Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

47

Питання щодо того, як почистити комп’ютер, щоб не гальмував, часто виникає у середньостатистичного користувача пристрою віком більше 2-3 років.

Причин уповільнення роботи ПК та ноутбука досить багато, і, для того щоб від них позбутися, доведеться скористатися рядом методик – не надто складних і не потребують багато часу.

Досвідченому фахівцеві для перевірки і відновлення нормальної швидкості роботи системи досить 10-20 хвилин (у рідкісних випадках, що залежать від швидкості роботи антивіруса на старому ПК і обсягу забитого інформацією жорсткого диска, до 30-60 хвилин).

Але навіть у звичайного користувача вся робота займе не більше години.

В результаті вийде безкоштовно і без втрати часу на звернення в сервіс, отримати досить быстроработающий комп’ютер.

Або ж переконатися в неможливості відсутності уповільнення робочого (ігрового процесу з використанням даної комплектації пристрою та обраної програми (гри).

Використання програми WhySoSlow для оцінки

Оцінку причин уповільнення роботи комп’ютера для його подальшого очищення можна провести за допомогою спеціально призначеної для цієї програми WhySoSlow, назва якої так і перекладається з англійської – «Чому так повільно?».

Її звіти дозволяють виявити основні проблеми і отримати пораду по їх усуненню.

Правда, російськомовної версії поки немає, проте програму можна скачати з сайту виробника абсолютно безкоштовно.

Відкрийте головне вікно програми, можна побачити особливості вашої операційної системи комп’ютера з оцінкою їх стану.

Зелена позначка означає, що даний параметр має нормальне значення і не впливає на працездатність системи.

Сіра галочка біля вибраного пункту говорить про можливу проблему.

Знак оклику точно визначає, що система сповільнила роботу, швидше за все, саме з-за цього компонента.

Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

Робоче вікно програми WhySoSlow.

Додаток стежить за завантаженням, швидкістю і температурою процесора, порівнюючи їх з нормативними показниками і попереджаючи про вихід за допустимі межі.

Наприклад, про перегрів WhySoSlow повідомить швидше, ніж шум вентилятора або замедлившаяся робота комп’ютера.

А, значить, проблему можна буде запобігти раніше, ніж вона заважатиме користувачеві. Тут же видно параметри пам’яті, ядра операційної системи і жорсткого диска.

Корректировние автозавантаження

Список автозавантаження можна назвати одним з перших місць, в яких слід шукати програми, що уповільнюють роботу комп’ютера.

Часто там знаходяться навіть вірусні і шкідливі програми типу китайського вірусу-браузера Tencent або забезпечує завантаження зайвої інформації в систему процесу Mail Ru Updater.

Вирішувати проблему рекомендується шляхом перевірки меню автозапуску, що викликається натисканням двох клавіш«Win» і «R») та введенням команди налаштування конфігурації системи «msconfig».

У діалоговому вікні можна побачити всі додатки, що запускаються автоматично – напроти них в списку стоять галочки, зібравши які, можна трохи розвантажити операційну систему.

Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

Програми в автозавантаженні

Рекомендується видалити з переліку практично всі програми, залишивши тільки кілька найбільш потрібних.

Основні правила при виборі програм, яким варто запускатися одночасно із завантаженням Windows:

 • Варто залишити в списку антивірус. Принаймні, один з них, який буде на комп’ютері основним. Одночасний запуск двох антивірусних програм небажаний, так само як і наявність відразу кількох таких програм на комп’ютері;
 • Програми для прискорення роботи системи найчастіше змушують її працювати повільніше, особливо, на старих комп’ютерах;
 • Автоматично запускаються торрент-клієнти і програми для обміну повідомленнями можуть уповільнити швидкість не надто потужного ПК та ноутбука. Включати їх краще всього лише в тих випадках, коли вони справді необхідні;
 • Програми, назви яких користувачеві невідомі, і, більш того, являють собою нечитані абревіатури, швидше за все, є вірусними, і повинні бути відключені.
 • Чистка від вірусів

  Дія вірусної програми, незалежно від її призначення (крадіжка даних, забезпечення переходу на певні сайти або просто нанесення шкоди системі), помітно знижують швидкість роботи системи.

  У той же час робота вірусу зазвичай непомітна – крім деяких додатків, які виводять на екран повідомлення про блокування комп’ютера, або встановлюють одночасно з собою додаткове програмне забезпечення.

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Проблема, викликана вірусом.

  Звичайною ознакою дії вірусу є повільна, більше 2-3 хвилин, завантаження системи і наявність у списку автозавантаження або запущених процесів (викликається шляхом запуску Диспетчера завдань» клавішами Ctrl, Alt і Del) зайвих додатків.

  А для того щоб від них позбутися, слід:

  • Запустити антивірус, включивши режим повного сканування. В залежності від виду програми та потужності комп’ютера це займе від 20 хвилин до 1-2 годин. Антивірус Curelt може перевіряти систему до 8 годин.
   Проте в процесі їх роботи можна скористатися і іншими методами підвищення швидкості;
  • Прибрати галочки з підозрілих програм в автозавантаженні і видалити такі програми з переліку встановлених в меню «Програми» (для старих Windows – «Установка і видалення програм»).
  Рада! Якщо антивірус не знаходить ніяких шкідливих програм, можна спробувати встановити новий.

  А краще за все, для профілактики потрапляння вірусів на комп’ютер:

  • Користуватися тільки якісним антивірусним забезпеченням. Найкраще платним, у крайньому випадку розповсюджуються вільно – але не «умовно безкоштовним», більшість функцій якого заблоковано до покупки ліцензійної версії;
  • Намагатися не відвідувати підозрілі сайти, особливо, ті, про небезпеку яких попереджає антивірус.

  Не завантажувати інсталяційні файли програм та ігор з неофіційних джерел. Особливо якщо список, наприклад, завантажуються торрентів, містить архіви, де найчастіше і ховаються віруси.

  Заміна непрацюючих драйверів

  Ще одна причина порушення нормальної роботи системи – невідповідні драйвера, відмінні від офіційних, призначених для конкретного периферійного пристрою або навіть материнської плати в цілому.

  Таке відбувається, в основному, при установці керуючого програмного забезпечення не з офіційних сайтів, і стосується найчастіше графічних, мережевих і звукових карт.

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Проблеми з драйверами.

  Виявити проблему можна в «Диспетчері пристроїв», що відкривається з меню «Комп’ютер» або «Пуск».

  Відсутній або неправильно працюючий драйвер позначений жовтим трикутником.

  А про саму проблему повідомляється у вікні властивостей даного пристрою у вигляді повідомлень типу «пристрій працює неправильно» або «пристрій було зупинено».

  В цьому ж меню можна і оновити драйвера або встановити їх заново.

  Скачувати їх варто з офіційних сторінок виробників. Крім того, визначити, якою програмою варто замінити вже встановлений драйвер, допоможе програма AIDA64.

  Усунення неполадок HDD

  Нерідко зустрічається проблема, що впливає на швидкість запуску або роботи програми – забитий даними або просто зіпсований жорсткий диск.

  В першу чергу, проблема виникає, якщо заповнений інформацією системний розділ HDD (найчастіше – C), що показується його червоним кольором.

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Переповнений розділ жорсткого диска.

  Спроба відновлення HDD

  Якщо причина зависання системи або програми полягає в неправильно працює диску, що можна помітити по занадто гучного звуку його роботи і зупинки покажчика миші прямо в процесі користування комп’ютером, усунути несправність можна за допомогою спеціальних програм типу MHDD або HDAT2.

  Вони допомагають виправити так звані bad-сектора.

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Відновлення працездатності жорсткого диска за допомогою програми MHDD.

  Якщо таке відновлення не допомогло, то варто звернутися до фахівця.

  У цьому випадку рекомендується попередити майстра про необхідність не тільки повернути працездатність HDD, але і врятувати важливу інформацію типу документів або особистих фото.

  При неможливості ремонту диска доведеться придбати новий пристрій.

  Очищення диска

  Для нормальної швидкості роботи системи бажано, щоб на системному диску залишалося вільним не менше 3-5 Гб.

  Фахівці рекомендують зберігати у цьому розділі незаповнений об’єм, не менше ніж у 2 рази перевищує розмір оперативної пам’яті.

  Економити місце за рахунок відключення файлу підкачки не рекомендується – краще всього провести очищення диска, для якої знадобиться:

 • Зайти в меню «Комп’ютер»;
 • Клацнути правою кнопкою миші на назві системного диска і відкрити його властивості;
 • Прибрати галочку з пункту «Стиснути диск для економії місця»;
 • Натиснути кнопку «Очищення диска»;
 • Виділити в списку, що потребують видалення файлів і підтвердити виконання очищення.
 • Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Очищення системного диска.

  В більшості випадків в результаті очищення в системному розділі жорсткого диска звільняється від 500 Мб до 2-3 Гб.

  А, так як ця частина HDD залишає зазвичай невеликий, у межах 30-40 Гб, економія простору буде незайвою і допоможе збільшити швидкість роботи.

  Вирішення проблем із програмами

  Несумісність додатків виражається не в постійному зависанні системи, а тільки у тимчасовому гальмуванні роботи при запуску певної програми.

  Прикладом проблеми можна назвати роботу одночасно двох і більше антивірусних програм.

  Такого допускати не слід – особливо якщо комп’ютер недостатньо потужний, а антивірус, навпаки, вимоглива до ресурсів (наприклад, для роботи тільки одного Kaspersky Internet Security 2016 потрібно виділення 1-2 Гб ОЗУ).

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Два антивірусних програм, запущених на одному комп’ютері.

  Якщо мова йде про браузерах, наприклад, Google Chrome і Mozilla Firefox, причиною зависання і гальмування системи може виявитися один з неправильно встановлених плагінів.

  Іноді вони можуть встановлюватися шкідливими програмами (вірусами) для контролю доступу в інтернет.

  Перевіривши список плагінів і розширень і прибравши зайві (які не встановлювалися користувачем і нерідко призводять до уповільнення роботи в інтернеті), усувають одну з найбільш поширених проблем при використанні браузерів.

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Вхід в меню керування розширеннями в Chrome.

  При гальмуванні якоїсь конкретної програми або гри причини зависання можуть бути різними:

  • Несумісність програми з обладнанням;
  • Відсутність драйверів;
  • Перегрів процесора.

  Втім, навіть якщо конкретну причину повільної роботи програми виявити і усунути не вдалося, а в цілому система працює нормально, проблема зазвичай вирішується шляхом використання іншої програми.

  Тим більше що більшість з них має менш ресурсомісткі і підходящі для певних операційних систем аналоги.

  Усунення причин перегріву електронних компонентів

  Процесор перегрівається часто викликає уповільнення роботи ноутбуків, але може впливати і на швидкість роботи стаціонарного системного блоку.

  В результаті перегріву перестають запускатися гри, до цього працюють нормально.

  У деяких випадках комп’ютер може взагалі вимикатися через деякий час після початку роботи.

  Важливо! Причина перегріву найчастіше проста – брак повітрообміну всередині пристрою.

  Це відбувається в результаті наступних факторів:

  • Забилися або закриті вентиляційні отвори. Особливо це важливо для ноутбуків, вентиляція яких здійснюється через нижню частину. Для запобігання закривання отворів слід користуватися спеціальною підставкою.
   У стаціонарного ПК щілини для входу і виходу повітря слід періодично чистити;
  • Проблеми в роботі вентилятора блоку живлення або процесора. Іноді допомагає мастило ротора, до якого кріпляться лопаті, в інших випадках – повна заміна;
  • Закінчився термін дії термопасти або її недостатню кількість. Усувається проблема нанесенням нового шару пасти на центральний або графічний процесор.

  Визначити, що причиною зависання і гальмування комп’ютера є перегрів, можна з допомогою спеціальних програм, наприклад, AIDA64.

  Також температура процесора видно в Біосі, увійти в меню якого можна при завантаженні комп’ютера (натиснувши Del, F1, F2 або F10, залежно від версії і марки виробника).

  Стандартне її значення знаходиться на рівні 20-40 градусів. Для процесорів Athlon допускається нагрівання до 60-80 градусів.

  Додатковий ознака проблем з вентилятором – підвищення рівня шуму порівняно з нормальним.

  У цьому випадку очищення краще всього провести як можна швидше, поки несправність не вплинула не тільки на швидкість комп’ютера, але і на стан окремих елементів системи.

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Висока температура процесора.

  Незалежно від причини, комп’ютер, швидше за все, доведеться розбирати. При наявності гарантії варто звернутися в сервіс, який обслуговує дану модель ПК або ноутбука.

  Після закінчення гарантійного терміну всю роботу цілком можна провести самостійно – якщо, звичайно, комп’ютер не робочий і не належить організації.

  В цьому випадку його обслуговуванням займається спеціаліст або ціла служба.

  Очищення апаратної частини

  Проводити періодичну механічну очистку елементів комп’ютера варто не рідше одного разу на 1-2 роки і при появі зависання системи або високого рівня шуму під час роботи.

  Видаляти пил слід тільки в тих місцях, які вдається дістати, а для підвищення якості роботи бажано користуватися спеціальним пензликом і пилососом або автомобільним, або звичайним, але зі знятими насадками і відключеним режимом «вологого прибирання».

  Основні етапи очищення стаціонарного ПК:

 • Зняття кришки системного блоку і видалення всіх шнурів (підключення до монітора, до електромережі і периферійних пристроїв);
 • Відключення блоку живлення від усіх компонентів комп’ютера (материнської плати, дисководів, жорстких дисків);
 • Укладання блоку набік для більш зручного проведення процедури;
 • Почергове сметані пилу пензлем і всмоктування її пилососом;
 • Розбирання блоку живлення (в разі проблем з його вентилятором) і очищення його від пилу за тією ж методикою;
 • Зворотна складання та підключення всіх елементів і кабелів.
 • У більшості випадків процес очищення, подробиці виконання якого можна знайти в мережі у вигляді ілюстрованої інструкції і навіть відео, допомагає збільшити швидкість роботи комп’ютера.

  І, навіть якщо система не гальмує і зниження швидкості не спостерігається, але вентилятори шумлять сильніше, ніж раніше, внутрішню частину системного блоку все одно варто час від часу чистити.

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Процес очищення від пилу стаціонарного ПК.

  При необхідності почистити від пилу ноутбук можна зіткнутися з великою кількістю проблем.

  Деякі моделі дозволяють видалити пил порівняно просто – всього лише знявши кришку з нижньої частини і точно так само змітаючи її і видаляючи пилососом.

  Але, якщо розбирання переносного ПК представляє труднощі для недосвідченого користувача, рекомендується скористатися допомогою фахівця.

  Тим більше що запчастини ноутбуків розташовані більш компактно і для їх повного очищення від пилу комп’ютер може знадобитися розібрати повністю.

  Спільні дії по прискоренню

  Незалежно від основних причин уповільнення комп’ютера, що виражаються в наявності вірусів, брак місця на диску або пилу в системному блоці, є дії по очищенню, які рекомендується виконати в будь-якому випадку.

  Найчастіше вони дозволяють збільшити швидкість роботи на кілька відсотків, а іноді і майже вдвічі.

  Програмна очищення

  Крім очищення не використовуються системою файлів за допомогою вбудованої утиліти, рекомендується періодично користуватися для пошуку і видалення непотрібної інформації спеціальними додатками типу.

  Відповісти на питання, якою програмою краще всього прискорити роботу, допоможуть CCleaner або Speed Maximizer, поширювані безкоштовно.

  Вони допомагають не тільки прибрати зайві дані з комп’ютера, але і автоматично оптимізувати реєстр.

  Правда, ефект від дії додатків невеликий – в межах 3-10%, проте, одночасно з підвищенням швидкості, вони усувають наслідки впливу на систему вірусів.

  Ручне видалення тимчасових файлів

  Після того, як використовуються або тимчасові дані були видалені програмно, варто провести ручну перевірку системи, знайшовши і видаляючи інформацію, яка вже не потрібно, але все одно займає місце на жорсткому диску може знаходитися там не один місяць.

  В першу чергу перед початком пошуку включають показ прихованих файлів.

  Для цього виконують такі дії:

  • Відкривають меню «Пуск»;
  • Вибирають пункт «Панель керування», а потім «Параметри папок»;
  • Ставлять галочку навпроти графи показу прихованих папок і файлів і знімають у підпункту «Приховувати системні, захищені файли»;
  • Зберігають зміни, після внесення яких на комп’ютері будуть видні файли, які раніше було неможливо помітити.

  Тепер слід знайти на системному диску директорію Windows і по черзі відкрити знаходяться в ній папки Prefetch і Temp. Всі файли у них потрібно видалити.

  Якщо видалення не відбувається, значить, дані використовуються якимось працюють зараз процесом.

  У цьому випадку видаляють тільки ті файли, які переносяться в кошик без проблем.

  Користувачеві ОС Windows 7 потрібно зайти в папку «Користувачі» і знайти теку з ім’ям, під яким він працює на комп’ютері.

  Всередині відкривається спочатку папка АppData, а в ній – Local.

  Тепер можна спробувати видалити дані з директорії Temp, стикаючись при цьому з тими ж труднощами, що і при очищення тимчасових файлів Windows.

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Папку з тимчасовими файлами в Windows 7.

  Власник комп’ютера з операційною системою Windows XP повинен виконати трохи інші, хоча і схожі, дії:

 • Відкрити системний диск;
 • Зайти в папку Documents and Settings і перейти в сховище документів з ім’ям користувача;
 • Відкрити папку Local Settings, а в ній – Temp і Temporary Internet Files;
 • Видалити всередині всю інформацію, яку дозволить стерти система.
 • Наявність декількох користувачів на комп’ютері потребує додаткових дій по ручного очищення тимчасових файлів. Провести всі етапи доведеться для кожного облікового запису.

  Для прискорення процесу бажано зробити це, увійшовши під ім’ям адміністратора системи.

  Відключення візуальних ефектів

  На порівняно старих і малопотужних комп’ютерах система може гальмувати і зависати в результаті включення занадто великої кількості візуальних ефектів.

  Прибрати їх можна наступним чином:

  • Відкрити властивості комп’ютера;
  • Вибрати Додаткові параметри системи»;
  • У вікні на вкладці «Швидкодія» зняти галочки з більшості пунктів, відповідають за більш привабливе відображення процесу роботи, але і, одночасно, призводять до зниження швидкості.

  В першу чергу слід вимкнути загасання меню, анімацію вікон, гладке ковзання і прокручування при використанні списків чи підказок.

  Не дуже потрібні і анімовані елементи всередині вікна і панелі завдань.

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Відключення візуальних ефектів.

  Після збереження змін швидкість роботи для нового комп’ютера (ОЗП хоча б від 2 Гб) збільшується незначно.

  Застарілі ПК і ноутбуки можуть поліпшити свою роботу приблизно на 5-10 відсотків.

  Якщо нічого не допомогло

  Якщо жодна з методик відновлення працездатності ноутбука або ПК не допомогла, можливо, доведеться провести повернення системи до останнього працездатного стану або перевстановлення.

  При наявності інсталяційного диска або USB-накопичувача останній варіант не представляє проблеми навіть для недосвідченого користувача.

  А результатом часто є збільшена на 30-100% швидкість.

  Оновлення компонентів

  Крім того, серйозною причиною, за якою комп’ютер зависає, може бути просте невідповідність його параметрів вимогам системи і використовуваних програм.

  При цьому програми і ОС можуть запускатися і працювати, але повільніше, ніж хотілося б користувачеві.

  Якщо є можливість оновлення декількох компонентів комп’ютера (пам’яті, процесора, відеокарти), слід це зробити.

  Правда, у деяких випадках може знадобитися заміна чи не всього системного блоку.

  А для ноутбука останній варіант найбільш ймовірний, так як деякі його компоненти не змінюються взагалі (наприклад, вбудовані відеокарти).

  Як почистити компютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну

  Параметри комп’ютера, не підходять для сучасного.

  Для того щоб попередити проблему любителям вимогливих ігор і користувачам, яким необхідне сучасне програмне забезпечення (особливо для роботи з графікою), варто при покупці нового пристрою розраховувати на великі вимоги.

  Таким чином, комп’ютер зможе без проблем запускати програми протягом наступних декількох років, а не зажадає оновлення вже через 1-2 роки.

  При відсутності можливості придбання дорогого ПК варто розглянути такі варіанти:

  • Придбати модель з бюджетного сегменту, що дозволяє досить швидко працювати в інтернеті, користуватися сучасними текстовими редакторами і файлами мультимедіа. Таким комп’ютером може виявитися недорогий неттоп;
  • Відмовитися від використання останніх версій програм та ігор, працюючи або граючи в їх менш вимогливі аналоги.
   Практично всі програми мають старі версії. А кількість випущених за останні 2 десятиліття ігор під Windows вже забезпечило геймерів сотнями тисяч годин цікавого проведення часу;
  • Збільшити оперативну пам’ять комп’ютера за рахунок встановлення нових планок ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті, а шляхом використання флешки.
   Використання технології Ready Boost і накопичувача, обсяг якого вдвічі більше розміру ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті, що дає можливість відразу відчути приріст продуктивності при запуску нових ігор.

  Висновки

  У більшості випадків після виконання всіх дій по збільшенню швидкості роботи комп’ютера, з якими можна ознайомитися, переглянувши відповідне відео, користуватися програмами та іграми стає значно зручніше.

  Але для того, щоб таку роботу проводити не занадто часто, необхідно:

 • Встановити автоматичний вибір системою розміру файлу підкачки, що може іноді компенсувати нестачу ОЗП;
 • Періодично очищати кеш браузерів (або встановити цю опцію автоматично);
 • Проводити дефрагментацію HDD (хоча б системного розділу);
 • Перевіряти системи на віруси автоматично з допомогою планувальника завдань антивірусної програми та вручну;
 • Розміщувати інформацію і навіть встановлювати деякі програми не на системний розділ, а на інший, зазвичай має більший розмір.
  А при перевстановленні системи варто передбачити можливість брак простору для системних програм і збільшити відповідний розділ жорсткого диска хоча б до 30-40 Гб, або, якщо це дозволяє зробити розмір HDD, до 50-100 Гб.
 • Відеоматеріали:

  Зависає і гальмує комп’ютер, що робити

  У відео показано, що треба робити, якщо гальмує і зависає комп’ютер.

  Якщо комп’ютер почав гальмувати

  Як почистити комп’ютер, щоб не гальмував? Варіанти з безкоштовними програмами і вручну