WAN – це глобальна мережа. Особливості та налаштування

51

Як відомо, WAN це глобальна комп’ютерна мережа. Саме таке визначення можна знайти в більшості джерел.

Але дуже мало авторів дійсно пояснюють, що все це означає і як це взагалі розуміти. А для недосвідченого в цих питаннях людини таке визначення точно здасться досить складним.

Тому є сенс розібратися, що ж таке WAN і всі особливості цього поняття.

Раніше ми вже говорили про те, що таке LAN. Там ми постаралися максимально простою мовою пояснити, що ж все це означає. Тепер таким же чином ми розкриємо секрети WAN.

Зміст:

Що таке WAN

Якщо трохи розширити визначення поняття WAN, то вдасться зрозуміти, що це певна структура, яка поєднує в собі велику кількість комп’ютерів, серверів та інших пристроїв, пов’язаних з передаванням і зберіганням інформації.

Так все більш зрозуміло. Чи Не правда?

Взагалі, WAN розшифровується як «Wide Area Network». Дослівно це перекладається як «Глобальна мережа». Якщо сказати просто, то WAN – це інтернет.

Саме з цього джерела ми отримуємо всю інформацію, з його допомогою сидимо в соціальних мережах, дивимося фільми та виконувати інші завдання.

Все це стало можливим завдяки тому, що за допомогою набору вищезазначених пристроїв кожна людина сьогодні може отримати будь-яку інформацію за частки секунди.

Ця мережа об’єднує в собі безліч локальних мереж (LAN). На схемі нижче наочно показано, як це відбувається.

WAN – це глобальна мережа. Особливості та налаштування

Рис. 1. WAN і безліч LAN всередині нього

Ось ще одне наочне уявлення того, про що ми говоримо.

WAN – це глобальна мережа. Особливості та налаштування

Рис. 2. WAN, який складається з безлічі LAN

Як бачимо, тут WAN, тобто глобальна мережа, що включає в себе кілька LAN, тобто локальних мереж, зображених у вигляді будиночків.

У кожному будиночку є кілька пристроїв, що підключаються до мережі, вони і створюють LAN.

Важливо! Таким чином, в глобальній мережі використовуються не просто комп’ютери та інше мережеве обладнання, а цілі комплекси пристроїв, які передають та отримують інформацію.

Ці пристрої як раз і об’єднуються за допомогою створення LAN.

А також важливо, що сигнал з WAN потрапляє на всі пристрої LAN за допомогою роутера, який можна бачити на малюнку 2.

Саме через роутер два користувачі можуть підключатися до інтернету.

Звичайно ж, у дійсності цих користувачів та пристроїв набагато більше, але для сематического зображення цього буде достатньо.

Все зрозуміло? Тоді ми продовжуємо!

Читайте також:

Невизначена мережу без доступу до інтернету — Що робити?

VPN – що це таке? — Опис та налаштування сервера

Який Інтернет краще підключити для дому. Огляд всіх можливих варіантів

Пристрої глобальної мережі

Коли ми говорили про локальній мережі, то згадували, що в неї можуть входити комп’ютери, планшети, смартфони, плеєри і взагалі все, що тільки може підключитися до Wi-Fi.

Що ж стосується глобальної мережі, пристрою тут ті ж самі, тільки знаходяться вони не в одній кімнаті і навіть не в одному приміщенні, а на величезній відстані один від одного.

А також до них додаються сервери, маршрутизатори, робочі станції і багато що інше.

Що стосується того ж самого роутера, то на ньому дуже легко помітити порт WAN. Він зазвичай позначений синім кольором. До нього підключається звичайний кабель з наконечником RJ45.

WAN – це глобальна мережа. Особливості та налаштування

Рис. 3. Роутер і підключений до нього кабель RJ45 LAN

Отже, з усього вищесказаного ми можемо зробити кілька проміжних висновків і виділити найважливіші моменти:

 • Глобальна мережа (WAN) містить у собі безліч локальних мереж (LAN).
 • У більшості випадків сполук цих двох видів мереж відбувається через роутер (особливо це актуально для простих домашніх мереж). У нього вставляється кабель для WAN (один роз’єм жовтого кольору) і за допомогою кабелів LAN і сигналу Wi-Fi інформація передається на інші пристрої.
 • Глобальна мережа – це інтернет.
 • Поки що все досить просто. Але ми не будемо на цьому зупинятися і спробуємо заглибитися в структуру WAN.

  Інфраструктура глобальної мережі

  Інтернет складається з п’яти рівнів, а конкретно:

 • Магістральний. У нього входять телекомунікаційні сервери пов’язані між собою. Власне, вони і є основою всієї глобальної мережі. Саме на них зберігається вся інформація. Вони стоять у певних кімнатах, закритих від сторонніх очей приміщеннях. Виглядає це приблизно так, як показано на малюнку 4. Кожен сервер являє собою великий набір жорстких дисків, які просто зберігають інформацію.
 • WAN – це глобальна мережа. Особливості та налаштування

  Рис. 4. Кімната серверів

 • Рівень мереж і точок. До цього рівня відносяться точки доступу, які з’єднуються з серверами. Це великі телекомунікаційні мережі, які згодом «роздають інтернет», тобто передають інформацію користувачам. Але між ними є ще два рівня.
 • Рівень регіональних мереж. Тут все просто – у кожному регіоні є своя точка доступу, яка бере дані з точки доступу з рівня, який в нашому списку позначений номером 2.
 • Рівень провайдерів. Нарешті, у кожному регіоні є кілька інтернет-провайдерів, які вже розподіляють інформацію користувачам. Ті, в свою чергу, платять за це гроші.
 • Користувальницький рівень.
 • Ця своєрідна павутина і утворює глобальну мережу, яку всі ми знаємо як інтернет.

  Йдемо далі.

  А тепер поговоримо про те, як же все це між собою з’єднується.

  Вам це може бути цікаво:

  Як підключити роутер до роутера через WiFi — 2 простих способи

  SSID мережі – що це таке? Розкриваємо секрети

  MTU в роутері — що це? Збільшуємо швидкість Інтернету

  Як відбувається з’єднання між пристроями в глобальній мережі

  Якщо сказати просто, то за це відповідає велика кількість протоколів.

  Визначення: Протокол (в контексті глобальної мережі) – це певний набір інструкцій, який виконує ті чи інші завдання, необхідні для роботи інтернету.

  Наприклад, одним з найважливіших протоколів є IP (розшифровується як «Internet Protocol»).

  Якщо не лізти в нетрі (а це в цьому випадку не потрібно) цей протокол забезпечує доставку пакетів інформації з мережі.

  А також існує протокол TCP – «Transmission Control Protocol», який реалізує з’єднання між відправником і одержувачем того самого пакета інформації.

  Тобто TCP створює умови для передачі, а IP безпосередньо передає потрібні дані.

  Два ці протоколу є частиною сімейства TCP/IP. В нього входять і інші протоколи, але ці два є найважливішими, тому сімейство було названо саме так.

  Існує велика кількість подібних сімейств і всі вони поділені на 6 класів, а конкретно:

 • Транспортні протоколи. Вони відповідають за передачу даних. У цей рівень, власне, і входить TCP/IP. Яскравим представником цього класу (і сімейства TCP/IP, до речі, теж) є протокол UDP. Він відповідає за пересилку пакетів без установки спеціальних каналів (так простіше).
 • Протоколи маршрутизації. Вони цілком і повністю відповідають за визначення маршрутів, за якими буде передаватися інформація, тобто адресацію даних. Вони визначають найбільш надійний і короткий маршрут. У нього входять ICMP (Internet Control Message Protocol», який відсилає повідомлення для перевірки надійності маршруту перед відправкою пакетів інформації), RIP («Routing Information Protocol», який динамічно оновлює інформацію про маршрути) та інші.
 • Протоколи мережного адреси. Ці відповідають за присвоєння всім вузлам мережі певних посвідчень. Приміром, є DNS («Domain Name System), тобто система доменних імен. Вона передбачає, що у кожного сайту, сервера та інших складових глобальної мережі є унікальне ім’я, яке називається доменом.
 • Протоколи прикладних сервісів. Це ті сервіси, які необхідні для зручності користувача. Наприклад, сюди входить HTTP («HyperText Transfer Protocol»), який дозволяє отримувати інформацію з веб сайтів (при цьому використовується схема «клієнт-сервер»). А також яскравим представником є FTP («File Transfer Protocol»), який передає файли.
 • Шлюзові протоколи. Вони передають не інформацію, а спеціалізовану. Зокрема, це дані про стан мережі процесі маршрутизації і так далі. EGP (Exterior Gateway Protocol), який, фактично, є шлюзом, що дозволяє передавати інформацію з локальної мережі в глобальну.
 • Інші. Сюди відносяться протоколи, які відповідають за пересилку e-mail, роботу з каталогами та багато іншого.
 • Напевно багато хто з цих понять коли ви десь чули, але тепер розумієте, до чого вони відносяться і що роблять. Основними є перші 4 класу.

  WAN – це глобальна мережа. Особливості та налаштування

  Рис. 5. Класи інтернет-протоколів

  Власне, це і є те, з чого складається глобальна мережа, тобто інтернет. Якщо вам щось незрозуміло, пишіть про це в коментарях.

  Але тут ми постаралися пояснити все максимально простою мовою.