці в тому, який саме метод був обраний для порошку в конкретному принтері, немає.

При друку відрізнити такі фарби один від одного неспеціалісту (а іноді і спеціалісту) практично неможливо.

На якість відбитка, кольору і інших особливостях спосіб отримання фарби ніяк не позначається.

Що таке тонер і як він працює в принтері: види тонерів, переваги та недоліки їх використання

Принцип роботи

Як саме працює пристрій, а значить, і тонер в ньому? Лазерний блок, або блок сканування отримує зображення з екрану комп’ютера, який необхідно роздрукувати.

Після цього воно передається на блок перенесення зображення, за допомогою якого вибудовується картинка, яку потрібно роздрукувати, тобто безпосередньо завдання на друк пристрою.

Потім це завдання передається на пристрій перенесення і закріплення малюнка на папері. Цей блок представлений валом, який взаємодіє з тонером і передає його на друкуючий вал.

Як було сказано вище, при використанні магнітного він може зробити це прямо, а при використанні немагнітного – спочатку передає на пристрій перенесення, і лише потім – на друкарський вал.

Що таке тонер і як він працює в принтері: види тонерів, переваги та недоліки їх використання

Переваги і недоліки

Саме лазерні пристрої, які друкують за допомогою принтера, в даний час вважаються найбільш популярними і поширеними видами обладнання для отримання відбиток.

Чому ж вони так популярні і чому так гарний тонер? Таке обладнання та витратний матеріал мають позитивні сторони.

Незважаючи на ряд виражених переваг, даний порошок і принтери, які працюють з його допомогою, і мають безліч недоліків. Іноді вони навіть представляють небезпеку.

Таблиця 1. Плюси і мінуси

Недоліки Переваги
Необхідно працювати лише в досить великих, добре вентильованих приміщеннях; Висока продуктивність праці, висока швидкість і великий обсяг при залученні мінімального обсягу тонера;
Необхідність великої кількості індивідуальних засобів захисту при роботі з порошком – респіратора, рукавичок тощо;

 

Висока якість відбитків навіть при великому навантаженні забезпечується тільки такими пристроями, в інших же якість роздруку падає після кількох десятків листів поспіль;
Висока токсичність порошку Він не змивається, тобто фарба на одержуваному відбитку не тече і не розпливається при намоканні, що не може забезпечити струменевий апарат
Незручність роботи з ним із-за токсичності; Вартість одного відбитка досить низька у порівнянні з аналогами;
Упаковка порошку обов’язково повинна бути герметичною, тобто його потрібно використовувати відразу після відкриття, при цьому, ви повному обсязі. Картриджі можна перезаряджати, що допомагає економити додатково.

Завдяки таким своїм особливостям принтери з них стають вибором тих, хто зацікавлений у високій продуктивності пристрою при мінімальних витратах.

Якість при використанні такого порошку досить для друку офісних документів, простих зображень, а іноді, і непрофесійних фото (хоча багато чого залежить і від самого пристрою).

Важливо пам’ятати, що навіть дуже якісний тонер і дуже дорогий принтер не здатні забезпечити досить високої якості друку кольорових зображень. Технологія не забезпечує бездоганного змішування кольорів, тому для повноколірного друку не підходить. Але цілком прийнятна для друку таблиць, схем, документів, використання в офісі.
Що таке тонер і як він працює в принтері: види тонерів, переваги та недоліки їх використання

Як вибрати найкращий лазерний кольоровий БФП для дому?

Помилка: Локальна підсистема друку не виконується: що робити і як виправити

Огляд основних периферійних пристроїв для персонального комп’ютера

Який проектор краще: Вибираємо з моделей 2017 року

Перезаправлення

Можливий процес перезарядження картриджів новим тонером, так як в процесі роботи пристрою (печатки) у більшості випадків сам картридж зносу не підлягає (або не підлягає, але мінімальному).

Працювати ж він перестає тому, що закінчується фарба.

У цьому випадку можна купити новий картридж або перезарядити старий (що значно дешевше).

В ході процесу перезарядки знімається захисна плівка з клапана, старий тонер висипається і засипається новий. Після цього клапан знову заклеюється.

Вважається, що такий спосіб не надто сприятливий власне для принтера.