Як вибрати килим

10-6-2021

Як роблять килими з вовни

Так склалося історично, що килими ручної роботи були і залишаються незамінним атрибутом високого побуту, достатку і комфорту в наших будинках. Вони ніколи не коштували дешево, навіть в епоху соціалізму в нашій країні ціна на килими стартувала починаючи з 10-15 місячних окладів. У своїй роботі ми досить часто стикаємося з подивом, а іноді і з нерозумінням клієнтів, адже килими ручної роботи досить сильно контрастують з недорогими килимами машинної роботи з більш доступних матеріалів, в тому випадку, коли мова йде про ціну. Також хочемо вам порекомендувати гуцульські килими https://vzhe-vzhe.com/dlya-domu/kilimi-gutsulski/ в компанії Вже-Вже. 

Що б зрозуміти чому килим ручної роботи коштує саме стільки, досить трохи дізнатися про методи і способи їх виготовлення і все відразу стане на свої місця.

Новозеландська шерсть

Наша маленька подорож почнеться на краю відомої цивілізації, в місці де час, здається, зупинився і панує первозданна безтурботність – це високогір’я і пасовища нової Зеландії. Тут нічого не змінилося за останні 230 років. Прохолодний змінний клімат, ідеальна екологія і традиції натурального фермерства роблять “новозеландську шерсть” особливим продуктом і в деякому сенсі брендом.

Для будь-якого високоякісного продукту потрібно якісний матеріал і килим ручної роботи не виняток. Найближча аналогія знаходиться на вашій кухні, цінителі хорошого вина і кави зрозуміють, що ми маємо на увазі, у хорошого продукту є походження, яке можна простежити аж до плантації, на якій його виростили і шерсть – один з таких продуктів.

Вся справа в кліматі. Овеча шерсть чудово адаптується до навколишнього середовища. Вітряна погода і відчутний перепад температур в 25 градусів між ніччю і днем, роблять овечу шерсть дуже тонкою, хвилястою і густою.

Саме за ці якості виробники по всьому світу цінують новозеландську шерсть. Пряжа з такої вовни виходить ніжною, м’якою і досить міцною. Зібрану шерсть загортають в тюки і відправляють на фабрики по всьому світу.

Якісна ручна пряжа

Подальший шлях нашого майбутнього килима лежить через індію. Багато виробників килимів дуже пишаються тим, що виробляють килими за принципом повного циклу від сирої вовни до готового килима. Ми лише можемо офіційно підтвердити, що це так і є. Але це не примха і не маркетинговий хід, в даному конкретному випадку це технологічна необхідність. Що б килим вийшов максимально ніжним і м’яким, всю шість необхідно відмити від жиру і забруднень, а так само скрупульозно перебрати окремі волокна, вибираючи тільки найтонші.

Не існує машин здатних зробити таке, це трудомісткий і ручний процес, але тільки так можна отримати матеріал кращої якості. Ваші ноги не обдурити, якість вовни має бути на найвищому рівні.

Отриману шерсть високої якості скручують в пряжу і фарбують натуральними барвниками, після чого сушать на відкритому повітрі.

Виготовлення килима

Існує кілька десятків технік для виготовлення килима і з них можна виділити три основних, які сьогодні домінують. Ми розповімо трохи про кожного з них.

Станковий метод

Найпростіший, швидкий і поширений метод виготовлення килима. Підійде будь-який ткацький верстат для полотна, вся різниця полягає в тому, що в нього заряджають нитки товстіший.

Підходить для виготовлення не дуже хитромудрих килимів з невеликої кількості квітів.

Виготовлення такого кора займе від одного до декількох днів. Коштує такий килим не дорого і широко доступний.

Тафтинговий (стібковий) метод

Виготовлення килима з використанням спеціального інструменту, полягає у формуванні зображення на полотні через проштовхування петель нитки крізь полотно. Після завершення, петлі з лицьового боку підрізають, формуючи ворс килима.

Метод вимагає “твердої руки” і майстерності яке приходить тільки з часом. Виготовлення одного килима займає від 5 днів до місяця, в залежності від складності малюнка і обраної щільності. Ціни так само варіюються.

Вузликовий метод

Наш безумовний фаворит, самий трудомісткий і розкішний варіант виготовлення килима. Саме для нього відкладають тільки кращу шерсть і розбавляють її шовком. Килими, що виготовляються таким методом є найбільш цінуваними і шанованими серед усіх, тому варто розповісти про них трохи докладніше.

Виготовлення вузликового килима починається з натягування ниток основи на спеціальну раму. Потім, майстер обв’язує (іноді з використанням спеціального гачка) по дві нитки основи формуючи ряди вузликів.

Для формування вузлів сьогодні використовують дві основні техніки плетіння: турецький і перський вузол. За типом вузла і щільності плетіння можна робити досить точні припущення про походження килима. А щільність може варіюватися від 25 до 1000 вузлів на квадратний дюйм.

Швидкість роботи досвідченого майстра в середньому становить 6-10 вузлів в хвилину. Для прискорення роботи над одним килимом одночасно працюють по кілька майстрів відразу. Загальний час виготовлення може досить сильно варіюватися, але все одно обчислюється місяцями. Наприклад, на типовий килим 1800*2700 щільністю 100 вузлів на кв.дюйм піде 129 днів або 4 повних місяці роботи одного майстра. Особливо великі екземпляри килимів роблять по два-три роки без зупинки.