Виробничий цикл amd epyc подовжився через пандемію і проблеми з логістикою

10

На ринку мікроелектроніки продовжує бушувати дефіцит. Проблема, як відомо, вже визнана галузевою і зачіпає практично будь-яке виробництво, пов’язане з електронними компонентами. У числі іншого, проблеми з поставками необхідних компонентів серйозно вплинули і на виробничі цикли amd, зокрема, на випуск процесорів epyc.

Серверні процесори amd epyc за загальним визнанням є однією з найбільших удач компанії. Вони поєднують в собі високу питому продуктивність сімейства архітектур zen і величезна за мірками x86 кількість ядер — до 64 на процесорний роз’єм. Ці чіпи за порівняно недовгу свою історію встигли здобути популярність в середовищі виробників серверного обладнання і розробників суперкомп’ютерів, але мікроелектронна криза вдарила і по них.

Як повідомляють зарубіжні джерела з посиланням на звіт аналітиків mizuho financial group, якщо раніше повний виробничий цикл для amd epyc становив близько 20 тижнів, то зараз він оцінюється вже в 26 тижнів. Це викликано пандемійними обмеженнями на ринках південно-східної азії, які безпосередньо вплинули на логістичні та виробничі ланцюжки tsmc, відповідальної за випуск cpu. Аналітики говорять про десятикратне зростання цін на пересилання компонентів. А перенаправлення ланцюжків постачання через кнр додає ще 25% до підсумкової цифри.

На щастя, є певні тенденції до виправлення ситуації: так, ланцюжок “малайзія-таїланд-в’єтнам” може незабаром знову стати функціонуючим, оскільки захворюваність covid – 19 в регіоні поступово знижується. І незважаючи на всі можливі проблеми частка amd на ринку серверних cpu продовжує зростати і до кінця року, як очікується, перевищить позначку 20%. На жаль, про закінчення пандемії мови поки немає, тому як amd з новими чіпами genoa, так і intel c її xeon sapphire rapids вимушено відстають від колишніх планів.

Дефіцит електронних компонентів і проблеми з логістикою боляче б’ють по виробниках мережевого обладнання

Кваліфікаційні тести нових процесорів обох вендорів і оптимізація виробничих циклів займуть більше часу, ніж очікувалося раніше. І для обох компаній вкрай важливо зберегти темпи поставок новинок – за intel “числиться борг” по aurora, а amd важливо утримати і наростити частку на серверному ринку, куди були кинуті чималі сили. Найменше проблем зараз, схоже, у nvidia, успішно нарощує випуск чіпів a100 і a30 ревізії a2.

Але інші виробники теж страждають: виробничі цикли мережевих рішень на базі чіпів mellanox і avago подовжилися до більш ніж 50 тижнів, а у juniper — до 36 тижнів, хоча, наприклад, у arista з її 12-16 тижнями все помітно краще. Разом з тим, очікується, що ціни на dram впадуть приблизно на 5% в iv кварталі цього року, а в перших двох кварталах 2022-го падіння складе 15% і 10% відповідно. Також очікується деяке зниження цін на серверні hdd класу 16/18 тбайт, а ситуація з їх доступністю покращиться.