Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

382

Сьогодні багато геймери задаються питанням щодо того, яка відеокарта краще для ігор, яка саме модель краще всього підійде для постійного навантаження графічної складової комп’ютера.

У 2017 році існує величезна кількість відеокарт, у тому числі від nVidia, AMD і інших брендів.

Тому було б корисно розібратися в тому, яку модель варто орієнтуватися сучасним геймерам.

Для цього будемо розбирати характеристики, від яких залежить те, наскільки добре та або інша відеокарта і лідера на ринку по кожному параметру.

Параметр №1. Графічне ядро

Цей параметр зазвичай визначається тактовою частотою – чим вище, тим краще.

Зазвичай параметр під назвою «частота» визначає те, наскільки швидко той або інший пристрій може обробляти різні операції.

У випадку з відеокартами ситуація та ж сама – частота графічного ядра визначає те, скільки інформації може обробити карта за одиницю часу.

Так от, на даний момент на ринку є відеокарта під назвою Inno3D GeForce GTX 960 з 1329 МГц «графічній» частоти. На Яндекс.Маркеті це найбільший показник.

Крім того, у ній ще й 7200 МГц частоти пам’яті.

Якщо частота графічного ядра безпосередньо визначає кількість кадрів, то частота пам’яті працює з графічними операціями. Коштує таке задоволення всього 339 доларів.

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Відеокарта Inno3D GeForce GTX 960

Серед тих відеокарт, які є в продажі на даний момент, друге місце ділять відразу дві моделі – Inno3D GeForce GTX 980 і EVGA GeForce GTX 960.

На них обох по 1304 МГц частоти графічного ядра.

Перша коштує близько 640 одиниць американської валюти, а друга – лише 250.

Також хороша модель ASUS GeForce GTX 980 Ti. На ринку вона дійсно користується величезною популярністю. В ній 1266 МГЦ частоти графічного ядра.

Ця модель буде коштувати близько 1100 доларів.

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Відеокарта ASUS GeForce GTX 980 Ti

Правда в тому, що для більшості сучасних ігор 1000 МГц вистачить з головою. Візьмемо для прикладу одну з найважчих ігор сучасності, Crysis 3.

Ця гра працює на відеокарти сімейства Geforce GTX 680, на більшості з яких по 1006 МГц, а на деяких і по 680 МГц.

У будь-якому випадку 1000 МГц графічної частоти цілком вистачить для ігор, які тільки очікуються до виходу, а для всіх сучасних тим більше.

Виходячи з цього, можна скласти критерій підбору найкращої відеокарти.

Критерій №1: Мінімум 1000 МГц тактової частоти графічного процесора.

Але далі ми розглянемо, які ще параметри визначають лідера в гонці за звання «краща відеокарта» і більшість з перерахованих вище моделей втратять свої лідируючі позиції.

Параметр №2. Пам’ять

Також важливий параметр – обсяг пам’яті. Він визначає, скільки «запам’ятовує» пристрій, а від цього, у свою чергу, залежить і продуктивність.

На сьогоднішній день максимальне його значення дорівнює 24576 Мб. Таким об’ємом відеопам’яті володіє модель PNY Tesla K80.

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Відеокарта PNY Tesla K80

Але, говорячи про пам’яті, найкраще, щоб було поєднання обсягу і вищезгаданої частоти. У вищезгаданій PNY Tesla K80 частота пам’яті дорівнює 5000 МГц, що дуже навіть непогано.

Але ось частота ядра у неї всього лише 560 МГц.

Для обладнання, яке коштує 6300 доларів це дуже і дуже мало. Можливо, розробники намагалися виграти за рахунок хорошого об’єму і частоти і тому пожертвували «графічній» складової.

Такий підхід дуже сумнівний, тому таку модель купувати явно не варто.

Але знову ж, для Crysis 3 цілком вистачить 4096 Мб відеопам’яті. І це при максимальних налаштуваннях! Тому сенсу купувати карту з божевільним кількістю мегабайт відеопам’яті, просто немає.

Виходить другий критерій вибору карти.

Критерій №2: Мінімум 4096 Мб відеопам’яті.

Можна, звичайно, взяти карту «на майбутнє». Тоді слід шукати моделі з 10000 Мб відеопам’яті. В більшій кількості сенсу вже точно поки що немає.

Зате виробники намагаються пропіарити свою продукцію, випускаючи картки з непристойно великим і, що найголовніше, непотрібним кількістю мегабайт.

Параметр №3. Шина

Ще один важливий параметр – так звана ширина шини даних. Ця сама шина, фактично, є певним буфером, який зберігає інформацію, яка надходить на пристрій.

Відповідно, саме шина і визначає те, наскільки швидко і в повному обсязі буде передаватися інформація. Кажучи науковою мовою, цей параметр звучить як «розрядність шини».

Так от, на сьогоднішній день найбільший обсяг шини дорівнює 4096 біт. Прикладом відеокарти з таким параметром є PowerColor Radeon R9 FURY X, яка коштує трохи більше 1000 доларів.

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Відеокарта PowerColor Radeon R9 FURY X

У цій та інших відеокартах з такою великою кількістю біт у шині можна помітити одну особливість – дуже маленька частота пам’яті.

Знову ж, напевно, це просто рекламний трюк – у нас містка шина, тому відеопам’ять нам не важлива.

Такий підхід є помилковим, адже навіть при найбільш місткій в світі шині відеопроцесор все одно повинен обробляти операції, що відбуваються всередині нього, а якщо у нього не вистачає на це ресурсів, то процеси будуть гальмувати, а деякі і взагалі пропускатися.

Тут можна навести дуже простий робітничо-селянський приклад. Припустимо, на нашому заводі з виробництва болтів є працівник по імені Вася, який може робити по 2 болта в годину.

Біля нього стоїть стіл, на який інший працівник по імені Петя кладе заготовки для болтів.

У цьому прикладі, шина – це стіл з заготовками, а Вася – це відеопам’ять зі своєю швидкістю роботи.

Яка різниця, скільки Петя покладе на стіл заготовок, якщо Вася може зробити за годину тільки два болта? Ніякої! Та й сам розмір столу не має ніякого значення.

Краще класти туди по дві заготовки щогодини. Відповідно, і розмір столу може бути таким, який вміщав би в себе всього дві заготовки.

Тому при виборі того, яка найкраща відеокарта 2017 року, слід брати якийсь середній параметр розрядності шини – 256 біт. Для того ж Crysis 3 цього цілком достатньо.

Критерій №3: Розрядність шини не менше 256 біт.

Кращі моделі серед відеокарт до $100

Sapphire Radeon R7 240

Якщо у Вас в кишені не так багато грошей, можна вибрати цілком хороший зразок з відеокарт в ціновій категорії до 100 доларів.

Приміром, добротний представник свого класу Sapphire Radeon R7 240, який відрізняється наступними характеристиками:

 • Відеопам’ять – 1 Гб;
 • Частота ядра 780 МГц;
 • Частота пам’яті 1600 МГц;
 • Може працювати відразу з двома моніторами;
 • Максимальна роздільна здатність – 4096х2160;
 • Розрядність шини – 64 біта;
 • Підтримка DirectX 12 і OpenGL версії 5.

Зрозуміло, така модель не відповідає більшості критеріїв, описаних вище, але серед відеокарт вартістю до 100 доларів вона займає лідируючі позиції.

Так і стоїть вона в середньому трохи менше 100 доларів.

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Відеокарта Sapphire Radeon R7 240

ATI Radeon HD 6570

Існує модель ATI Radeon HD 6570, але у неї всього 650 МГц частоти ядра і 1000 МГц частоти пам’яті.

Інші характеристики практично ідентичні – 1 Гб відеопам’яті, роботи з двома моніторами і все інше, за винятком підтримки DirectX 11 і OpenGL 4.1, тобто тільки більш старих версій.

Правда, розрядність шини в неї трохи вище – 128 біт. Але максимальна роздільна здатність теж менше – 2560х1600. При цьому ціна її така ж сама.

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

ATI Radeon HD 6570

Inno3D GeForce GTX 650

Але все-таки лідером у цій категорії є Inno3D GeForce GTX 650. Модель вийшла досить давно, але досі тримає марку.

В ній 1058 МГц частота графічного ядра і цілих 5000 МГц частота відеопам’яті. Розрядність шини дорівнює 128 бітам.

По частоті це однозначно кращий зразок запропонованої цінової категорії.

Правда, із-за того, що відеокарта вийшла порівняно давно, вона підтримує лише DirectX 11 і OpenGL 4.3, хоча поки що це не так принципово.

Все-таки це краща відеокарта в ціновій категорії до 100 доларів, виходячи з частоти процесора і відеопам’яті. Чого-то краще знайти поки що не вийде.

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Inno3D GeForce GTX 650

Sapphire Radeon R7 250E

Модель, яка трохи поступається Inno3D GeForce GTX 650, це Sapphire Radeon R7 250E з 925 МГц частотою графічного процесора і 4500 МГц частотою відеопам’яті.

Розрядність шини тут теж 128 біт, як і в ATI Radeon HD 6570.

Максимальна роздільна здатність становить 4096х2160. Об’єм відеопам’яті дорівнює 1024 Мб – цілком стандартно. Коштує таке задоволення рівно 100 доларів, не менше.

Дуже хороша відеокарта, яка цілком може потягнути більшість сучасних важких ігор на зразок NFS або GTA.

Хоча, звичайно ж, в майбутньому вона може виявитися нездатною відповідати вимогам розробників ігор, але ще роки 2 нею цілком можна користуватися.

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Sapphire Radeon R7 250E

Також варто звернути увагу на дизайн Sapphire Radeon R7 250E. Він нагадує якусь гоночну машину.

Хоча для продуктивності це не має абсолютно ніякого значення.

У будь-якому випадку висновок з усього вищесказаного наступний: якщо в кишені 100 доларів, потрібно купувати Inno3D GeForce GTX 650 або Sapphire Radeon R7 250E.

Погано, звичайно, що кулер у них всього один, адже в іграх споживається величезна кількість ресурсів комп’ютера і відеокарти в тому числі, тому їй важливо вчасно охолоджуватися.

Але у відеокартах за 100 доларів немає зразків з двома кулерами.

А от у наступній цінової категорії є.

Кращі моделі в категорії до $500

GIGABYTE GeForce GTX 970

Без зайвих слів скажемо, що в цій категорії перемагає GIGABYTE GeForce GTX 970, в якій 1190 МГц частоти графічного ядра і 7010 МГц частоти пам’яті і це найкращий показник з усіх відеокарт в цій ціновій категорії.

Так, що стосується моделей з частотою пам’яті 7010 МГц, то їх на ринку існує величезна кількість, це і ZOTAC GeForce GTX 970, та ASUS GeForce GTX 970, і MSI GeForce GTX 970, і багато інших моделей.

Але відеокарта від GIGABYTE виграє виключно за рахунок частоти ядра. Крім цієї характеристики, у неї є безліч інших особливостей, які порадують геймерів. Серед них:

 • 4 Гб відеопам’яті;
 • Підтримка DirectX 12 і OpenGL 4.5;
 • Максимальна роздільна здатність 5120х3200;
 • Можливість роботи з чотирма моніторами;
 • Розрядність шини 256 біт.

Цікаво, що вона лише трохи не дотягує до нашого сьогоднішнього абсолютного переможця і програє йому в одній-єдиною значущою характеристикою, а конкретно в частоті графічного ядра.

Хоча, програє, звичайно, значно.

Зате у них обох по цілих три кулера! А це означає, що охолодження буде відбуватися належним чином навіть при сильних навантаженнях.

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

GIGABYTE GeForce GTX 970

Що стосується інших моделей, на які слід звернути увагу, то деякі з них були названі вище.

Правда в тому, що усі вони відрізняються лише дрібними особливостями і дизайном, а значущі характеристики (критерії, перераховані вище) залишаються практично однаковими.

Нижче можна бачити порівняльну таблицю відеокарт ціною до 500 доларів, всі з яких цілком підійдуть для самих важких сучасних ігор.

Якщо покупка однієї з них недоступна у вашому регіоні, цілком підійде інша із запропонованих.

Назва Частота ядра, МГц Частота пам’яті, МГц Розрядність шини, біт Розмір відеопам’яті, Гб Ціна, доларів
MSI Radeon R9 390X* 1100 6100 512 8 510
ASUS Radeon R9 390X 1050 6000 512 8 490
ZOTAC GeForce GTX 970 1152 7010 256 4

 

475
ASUS GeForce GTX 970 1114 7010 256 4 465
Примітка. Відеокарту MSI Radeon R9 390X ми не змогли визнати лідером перегонів за звання кращого, адже основне значення все-таки відводиться частоті графічного ядра і частоті пам’яті, а не обсягом відеопам’яті. Ці характеристики є більш значущими, з точки зору продуктивності.

Matrox M9138 PCI-E

Також можна було б звернути увагу на відеокарти з пасивним охолодженням. Приміром, непогано себе показує Matrox M9138 PCI-E. Але в ній всього 1 Гб відеопам’яті і розрядність шини 128 біт.

Правда в тому, що будь-якій грі абсолютно все одно, пасивне охолодження на відеокарті або активне, для того, щоб вона нормально працювала, потрібна висока продуктивність.

А раз вже частот тут немає, продуктивність визначається в залежності від об’єму відеопам’яті, а він тут досить невеликий. Matrox M9138 PCI-E можна купити тільки з спортивного інтересу або заради експерименту.

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Matrox M9138 PCI-E

Також рекомендуємо прочитати:

 • Яка Вінда краще для ігор — Докладний порівняння систем
 • Який краще для ігор — Огляд за параметрами
 • Купуємо ноутбук! Який вибрати для ігор?

Абсолютний переможець

Відразу варто сказати, що є безліч інших параметрів, таких як частота кадрів (fps), яке може видавати відеокарта при грі в дозволі FullHD, кількість роз’ємів, система охолодження і багато іншого.

Але все-таки головними є перераховані вище три критерії. Тому підіб’ємо підсумки.

Кращою відеокартою з рязрядностью шини мінімум 256 біт, мінімум 4096 Мб відеопам’яті і мінімум 1000 МГц тактової частоти графічного процесору визнана ZOTAC GeForce GTX 980.

На цій карті є підтримка DirectX 12 і OpenGL 4.5, роз’єми DVI, HDMI, DisplayPort x3, можливість роботи на чотирьох моніторах, нарешті, 4096 Мб відеопам’яті, 1202 ГГц частоти відеопам’яті і шина розрядністю в 256 біт.

При цьому ціна такої гарної речі порівняно невелика – 750 доларів. Є три кулера (вентилятора), які забезпечать швидке охолодження навіть при найвищих навантаженнях.

А максимальний дозвіл, що вона підтримує – 3840х2160.

Загалом, за поєднанням параметрів ця модель дійсно найкраща!

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами

Відеокарта ZOTAC GeForce GTX 980

Ось невелика презентація прискорювач ZOTAC GeForce GTX 980:

Огляд прискорювач Zotac GeForce GTX 980 Ti Amp! Extreme

Яка відеокарта краще для ігор — Підбір по головним параметрами