Наукове середовище-новини про науку і техніку. Випуск #77

125

Новини одним рядком

 • перші п’ять днів вересня стали найхолоднішими з початку xxi століття.
 • “камаз” представив водневий автобус. Максимальна швидкість водневого автобуса-80 км / год, а запас ходу – 250 км.випробування дослідного зразка на вулицях москви повинні початися в 2022 році.
 • останній запуск ракети-носія “союз-2” з використанням гасу відбудеться в жовтні нинішнього року. Потім буде використовуватися новий, більш ефективний і безпечний нафтил.
 • марсохід zhurong вже 100 днів досліджує марс. На честь ювілею була викладена панорамна фотографія (клікабельно).

Наукове середовище

“камера” розміром з молекулу дозволяє спостерігати за хімічними реакціями в режимі реального часу

Вчені кембриджського університету розробили крихітну камеру, скріплену “молекулярним клеєм”, яка дозволяє спостерігати хімічні реакції в режимі реального часу.

Згідно з дослідженням, пристрій об’єднує наночастинки золота і крихітні напівпровідникові нанокристали, звані квантовими точками, які скріплені «молекулярним клеєм». Нанокамера використовує процес, подібний до фотосинтезу, щоб показати, що саме відбувається під час того, як різні молекули взаємодіють один з одним в ході хімічної реакції.

“камера” пропонує набагато простіший спосіб моніторингу утворення різних хімічних сполук під час реакцій, ніж методи, доступні в даний час вченим. Для її створення вченим потрібно було просто додати окремі компоненти разом з молекулою, яку вони хотіли спостерігати, в воду кімнатної температури.

ця самообмежувальна властивість була несподіваною, це не було тим, що ми очікували побачити. Ми виявили, що агрегацію одного компонента з наночастинок можна контролювати шляхом додавання іншого компонента з наночастинок.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

“хаябуса-2 “знайшла ознаки пилу на астероїді рюгу

Дані японської міжпланетної станції” хаябуса-2 ” вказують на те, що на астероїді рюгу може існувати дрібнозернистий пил, який входить до складу реголіту і покриває як валуни, так і великі зерна грунту. Раніше вважалося, що рюгу позбавлений пилу.

Група астрономів опублікувала результати аналізу даних спостережень за екваторіальною частиною рюгу проведені за допомогою камери onc і спектрометра ближнього інфрачервоного діапазону nirs3, встановленого на борту “хаябуси-2”.

Особливості отриманих спектрів говорять про те, що один або кілька з наступних висновків неприпустимі для опису реголіту рюгу: розміри частинок реголіту більше довжини хвилі падаючого світла, розміри частинок однакові або гранулометричний склад реголіту обмежений за розмірами. При цьому знімки поверхні астероїда ясно показують наявність зерен реголіту на поверхні рюгу, які можуть не повністю покривати всю поверхню валунів, в тому числі частинки розміром кілька сантиметрів. Раніше спусканий модуль mascot не знайшов жодних доказів наявності дрібнозернистого пилу, проте валуни на рюгу дуже пористі і здатні руйнуватися з утворенням дрібних зерен, які можуть накопичуватися і змішуватися з більш грубозернистим реголітом або навіть покривати самі зерна. Таким чином, в деяких районах рюгу може існувати дрібнозернистий (розміром менше 45 мікрометрів) пил, яка є частиною гранульованого реголіту астероїда.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

У новому надпровіднику електрони почали текти як вода в трубі

Дослідники змогли спостерігати в nbge2 гідродинамічний рух електронів – потік цих частинок поводився подібно рідини, що поширюється в трубі.

Автори роботи вивчали провідність електронів у новому надпровіднику на основі ніобію та германію-nbge2. Вони застосували три експериментальні методи: вимірювання електричного опору показали більш високу, ніж очікувалося, масу електронів, комбінаційне розсіювання світла показало зміну поведінки вібрації кристалічної решітки nbge2 через особливий потік електронів, а дифракція рентгенівських променів дала уявлення про кристалічну структуру матеріалу.

Застосувавши спеціальну методику, відому як “квантові коливання”, для оцінки маси електронів в матеріалі, дослідники виявили, що маса електронів на всіх траєкторіях була в три рази більше очікуваного значення. Вчені змогли пояснити це з’явився електрон-фононним взаємодією, яке “обтяжило” частинки. Це також означало, що потік електронів змінив свою поведінку з характерного для частинок в гідродинамічне.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Комбінування частот зробило тулієві атомні годинники точніше

Російські фізики застосували схему вимірювання, засновану на використанні синтетичної частоти, до оптичних атомних годин на базі атомів тулія. Вони показали, що в цьому випадку вплив електричних і магнітних полів вдається зменшити і досягти 18 знака після коми в нестабільності і систематичної похибки.

Сучасні оптичні годинники на основі оптичних решіток вийшли на рівень 19 знака після коми в нестабільності і систематичної похибки, що дозволило шукати з їх допомогою тонкі фундаментальні ефекти, в тому числі і ті, що пов’язані з релятивізмом і гравітацією. Головними джерелами похибок при цьому виявилися світлові поля опитуючих імпульсів і оптичних решіток, чернотельное випромінювання і зеемановские зрушення.

Російські фізики під керівництвом миколи колачевського, директора фізичного інституту імені лебедєва ран, експериментально досліджували стабільність оптичних годин на основі атомів тулія, в яких вимірюється синтетична частота переходу. Зокрема, вони показали, що такий підхід дозволяє істотно знизити квадратичний зеемановскій зсув, що в сукупності всіх факторів дозволяє досягти нестабільності рівня 10-18.

Атом тулія був обраний авторами через наявність в ньому часового переходу з довжиною хвилі 1,14 мікрометра між компонентами надтонкого розщеплення. Його особливість в тому, що цей перехід відбувається за рахунок перевороту спина в 4f оболонці, яка екранована вищерозміщеними 5s і 6s оболонками від міжатомних зіткнень і постійних електричних полів.

Щоб переконається, що від зеемановских зрушень вдається позбутися, фізики вимірювали поправки до частот обох переходів, викликані зміною магнітного поля, для різних моментів часу, а потім дивилися, як це позначається на поправці до синтетичної частоті. В результаті вони побачили, що синтетична частота дійсно виявляється нечутлива до змін магнітного поля в різному діапазоні і до його флуктуацій з часом в межах одного стандартного відхилення. Фактично, застосування синтетичної частоти зменшило її чутливість до ефекту зеемана в 1000 разів.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Глютен і когнітивні функції: новий удар по” глютенофобії ”

Якщо ви, не будучи хворим на целіакію, досі вважаєте, що продукти без глютену набагато корисніші для мозку, ніж продукти, де він присутній у складі, то дослідження для вас. Дослідники з більш ніж десятка центрів сша, вивчаючи когнітивні функції 13494 чоловік, прийшли до висновку, що ніяке споживання глютену, навіть довготривале, не призводить до порушення в когнітивній сфері.

Багато фітнес-гуру та інші любителі зсж самозабутньо віщають з екранів телевізора і зі сторінок соцмереж про те, що глютен шкідливий для організму, і особливо – для мозку. А тому потрібно від нього відмовитися на користь безглютенових продуктів. Думка, звичайно, здорова, але тільки для тих, у кого діагностували целіакію – спадкову непереносимість білка глютену. Але чи шкідливий глютен для нормальних, здорових людей?

Дані про харчування збиралися з 1991 по 2015 рік, а дані про когнітивні функції – з 2014 по 2019 рік. Аналіз даних проводився з жовтня 2020 року по квітень 2021 року. До складу учасників увійшли 13494 жінки в середньому віці 60,6 років. Середнє споживання глютену склало 6,3 г / день. Після врахування демографічних факторів ризику та факторів ризику способу життя дослідники не виявили значних відмінностей у когнітивних показниках щодо споживання глютену від найвищих до найнижчих його порцій на день.

наші результати не підтверджують рекомендації щодо обмеження споживання глютену для підтримки когнітивних здібностей при відсутності глютенової хвороби або встановленої чутливості до глютену.

Повну версіюМатеріалу читайте за посиланням.

На півночі аравійського півострова знайдено п’ять змінюючих один одного палеолітичних культур

Міжнародна команда археологів описала п’ять послідовних комплексів кам’яних знарядь з унікального місцезнаходження халл амайшан в пустелі нефуд на півночі аравійського півострова. Вік найдавнішого комплексу-близько 400 тисяч років, наймолодшого – 55 тисяч років. Кожен комплекс має свої особливості. Перші два відносяться до нижнього палеоліту і містять численні ашельські рубила (біфаси), а в трьох інших переважають середньопалеолітичні знаряддя, виготовлені за допомогою різних варіантів технології леваллуа. Артефакти з комплексів 3 і 4 нагадують вироби древніх сапієнсів зі східної африки, а комплекс 5 (наймолодший) можна порівняти з неандертальськими знаряддями з леванту. Дослідження показало, що посушливі райони південно-західної азії в минулому багаторазово заселялися різноманітними людськими популяціями. Це відбувалося у відносно вологі епохи, коли на місці нинішньої пустелі в аравії, як і в північній африці, росла трава, текли річки і бродили стада копитних.

Міграційні маршрути древніх людей, що виходили з африки на простори євразії, неминуче проходили через південно-західну азію. Проте археологічні дані щодо раннього та середнього палеоліту цього регіону, настільки важливого для розуміння історії людства, залишаються дефіцитними та фрагментарними. В основному вони походять з лісових районів леванту, де протягом останніх 400 тисяч років природні умови були відносно сприятливими для древніх мисливців-збирачів і змінювалися не надто сильно. Саме там знаходяться знамениті печери схул, кафзех (qafzeh), табун, кебара, міслія (misliya) та інші, де поперемінно жили то стародавні сапієнси, то приходили з півночі неандертальці.

Таким чином, сліди людської діяльності присутні в п’яти з шести послідовних товщ озерних відкладень, відповідних вологим епохам. Всі п’ять комплексів кам’яних знарядь відрізняються один від одного. Це говорить про довгу і складну історію заселення регіону різними людськими популяціями і навіть різними видами людей.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Хаббл перевернув уявлення вчених про білих карликів – на їх поверхні можуть йти термоядерні реакції

Міжнародна група астрономів виявила перше свідчення того, що білі карлики можуть сповільнювати швидкість свого старіння за рахунок реакцій горіння водню.

Білі карлики-повільно остигаючі зірки, що переживають останні етапи свого життя. Така доля 98% всіх зірок у всесвіті, включаючи наше сонце. Вивчення стадій їх охолодження допоможе зрозуміти і попередні стадії життя зірок.

Використовуючи ширококутну камеру хаббла, команда спостерігала скупчення m3 і m13 ультрафіолетовому діапазоні довжин хвиль. Порівнюючи понад 700 білих карликів у двох скупченнях, вони виявили, що в m3 містяться звичайні білі карлики, що повністю підтверджують стереотип про охолодження. А ось в m13 виявилося дві популяції білих карликів: звичайні білі карлики і ті, яким вдалося зберегти зовнішню водневу оболонку, що дозволило їм довше горіти, а значить, повільніше остигати – зірок зі зниженими темпами охолодження в м13 виявилося приблизно 70%.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Mediatek dimensity 2000 може виявитися найпотужнішим процесором 2022 року

У мережі з’явилися подробиці про флагманському процесорі mediatek dimensity 2000. На ринку мобільних процесорів для android-смартфонів три великих гравця-qualcomm, mediatek і samsung. Довгий час mediatek не могла наздогнати своїх конкурентів, через що її процесори в основному з’являлися в смартфонах середнього і бюджетного сегментів.

Mediatek dimensity 2000 буде конкурувати з snapdragon 898. Вони отримають схожі технічні характеристики, проте вже зараз повідомляється, що графічна підсистема mediatek dimensity 2000 виявиться потужнішою. За новими даними, новинка набирає в бенчмарку antutu більше 900 000 балів. Він отримає одне ядро cortex-x2, три cortex-a710 і чотири cortex-a510.

Головною особливістю mediatek dimensity 2000 стане 4-нанометровий техпроцес. За рахунок нової архітектури чіп повинен стати не тільки більш продуктивним, але і більш енергоефективним.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

7000 кроків в день додають” роки життя ”

Якщо ви завжди стежите за кількістю пройдених кроків на своєму телефоні, у нас для вас хороші новини. Нове дослідження показує, що лише 7000 кроків на день “можуть додати роки життя”.

Дослідження було проведено експертами з массачуеського університету, сша. Протягом 11 років вони спостерігали за відразу декількома групами людей. Як виявилося, ті, хто робив близько 7000 кроків на день, мали на 50-70% нижчий ризик смерті від усіх причин протягом в порівнянні з людьми, які щодня робили менше кроків. Цікаво, що інтенсивність ходьби не впливала на ефективність від прогулянки.

Вчені вважають, що їх результати пов’язані з тим, що 7000 кроків в день – це пристойна фізичне навантаження. А вже давно відомо, що спорт може знизити серцево-судинний ризик за рахунок підвищення артеріального тиску, зниження рівня холестерину ,поліпшення гіперглікемії [цукру в крові] при діабеті і зниження ваги.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Наукові відео

Основні джерела:

 • neuronovosti.ru
 • popmech.ru
 • nplus1.ru
 • elementy.ru

Дякую за увагу, і пам’ятайте, що ніколи не пізно ” вчитися, вчитися і ще раз вчитися!”

Минулий випуск рубрики:

 • нова пастка для антиматерії допоможе розкрити один з головних секретів всесвіту.
 • виявлено новий шлях обробки мови мозком.
 • пару атомів збудили одним фотоном.
 • добровольці допоможуть планетологам у пошуках активних астероїдів.
 • молекулярну динаміку рідкої води досліджували з атомарною роздільною здатністю.
 • підтверджено існування галактики майже без темної речовини.