Запрацювала перша в росії екосистемна міжвузівська квантова мережа-між ніту “місіс «і мтусі

9

У росії запущена екосистемна міжвузівська квантова мережа з відкритим доступом, яка об’єднала кампуси ніту» місіс” і мтусі. Це перша в країні майданчик даного типу: вона допоможе в реалізації технологічних рішень у сфері захисту інформації із застосуванням квантової криптографії.

Тут і нижче зображення ніту “місіс”

У проекті беруть участь члени консорціуму центру компетенцій національної технологічної ініціативи (нті) «квантові комунікації», створеного на базі ніту «місіс»: мтусі, тов «курейт», тов «код безпеки». При цьому до мережі можуть приєднатися всі зацікавлені гравці ринку квантових комунікацій.

Розгорнута мережа складається з п’яти вузлів, розташованих в корпусах ніту» місіс ” і мтусі. Вона має відкриту архітектуру і масштабується в міру появи нових учасників.

«доступ до мережі отримують вузи, наукові організації, індустріальні партнери, державні установи та студентські стартапи. На базі мережі вони можуть розробляти сучасні софтверні додатки у сфері інформаційної безпеки із застосуванням квантових ключів”, – йдеться в повідомленні.

На оптоволокні між довіреними вузлами реалізується метод квантового розподілу ключів зі швидкістю 30 кбіт/с.це дає можливість підключити більше десяти високошвидкісних шифраторів одночасно.

В рамках демонстрації можливостей мережі показано дистанційне керування роботом-маніпулятором по оптичному каналу зв’язку, захищеному від атак за допомогою технології квантового розподілу ключів.

У перспективі система дозволить передавати, наприклад, секретну документацію між географічно віддаленими виробничими майданчиками та офісами концернів по всьому світу.