Як правильно організувати мережевий кабель в серверних шафах

99

Організація кабелів в серверних шафах-творча і одночасно технічно непроста робота, що вимагає логічного мислення і здатності передбачати можливі зміни в структурованій кабельній системі (скс). Єдиних стандартів і правил укладання мережевих шнурів в серверні шафи не існує. Все, що написано в інструкціях до мережевого обладнання по темі — рекомендації.

Процес конструювання скс більше відноситься до інженерних робіт, ніж до системного адміністрування. Однак, багато сисадміни вирішують ці завдання самостійно. Грамотна укладання мережевого кабелю в серверному шафі дозволить забезпечити одночасно:

 • належну роботу системи охолодження, а простіше кажучи-циркуляцію повітря.
 • можливість потенційного масштабування мережі.
 • скорочення часу на пошук несправностей.
 • можливість швидкої заміни окремого обладнання і цілих модулів в серверній шафі.
 • зручність обслуговування.

Грамотний кабель-менеджмент – це відсутність плутанини в проводах і приємний вигляд їх акуратною і продуманою укладання.

Маркування

Маючи всередині серверної шафи сотні кінців мережевого кабелю, швидко розібратися в підключеннях допоможе грамотна маркування. Підписувати дроти або цілі пучки можна маркером, однак, такий спосіб виділення хоч і найдешевший і простий, але вкрай незручний на практиці. Є перевірені методи маркування кабелів, які підійдуть навіть професійним монтажникам скс.

маркування кольором

Використовувати кабелі різного кольору можна для їх маркування декількома способами:

 • за типом – для оптоволокна один колір, для кручений пари категорії cat 5e — інший і т.п. Враховуючи кількість доступних відтінків, так можна візуально відокремити один від одного будь-які типи кабелю.
 • за призначенням-індивідуальний колір для кабелів, що виконують конкретну роль, наприклад, підключають призначену для користувача техніку, що забезпечують роботу безпосередньо серверного шафи (внутрішня проводка). Таким способом можна відокремлювати цілі траси, що виходять за межі будівлі.
 • по підключених ділянках офісу або цілої компанії. Тут стратегія маркування полягає в колірній розбивці проводки по офісній площі або поверхах, до яких відносяться кабелі.

Контрастна різниця між кольором проводки дозволить швидко визначити її приналежність до умовної групи.

маркування етикетками

Використання етикеток спільно з кольоровим маркуванням або як самостійний спосіб ідентифікації дозволить помітити кожен провід індивідуально. Робити це краще з двох кінців. Для цього підійде найпростіший принтер етикеток, до якого буде потрібно докупити витратні матеріали.

Довговічність і надійність маркування забезпечують термоусаджувані етикетки. В їх основі-еластичний пластик. Для фіксації таких етикеток на кабелі потрібно відповідний інструмент.

Сортування та укладання кабелів

Групування проводів за типом і призначенням формує зрозумілу структуру всередині серверної шафи. Це помітно спрощує обслуговування і масштабування мережі, підключення обладнання. Кабелі групуються в пучки за допомогою різнотипних затискних пристосувань. У підсумку виходить організований і чистий монтаж.

стяжки

Класичні пластикові хомути-стяжки – найбільш очевидний варіант угруповання проводів. Вони дешеві, продаються в будь-якому господарському або будівельному магазині, мають різні розміри і колір, що може служити додатковим маркуванням. Однак використання стяжок-це більше напівзаходи або тимчасове рішення в разі професійного монтажу, так як є більш універсальні затискні пристосування. До того ж, пластикові хомути-одноразові.

хомути на липучках

Аналог одноразових пластикових стяжок-багаторазові хомути у вигляді нейлонових стрічок з липучками. По надійності вони не поступаються, але більш зручні. При масштабуванні або обслуговуванні мережі спрощується доступ до окремих шнурів, їх витяг з пучка, доповнення останнього новими проводами.

Організатор типу» гребінка ” монтують спільно з патч-панелями. Він являє собою металевий або пластиковий корпус з кришкою, монтажними отворами і перфораціями з протилежних сторін, крізь які пропускаються дроти. Основну частину проводів укладають всередині корпусу і виводять до кабельного входу в шафу.

організатор з кільцями

Аксесуар використовують для укладання як великих джгутів, так і одиночних проводів. Являє собою планку з монтажними отворами, на якій закріплені кільця з прорізом для укладання дроту (приклади кільцевих кабельних органайзерів можна подивитися за посиланням). За рахунок обертання навколо своєї осі колечка встановлюються в необхідному положенні.

На ринку організатори з кільцями представлені моделями, у яких планка може бути цілісною (глухий) і з отворами. Останні забезпечують подачу кабелів прямо через корпус.

організатор типу ” кільце»

Цей організатор використовують там, де планується укладання кабельного масиву. Його перевага-установка в будь-якому місці, де є напрямні відповідного розміру. Кільця бувають декількох типорозмірів, фіксація може бути центральною або бічною. Перевага “кілець” – значна економія місця в і без того обмеженому просторі серверної шафи.

Навантаження на кабель

Під час укладання кабелів в серверній шафі в них може виникнути механічна напруга. Відбувається це з кількох причин:

 • надмірне натяг дроту.
 • надмірне стягування кабельних пучків затискними пристосуваннями.
 • фактичний радіус загину менше його допустимого значення, і / або кут перевищує 90°.

Обмеження в мінімальному радіусі вигину для кабелів на основі кручений пари існують через індивідуального кроку скручування провідників. Даний параметр можна дізнатися у виробника кабельної продукції. Зазвичай він становить від 4 до 10 зовнішніх діаметрів, в залежності від типу шнура на основі кручених пар.

Загальні принципи кабель-менеджменту

Вертикальну прокладку проводів всередині серверної шафи виконують з боків. Такий підхід не тільки простіше з точки зору монтажу, але і забезпечує вільний рух повітря між дверима для кращого охолодження розташованих всередині пристроїв.

Розводка проводів повинна одночасно забезпечувати необхідну щільність обладнання, його комфортну заміну, додавання, обслуговування і переміщення. У деяких випадках необхідно розташувати патч-корди в єдиному напрямку. Заощадити вільне місце допоможе використання проводів зі зменшеним діаметром.

Для збереження цілісності роз’ємів на з’єднувачах рекомендується використовувати вертикальні органайзери з закругленими вставками. Це дозволить уникнути зламів кабелю, одночасно задовольняючи вимоги радіуса вигину.

Незважаючи на наведені рекомендації, відточити майстерність кабель-менеджменту можливо виключно постійною практикою. Проте акуратно укласти проводку в серверному шафі здатний кожен. А це вже саме по собі здатне забезпечити відносну зручність обслуговування і підтримки розташованого тут мережевого обладнання.