Як вибрати материнську плату: найважливіші правила

483

Як вибрати материнську плату – питання, з якими користувачі найчастіше задаються при складанні нового комп’ютера.

Іноді її вибирають для вже готового ПК, збираючись поліпшити його продуктивність і збільшити можливості.

Іноді виникає необхідність у покупці нової плати при поломці попередньої. У цьому випадку, якщо дозволяють кошти, таку ситуацію варто використовувати для невеликої модернізації.

Вибирати слід уважно: при складанні комп’ютера «материнка» є системоутворюючим фактором екосистеми комп’ютера, від якого залежатимуть усі інші комплектуючі.

З чого почати?

Перед покупкою плати варто знати, що вона є одним з найважливіших елементів комп’ютера.

І від її вибору буде залежати купівля інших комплектуючих – від корпусу, який має відповідати за розміром, до процесора, модулів пам’яті і відеокарт.

Тому материнську плату варто підбирати тільки в комплекті з іншими частинами – або хоча б знати їх приблизні характеристики.

Крім того, покупець повинен представляти, для якої мети йому знадобиться плата – для роботи в офісі, для високопродуктивних ігор або в якості домашнього мультимедійного центру.

Функціональність плати

Можливості материнської плати в першу чергу пов’язані з її ціною – чим дорожче пристрій, тим вище його функціональність.

Нові та дорогі «материнки» надають можливість одночасно встановлювати кілька графічних процесорів – для роботи з кресленнями та 3D-об’єктами або для підключення 2-3 моніторів.

Бюджетні плати забезпечують роботу, максимум, однієї відеокарти і часто оснащуються вбудованою графікою, не сумісної з більшістю ігор, але цілком підходить для роботи з документами, інтернет-серфінгу, а іноді навіть для перегляду фільмів у FullHD (при наявності достатнього обсягу пам’яті).

Вибір розміру «материнки»

Почавши вибирати материнську плату, відразу звертають увагу на її габарити. Цей нюанс особливо важливий, якщо деталь купується для вже наявного системного блоку.

Великий корпус здатний вмістити плату будь-якого розміру і в цьому випадку варто вибрати форм-фактор ATX, що дозволяє встановити більше периферійних пристроїв.

Для компактного офісного комп’ютера або неттопа підійдуть формати micro-ATX і mini-ITX, хоча на таких пристроях навряд чи вийде встановити навіть одну потужну відеокарту.

Рис.1. Компактное расположение разъёмов на материнской плате micro-ATX

Рис.1. Компактне розташування роз’ємів на материнській платі micro-ATX

Сумісність з процесором

Кожна материнська плата підтримує свій тип процесора. Важливо, щоб обидва ці компоненти були сумісні.

Для цього в характеристиках плати вказується сумісність її сокета (слоти для установки процесора) з одним або декількома видами чіпсетів.

Як вибрати материнську плату: найважливіші правила

Рис.2. Таблиця сумісності процесорів AMD

Слоти для пам’яті та периферії

Ще один нюанс, на який звертають увагу при покупці плати – слоти для модулів пам’яті і підтримка певних типів ОЗП.

Для високопродуктивного комп’ютера обов’язково вимагається можливість роботи з GDDR5, що забезпечує високу швидкість роботи.

Бажано також, щоб кількість роз’ємів для планок пам’яті було більше 2 – чотири для ігрового ПК (що дозволить розширити ОЗУ, не змінюючи модулі, а докуповуючи нові), вісім для сервера або робочої станції.

Не менш важливий нюанс – наявність і кількість роз’ємів для периферійних пристроїв:

 • USB-слоти. Для сучасного ПК рекомендується вибирати плату з роз’ємами USB 3.0, що прискорюють процес читання і для запису носіїв. Їх кількість зазвичай дорівнює 4, але на «материнках» ATX може бути збільшено;
 • слоти PCI Express, необхідні для підключення відеокарт. Причому для кожного типу графічного процесора краще використовувати свій роз’єм. Наприклад, нові відеопроцесори підвищують продуктивність при установці в слот PCI Express (PCIe) x16;
Як вибрати материнську плату: найважливіші правила

Рис.3. Слот PCI-Express

 • ATA і IDE роз’єми для підключення жорстких дисків. Останній варіант вже не використовується, а від кількості перших залежить, скільки вбудованих накопичувачів інформації можна встановити на даному ПК;
 • PCI, роз’єм, до якого підключають звукові карти та інші периферійні пристрої.

Ігрова материнська плата

Правильно підібрати ігрову материнську плату можна, знаючи такі особливості:

 • підтримку останніх версій ОЗП;
 • сумісність з обраним для ігор процесор (Intel Core i5 і i7, Socket AM 3+);
 • можливість установки потужної відеокарти (обов’язкова наявність 1-2 слотів PCI-E x16 і підтримка цієї технології в Біосе материнської плати).

Інші характеристики плати при виборі пристрою для ігор не так важливі. Хоча варто враховувати, що підвищення її функціональності впливає і на зростання вартості.

Кращі плати для комп’ютера в 2017 році

Визначаючись з купівлею «материнки», багато хто задається питанням – чи є краща універсальна плата, здатна виконувати будь-які завдання.

Такі варіанти є, але їх вартість влаштує далеко не кожного користувача.

Тому вибирати конкретну модель коштує в залежності від передбачуваного застосування комп’ютера:

 • для навчання;
 • для роботи;
 • для запуску серйозних графічних додатків;
 • для сучасних ігор;
 • для ігор з високою продуктивністю, що працюють на максимальних настройках (плата для комп’ютера завзятого геймера).

Для навчання

Визначити, яка саме плата підійде для комп’ютера школяра і студента, непросто.

Тим більше що метою користувача може бути не тільки робота з офісними програмами, але і гра у вільний від навчання час.

У цьому випадку варто вибирати такі моделі, як MSI H110M PRO-VH (для процесорів Intel) або Gigabyte GA-F2A78M-DS2 (AMD).

Їх можливостей вистачить і для запуску, наприклад, AutoCAD, і для ігрових додатків, а вартість досить невисока – в межах 4000 рублів.

Як вибрати материнську плату: найважливіші правила

Рис.4. Модель Gigabyte GA-F2A78M-DS2

Для офісу

Основні характеристики офісної плати – економічність використання електроенергії, невеликі розміри, доступна ціна, надійність.

Не виключено, що такий пристрій буде встановлено на неттоп – комп’ютер з мінімальними для роботи характеристиками і, найчастіше, з невеликим жорстким диском (або взагалі без нього).

На сьогоднішній день вибір плати для офісу не представляє особливої складності – достатньо купити будь-яку бюджетну модель.

Наприклад, GIGABYTE GA-F2A88XM-DS2, що працює з процесорами від AMD або MSI H81M-E33 Intel. Ціна кожного варіанту – на рівні 3000 руб.

Як вибрати материнську плату: найважливіші правила

Рис.5. Плата GIGABYTE GA-F2A88XM-DS2

Для графічних програм

Робота з графікою вимагає використання більш потужної апаратної складової. Тому до плати пред’являються серйозні вимоги:

 • не менше 4 роз’ємів ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті;
 • 2 слота для відеокарти;
 • підтримка процесорів AM3+ і Socket 1151 (Intel).

Можливий варіант для використання чіпсетів AMD – плата MSI 970A-G43, відрізняється функціональністю і порівняно доступною ціною (від 4500 руб.).

Для процесорів Інтел той же виробник MSI може запропонувати модель B150M PRO-VDH, вартість якої починається від 5000 рублів.

Як вибрати материнську плату: найважливіші правила

Рис.6. «Материнка» B150M PRO-VDH

Для бюджетного ігрового комп’ютера

Придбання ігрового комп’ютера найчастіше пов’язана з більш серйозними витратами, ніж при виборі офісного варіанта – для такої техніки буде потрібно і більше пам’яті, і потужний процесор, і дискретна відеокарта.

Однак при бажанні заощадити, можна спробувати зменшити підсумкову вартість комп’ютера, починаючи вже з материнської плати.

Моделі MSI A78M-E45 (близько 4000 руб.) цілком достатньо для запуску сучасних ігрових додатків з мінімальними або середніми налаштуваннями.

Плата має вбудовану графічну карту, яку в майбутньому можна буде доповнити дискретної (навіть двома), підтримує процесори FM2+ і установку до 64 ГБ оперативної пам’яті DDR3 (більш вигідною ціною, ніж останні покоління ОЗП).

Приблизно такі ж можливості і в моделі ASROCK B150M PRO4S/D3 (для Intel), яку можна купити за 5300 рублів.

Як вибрати материнську плату: найважливіші правила

Рис.7. Плата ASROCK B150M PRO4S/D3

Для потужного ігрового ПК

Домогтися максимальної продуктивності в іграх допоможе материнська плата, відповідна досить суворим вимогам.

Перше з них – висока навантаження, що досягає майже 1000 Вт при підключенні всіх ігрових пристроїв (маніпуляторів, декількох відеокарт і моніторів, потужного процесора і продуктивної системи охолодження).

Крім того, для такої плати потрібно не менше 4 слотів пам’яті і наявність роз’єму M. 2 для жорстких дисків SSD.

Всі ці характеристики є у моделі ASROCK FATAL1TY 970 PERFORMANCE/3.1 (підтримка процесорів AMD FX 9590 і 9370), яку можна назвати найкращою для ігор.

Хоча вона підійде і для будь-яких інших завдань – просто не кожен користувач погодитися переплатити за неї майже вдвічі. Середня ціна такої плати знаходиться в межах 8,5–10 тисяч рублів.

Як вибрати материнську плату: найважливіші правила

Рис.8. Материнська плата FATAL1TY 970 PERFORMANCE/3.1

Підсумки

Вибираючи відеокарту, підходящу для ваших потреб і можливостей, варто розглянути кілька варіантів з однаковими характеристиками.

Для невимогливих до ресурсів додатків, і тим більше для роботи виключно з документами, цілком підійдуть моделі, випущені 2-3 роки тому – це наверянка буде плата за прийнятними параметрами і ціною.

Тим же, хто збирає ігровий комп’ютер, бажано зупинити вибір на найсучаснішій платі, яка ще довго не буде застарівати, і комплектуючі до якої можна буде безболісно змінювати протягом ще декількох років.

Гарних покупок!

Якщо ви вирішили зібрати комп’ютер з незалежних комплектуючих, самостійно – читайте наші матеріали про вибір материнської плати:

Материнські плати для intel core i5 — Кращі варіанти для вибору

і про вибір підходящої відеокарти:

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Що таке дискретна відеокарта, і як її правильно вибрати і налаштувати