Firefly Aerospace отримає стартовий майданчик на базі Ванденберг


Приватна компанія Firefly Aerospace отримала дозвіл від американських ВПС на використання стартового комплексу SLC-2W (Space Launch Complex 2 West), розташованого на космодромі Ванденберг. Він був побудований понад півстоліття тому і в останні роки забезпечував запуски ракети Delta 2. У вересні цього року носій буде виведений з експлуатації, що дозволить перепрофілювати його під потреби Firefly Aerospace. Рекомендую почитати про http://uprom.info/ru/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/ukrayinets-maksim-polyakov-ta-firefly-aerospace-vzhe-proyshli-polovinu-shlyahu-do-privatnogo-kosmosu/

За словами директора пускових операцій Firefly Бреда Оброкто (Brad Obrocto), компанія буде тісто співпрацювати з партнерами з ВПС США і NASA щоб забезпечити плавний перехід комплексу до використання іншого носія. У Firefly Aerospace розраховує зберегти значну частину вже існуючої інфраструктури. Найбільші зміни будуть пов’язані з установкою п’єдесталу, необхідного для мобільного транспортера, який буде доставляти ракету на стартовий майданчик і потім піднімати її у вертикальне положення. Також в Firefly Aerospace збираються оновити приладову начинку комплексу.

Якщо останній політ Delta 2 відбудеться в зазначений термін, фахівці Firefly мають переобладнати стартову площадку для забезпечення першого запуску легкої ракети Alpha до третього кварталу 2019 р. До кінця 2020 р. компанія розраховує вийти на рівень запуску у місяць.

Firefly Aerospace (раніше — Firefly Space Systems) була заснована в Техасі в 2014 р. групою аерокосмічних інженерів. У жовтні 2016 компанія втратила підтримку головного інвестора і була змушена оголосити про банкрутство. У березні 2017 р. Firefly викупила компанія EOS Launcher, власником якої є український підприємець Максим Поляков.

В даний час інженери Firefly Aerospace ведуть розробку двох видів легких носіїв, відомих під позначеннями Alpha і Beta. Alpha — це двоступенева ракета, що працює на суміші рідкого кисню і гасу. При запуску з Ванденберга вона зможе вивести до 630 кг корисного навантаження на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту. При запуску з інших космодромів ракета зможе вивести на орбіти з низьким нахилом до 1000 кг вантажу.

Це значно більше, ніж заявлена потужність аналогічних легких ракет, що розробляються іншими космічними стартапами. Alpha повинна скласти конкуренцію популярному індійському носій PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle), активно використовується для запуску невеликих супутників.

Що стосується ракети Beta, то її основна конструктивна відмінність від Alpha полягає в двох бічних твердопаливних прискорювачах. Завдяки ним, ракета зможе вивести до 4000 кг корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту і до 400 кг на геостаціонарну орбіту.

Після переобладнання, комплекс SLC-2W зможе підтримувати як запуски Aplha так і Beta. У той же час, за словами Оброкто керівництво Firefly вивчає можливість проводити запуски Beta і з інших майданчиків. У число потенційних кандидатів входять космодром на мисі Канаверал, среднеатлантический регіональний космопорт на острові Уолопс, а також космопорт Камден, який планується побудувати в штаті Джорджія.