Що вибрати – GPT або MBR? Пояснюємо чим відрізняються стандарти

295

Вибір одного із стандартів GPT або MBR може виявитися досить простим для нового власника комп’ютера з великим жорстким диском і сучасним інтерфейсом UEFI.

Такі параметри вимагають переходу на більш сучасний стандарт.

Тоді як при наявності більш старого ноутбука або ПК вибір може бути зроблений на користь практично застарілого MBR – а для пристроїв з BIOS він може виявитися і взагалі єдиним варіантом.

Зміст:

Що означають ці абревіатури?

Будь-який жорсткий диск або твердотільний накопичувач перед використанням для запису операційної системи, системної та іншої інформації обов’язково розбивається на розділи.

Стандарт MBR, расшифровывающийся як «головна завантажувальна запис», являє собою старий спосіб зберігання даних, GPT (або «таблиця розділів GUID») – новий.

Обидва вони необхідні ще й для зберігання відомостей про початок і кінець кожного розділу, завдяки яким система дізнається розташування секторів і визначає, завантажувальної чи є ця частина диску чи ні.

Що вибрати – GPT або MBR? Пояснюємо чим відрізняються стандарти

Рис. 1. Вибір стандарту для ініціалізації диска

Платформи Windows, від найперших версія до 7-ї, за замовчуванням працювали тільки зі стандартом MBR. Але, починаючи з Віндовс 8, система пропонує вибрати ще й другий варіант – GPT. Обидва стандарту мають свої плюси і мінуси, які слід знати користувачам ПК, щоб не помилитися з вибором.

Характеристики стандарту MBR

Завантажувальний запис MBR являє собою спеціальний сектор, розташований в самому початку розділу.

В ньому знаходиться завантажувач, що забезпечує запуск встановленої системи і представляє собою частину програмного коду. А ще – дані про логічних розділах цього диска.

Що вибрати – GPT або MBR? Пояснюємо чим відрізняються стандарти

Рис. 2. Стандарт MBR.

За наявності на комп’ютері Windows MBR містить початкові елементи її завантажувача.

З-за цього головну завантажувальну запис доводиться відновлювати, якщо вона з якоїсь причини була перезаписана, викликавши проблеми з завантаженням Віндовс.

Хоча при цьому MBR вважається надійною і простий і відновлення потрібно нечасто.

До мінусів стандарту відноситься неможливість підтримки великої кількості розділів – невеликий недолік для HDD розміром до 500 ГБ, але вже досить серйозний для терабайтних або навіть 4-терабайтні моделей.

При необхідності створити більше 4 розділів потрібно використовувати досить складну технологію EBR.

Друга проблема, пов’язана із збільшенням обсягів жорстких дисків, полягає у неможливості працювати з розділами більше 2,2 ТБ.

Читайте також:

На вибраному диску знаходиться таблиця MBR-розділів: Як виправити помилку?

Конвертація GPT в MBR при установці Windows 7: навіщо це потрібно і як реалізувати — докладна інструкція

Як поміняти стиль розділів GPT на ноутбуці — лайвхак

Встановлення Windows на даний диск неможлива: Виправлення помилки

Переваги та недоліки нового стандарту

Вдосконалений стандарт GPT, поступово замінює MBR, входить до складу технології UEFI, який, у свою чергу, замінив застарілий інтерфейс BIOS.

У кожного розділу є свій унікальний ідентифікатор – дуже довгий рядок символів. Перевагою GPT порівняно з застарілим стандартом можна назвати:

  • відсутність обмежень на обсяг розділу. Точніше, максимальна величина все ж існує – але досягти її вийде не раніше, ніж через кілька десятиліть;
  • необмежена кількість розділів – до 264 в цілому, до 128 для ОС Windows.

На диску, який підтримує стандарт MBR, дані про розділах і завантаженні розташовані в тому ж місці. При пошкодженні цієї частини накопичувача у користувача ПК виникає цілий ряд проблем.

Принцип зберігання інформації GPT відрізняється – копії розташовані по всьому диску, і при пошкодженні однієї з них можна відновити пошкоджені дані з інших.
Що вибрати – GPT або MBR? Пояснюємо чим відрізняються стандарти

Рис. 3. Стандарт GPT.

Ще одна відмінність GPT – зберігання циклічного надлишкового коду, що дозволяє контролювати збереження даних.

Пошкодження інформації призводить до негайної спроби її відновлення.

У той час як при використанні MBR дізнатися про проблему виходить вже після того, як система перестала завантажуватися, а її розділи зникли.

Серед мінусів стандарту варто відзначити відсутність підтримки попередніх технологій – таких як БІОС. І, хоча операційна система з застарілим інтерфейсом розпізнає GPT-розділи, ймовірність її завантаження мінімальна. Крім того, при використанні цього варіанту не можна призначати імена всіх дисків, так само як розділів, а відновлення даних не завжди доступно – через обмеження кількості та розташування дублікатів таблиць.

Сумісність

GPT Диски містять певну різновид MBR, звану «захисної». Вона примушує операційну систему вважати кілька окремих розділів одним величезним.

Спроба налаштувати диск GPT з допомогою технологій, що підтримують тільки MBR, ні до чого не призведе – таким чином, захисний варіант головною завантажувального запису запобігає випадковій перезапис і розмітку за старим стандартом.

Системи Windows завантажуються з розмічених за технологією дисків GPT тільки на пристроях, що підтримують інтерфейс UEFI – тобто на ноутбуки і ПК з Віндоус від Vista до 10-ї.

Якщо прошивка материнської плати містить тільки БІОС, розділи будуть читатися, але завантаження, швидше за все, не відбудеться.

Хоча ці ж операційні системи здатні працювати з GPT-дисків в якості сховища інформації.

Слід знати: Стандарт GPT підтримується й іншими операційними системами, у тому числі Linux. А на комп’ютерах марки Apple ця технологія замінила стару таблицю розділів APT.

Порівняння стандартів

Для оцінки подібності і відмінностей двох стандартів, можливостей їх роботи з операційними системами, накопичувачами і завантажувальним інтерфейсом, варто створити невелику порівняльну таблицю.

По ній набагато простіше визначитися з тим, який стандарт розділів використовувати для свого комп’ютера.

Табл. 1. Порівняльні характеристики MBR і GPT

Стандарт MBR GPT
Робота з прошивками З BIOS і з UEFI Тільки з UEFI
Підтримка Windows Всі версії, починаючи з найперших Тільки 64-бітні версії Windows 7 і Vista, всі варіанти Віндовс 8 і 10
Читання і запис Будь-які платформи Всі операційні системи Windows від Vista і вище + XP Professional 64-біт
Число розділів одного диска Не більше 4 До 264
Максимальний розмір розділу 2,2 ТБ 9,4 х 109 ТБ
Вбудований мультизагрузчик Відсутній Є

Проблеми роботи з новим стандартом і їх рішення

Існування двох стандартів може призвести до появи певних проблем. Особливо, якщо на комп’ютері заборонено завантаження іншим способом, крім використання жорсткого диска.

Виправити ситуацію дозволяє перехід до інтерфейсу БІОС, який не дозволяє працювати з новим стандартом – при спробі завантажитися на екрані виникає помилка, що повідомляє про наявність стилю розділів GPT.

Що вибрати – GPT або MBR? Пояснюємо чим відрізняються стандарти

Рис. 4. Помилка з-за стилю GPT.

Вирішити проблему не так складно – для цього знадобиться взяти звичайний завантажувальний диск з ОС Віндовс і виконати наступні дії:

  • Розпочати завантаження з диска;
  • Дійти до моменту вибору розділу, на якому з’являється проблема;
  • Запустити консоль (одночасне натискання Shift і F10);
  • Розпочати роботу зі спеціальною утилітою, ввівши команду diskpart.

Після того як програма запущена слід набрати «list disk», що призведе до появи на екрані списку пронумерованих дисків.

Далі набирається команда «select disk C», з допомогою якої вибирається потрібний розділ (не обов’язково C), з яких буде вестися робота у подальшому.

Тепер достатньо ввести в командному рядку «clean», очистивши зайву інформацію і перейти до перетворення стандартів.

Що вибрати – GPT або MBR? Пояснюємо чим відрізняються стандарти

Рис. 5. Перетворення стандарту дисків.

Для того щоб диск GPT був перетворений в застарілий формат слід ввести команду convert mbr, що дозволяє працювати з диском і ставити на нього будь-яку платформу.

Ця утиліта забезпечує роботу з розділами.

Наприклад, введення команди «create partition primary size=X» створює розділ розміром X Гб, «format fs=ntfs label=»System» quick» виконує форматування в NTFS, а «active» дозволяє розділу стати активним.

Читайте також:

«Вибраний диск має стиль розділів GPT»: кращі шляхи вирішення проблеми

Не відкривається зовнішній жорсткий диск: що робити — докладне керівництво

Чому жорсткий диск клацає? Основні причини та способи усунення проблеми

Як встановити SSD на ноутбук і ПК? Кілька надійних способів

Висновки

Вирішуючи, який стандарт використовувати, GPT або MBR, слід визначити, який завантажувальний інтерфейс використовується, і який розмір жорсткого диска на ПК.

При наявності прошивки БІОС робота з GPT буде неможливою. Для більш сучасного комп’ютера, укомплектованого великим HDD, навпаки, не варто вибирати MBR.

На порівняно нових материнських платах, випущених в останні роки, вже встановлений інтерфейс UEFI – а, значить, проблем з GPT не буде.

Проте розміри дисків збільшуються ненабагато – деякі покупці вибирають комп’ютери з HDD об’ємом більше 2 ТБ і, тим більше, потребують 2,2-терабайтні розділах.

З-за цього особливих підстав вибирати цей стандарт у звичайного користувача поки не існує – а ось для сервера він стане відмінним варіантом.

Відео: