Сіди і бенкети в контексті Інтернету: пояснюємо простою мовою що це таке

473

Користувачі, які тільки знайомляться з дивовижним світом Інтернету часто запитують про те, що таке сіди і бенкети, навіщо вони потрібні і як працюють.

Насправді, відповіді на всі ці питання дуже прості, але їх повинен знати кожен користувач.

Справа в тому, що вони використовуються в області торрентів. А вони, в свою чергу, є одним з кращих способів завантаження різноманітних файлів на сьогоднішній день.

Тому ми постараємося розібратися у всіх цих питаннях, починаючи з самого початку.

Зміст:

Основи

Отже, розглянуті нами поняття використовуються в торрентах.

Торрент – це сервіс для обміну файлами на високій швидкості. Передача даних здійснюється за допомогою протоколу BitTorrent, що дослівно перекладається з англійської як «послідовність бітів». Цей протокол дозволяє здійснювати передачу бітів за допомогою декількох потоків.

Не особливо зрозуміло. Розберемося!

Якщо говорити простіше, то зазвичай файл поміщається на сервер, а користувач отримує на нього посилання і таким чином завантажує його.

У випадку ж з torrent інформація завантажується на кілька незалежних джерел, тобто на кілька комп’ютерів користувачів. Тобто сервер тут взагалі не потрібен.

Цікаво: Згідно з офіційними даними компанії Cisco тільки в одному місяці 2009 року такий спосіб дозволив передати 3,3 Еб, тобто эксабайта даних.

Схема роботи такого сервісу виглядає наступним чином:

1Користувач створює torrent-роздачу. У нього на комп’ютері є, наприклад, фільм про самураїв. Він хоче, щоб його могли завантажити з його ж комп’ютера інші користувачі. Тому він фактично дає посилання на фільм іншим користувачам, тільки в спеціальній програмі, яка працює з торрентами.

2Припустимо, те ж саме робить ще 5 користувачів. У всіх них однакові дані і той же фільм.

3Інша людина хоче завантажити і дізнатися більше про самураїв. Він завантажує невеликий torrent (розширення так і називається) і запускає його в вищезгаданої спеціальною програмою. Вона, у свою чергу, звертається до того, у кого фільм є на комп’ютері, і починається скачування безпосередньо зразка кінематографа, а не торрента.

4Якщо раптом виникають якісь проблеми (пропадає інтернет, власник файлу вже не хоче віддавати його іншим користувачам, неполадки в програмі і так далі), юзер абсолютно спокійно може звернутися до іншого точно такого ж власнику фільму.

Приблизно так виглядає цей процес, якщо представити його у вигляді схеми.

В одного юзера є, приміром, 4, у кожного з яких є файл цілком або хоча б його частини і всі вони можуть роздати йому потрібні біти.

Сіди і бенкети в контексті Інтернету: пояснюємо простою мовою що це таке

Рис. 1. Приблизне уявлення роботи torrent

Лише ЗА все це відбувається в автоматичному режимі. І в цьому процесі беруть участь ті самі сторони і бенкети, про які ми поговоримо далі.

Читайте також:

Який Інтернет краще підключити для дому. Огляд всіх можливих варіантів

Як передати великий файл через Інтернет: кращі способи – інструкція

Топ браузерів 2017 року: кращі програми для роботи в інтернеті

Патч корд: вчимося розрізняти і вибирати комутаційні шнури — керівництво

Позначення бенкету

Якщо говорити просто, то тут мається на увазі безпосередній учасник того процесу, про який ми говорили вище (з англійської «peer»). Він може вчиняти лише дві дії:

  • роздавати;
  • приймати.

Якщо він роздає, це означає, що у нього на комп’ютері знаходиться фільм, гра, або щось ще, і він може дозволити іншим юзерам отримати доступ до цього всього.

Це називається стати на роздачу. Якщо ж він бере, то він стає на місце того, хто хоче отримати цей доступ і запитує його.

Будь-хто, хто робить ту чи іншу дію, автоматично стає бенкетом.

Сіди і бенкети в контексті Інтернету: пояснюємо простою мовою що це таке

Рис. 2. Кожен, хто працює з торрентами, стає peer

Нерідко можна чути про таке поняття, як загальна кількість пірів. Так от, це число людей, які роздають або приймають.

Найчастіше воно сильно обмежена для конкретних торрентів або ж користувачів.

Ця кількість залежить від багатьох факторів, таких як розмір файлу, який буде завантажувати, їх кількість і багато чого ще.

Цікаво, що кожен бенкет рано чи пізно стає сідом. Як це відбувається, розглянемо далі.

Позначення сіда

Отже, сід – це той же бенкет, але який має на комп’ютері необхідні файли і роздає їх іншим користувачам. Важливо, щоб виконувалися обидва ці умови. Якщо жодна з них не виконано, людина вже не може вважатися сідом.

Таким юзером можна стати двома способами:

1Самостійно створити роздачу. Свого часу звичайний чоловік вирішив поділитися файлом з іншими людьми. Він створив торрент і дав його іншим користувачам. Це означає, що він одночасно став і бенкетом, і сідом.

2Завантажити файл і залишатися на роздачі. Цікаво, що після завантаження фільму, ігри і так далі завантажив користувач автоматично починає роздавати його іншим людям, у яких є той самий торрент. Тобто все, що потрібно зробити, так це не видаляти torrent з програми, за допомогою якої здійснюється скачування.

У будь-якому клієнта, тобто ЗА для роботи з торрентами, можна побачити, скільки людей підключилося і завантажує ваш файл.

Приміром, в uTorrent для цього навіть є відповідна вкладка.

На ній можна бачити кількість підключилися, тобто звичайних бенкетів, їх IP-адреси, а також кількість відданих даних.

Сіди і бенкети в контексті Інтернету: пояснюємо простою мовою що це таке

Рис. 3. Статистика в uTorrent

Тепер ми можемо попрацювати з більш складною схемою, зображеною на рисунку 4.

Сіди і бенкети в контексті Інтернету: пояснюємо простою мовою що це таке

Рис. 4. Більш складна схема роботи torrent

Роєм називається загальна кількість комп’ютерів, які завантажують дані. Вгорі зображений центральний комп’ютер, самий перший, який почав роздавати.

До нього приєднались інші, які спочатку були звичайними бенкетами, потім вони також стали роздавати і стали вже сидами.

Тепер вони віддають ту ж інформацію іншим ПК і нотубкам. Між ними схематично показаний прогрес скачування. Все досить просто!

Але в цьому всьому пазлі не вистачає однієї необхідної для повної картини деталі – лічею.

Лічі – ще одне важливе поняття

Цей термін позначає клієнтів, у яких немає повної версії необхідних даних, а тільки їх окрема частина.

Наприклад, якщо мова йде про фільм, то у юзера може бути не повний його хронометраж, а тільки перші 20 хвилин.

У іншого роздає, в свою чергу, буде, наприклад, інша частина, але немає тих самих перших 20 хвилин. Так ось, разом вони цілком можуть почати роздавати.

Просто скачивающий спочатку завантажує дані в одного ліча, потім в іншого.

Цікаво, що почати віддавати можна і недовантажений фільм, гру і так далі. Саме тоді і стають личами. А якщо він сам повністю докачає інформацію, то стане повноцінним сідом. На практиці досить часто зустрічаються випадки, коли людина так і не докачує інформацію і так і залишається личем на все життя. Але для кого-то це навіть краще.

Досить часто в статистиці того чи іншого торрента можна бачити кількість сідерів. Приклад показаний на рисунку 5.

Сіди і бенкети в контексті Інтернету: пояснюємо простою мовою що це таке

Рис. 5. Статистика віддають на сайті

Тепер ви знаєте все про двох розглянутих поняттях і могли зрозуміти навіть третє. Для повноти картини варто розібрати, як все це пов’язано зі швидкістю скачування, головною характеристикою, яка цікавить користувача.

Читайте також:

Що таке локальна мережа LAN. Чим відрізняється від WAN LAN, у чому різниця?

Яндекс Интернетометр – перевіряємо швидкість підключення до мережі

Невизначена мережу без доступу до інтернету — Що робити?

Налаштувати локальну мережу через роутер, Wi-Fi, мережевий доступ до принтерів

Вплив на швидкість скачування

А вплив в цьому випадку саме пряме. Все цілком логічно – чим більше сідерів, тим більше швидкість. У той же час чим більше завантажують, тим вона менше.

Але якщо кількість тих і тих приблизно відповідає один одному і сидів все добре з інтернетом, то завантаження буде швидкою.

Хоча все-таки краще, щоб число їх було вище. Чим більше, тим краще – тут цей принцип працює в повній мірі.

Що стосується лічею, то безумовно всі вони таким чином роблять безпосередній вплив на швидкість. Але якщо буде багато лічею з певною частиною файлу, а з іншого замало, то швидко завантажити нічого не вийде. Тому краще, щоб на роздачі були повноцінні сіди, і при цьому їх було багато.