Уроки фотошоп. Тема 3. Поліпшення фотографій. Урок 6. Тонка робота щодо посилення різкості: зберігаємо максимум.

341

Посилення різкості із збереженням квітів в Фотошоп.

Про програму Adobe Photoshop.

Adobe Photoshop – один з найбільш популярних пакетів для обробки растрової графіки. Незважаючи на високу ціну, програмою користуються до 80% професійних дизайнерів, фотографів, художників комп’ютерної графіки. Завдяки величезним функціональним можливостям і простоті використання Adobe Photoshop займає домінуюче становище на ринку графічних редакторів.

Багатий інструментарій і простота застосування робить програму зручною як для простої корекції фотографій, так і для створення складних зображень.

Тема 3. Поліпшення фотографій. Урок 6. Тонка робота щодо посилення різкості: зберігаємо максимум.

Даний урок завершує блок занять з поліпшення різкості. Його можна було б зробити частиною попередніх занять. Наприклад, поліпшення різкості фотографії з допомогою каналів. Однак, в методах, які Ви освоїте, є своя специфіка. А саме:

 • Дуже делікатне поводження з кольором
 • М’яке застосування ефекту різкості, локалізований тільки в зонах переходу світла і тіні
 • В якості основи для роботи візьмемо вже звичне фото лісового озера. Наш метод ґрунтується на збільшенні різкості за допомогою каналів. Дійсно, накладення чорно-білої копії каналу дає вражаючі результати. Це збереження кольору, деталей, м’який перехід півтонів. Але, як показано на малюнку, зміни відтінку фону все ж таки присутня. І воно явно помітно. (межа між зонами оригіналу і результату).

  Рисунок 1: увеличение резкости с помощью каналов

  Чи можна позбутися від такої «неприємності». Природно. Для цього пригадаємо особливості режимів накладення групи «Посилення різкості». Докладніше про це написано в уроці «Як збільшити різкість за допомогою накладання шарів».

  Зверніть увагу на винятки: всі режими не дають результату при накладенні 50% сірого кольору. Значить, якщо зони фону (області, де зайва різкість на шкоду) будуть пофарбовані в колір, близький до середнього сірому, вони залишаться недоторканими.

  Проблема тільки в тому, як домогтися такої заливки.

  Перший спосіб – змінити чіткість і насиченість чорно-білого шару. Ефекту можна домогтися рівнями, кривими або інструментом яскравість/контраст. Більш докладно про те, як це робиться, описано в уроці «Три простих способи поліпшити різкість».

  Другий спосіб – отримати ідеально-сіру заливку скрізь крім зон, де будемо збільшувати різкість. Про це поговоримо детальніше.

  Практична частина.

  Для подальшої роботи знадобиться чорно-білий шар. Для його отримання:

  • Перейдіть у вкладку «Канали»
  • Виберіть канал з надзвичайною деталізацією. Це не завжди буде найбільш контрастний канал. У нашому випадку, наприклад, узятий червоний.
  • Скопіюйте інформацію каналу на новий шар.
  • При необхідності відрегулюйте насиченість темних і світлих областей.

  Рисунок 2: Выбор информации из канала для чёрно-белого слоя

  Більш докладно про те, як це робиться, розказано в уроці «Як збільшити різкість фотографії з допомогою каналів».

  Подальше завдання – отримання сірої заливки в зонах, які не є переходом світла і тіні (зони, де необхідна слабка чіткість).

  Для цього скористайтеся фільтром «Колірний контраст».

  Чтобы вызвать фильтр необходимо в меню «Фильтр» выбрать пункт «Другое»-«Цветовой контраст»

  Специфіка роботи фільтра полягає в тому, що він підкреслює тільки ті зони, де сусідять контрастні кольори (пікселі мають суттєво відмінні колірні координати).

  Рисунок 4: регулировка фильтра

  Фільтр «Колірний контраст» має лише один інструмент налаштування: «Радіус». Цей параметр відповідає за розміри області, всередині якої буде здійснюватися пошук колірних переходів. Спробуйте переміщати повзунок, починаючи від граничних позицій.

  Радіус, що дорівнює 0, дає в результаті сірий прямокутник замість зображення. Максимальний радіус фарбує в сірий колір зони, які і без того близькі до 50% насиченості кольором.

  У нашому випадку необхідно оперувати малими радіусами. Показник від 0,5 пікселя до 2 пікселів дає картинку, близьку до тієї, яка показана на екрані. Після того, як необхідний параметр радіуса обрано, натисніть кнопку «ОК».

  А тепер отриманий шар накладіть одним з методів групи «Посилення різкості».

  На малюнку нижче накладається тільки частину зображення. Тим не менш, ми не помічаємо кордонів на зоні неба і води. Знайти різницю можна лише в траві і листі – тих областях, які і вимагали посилення різкості. При цьому колірна гамма фотографії залишилася незмінною.

  Рисунок 5: результат наложения

  Важливо: чим більшу кількість деталей з’являється при попередньому перегляді, тим більше зон будуть піддані змінам різкості.

  Результат вражає навіть при використанні робочих просторів CMYK і RGB. Але ще більш м’які і коректні перетворення можна зробити, якщо перейти в колірний простір LAB.

  Робота з каналом яскравості

  З попередніх уроків пам’ятаємо, що в системі координат LAB за колір відповідають тільки 2 з трьох осей. А вісь L – яскравість зображення. Вона нам і потрібна.

  Рисунок 6: Переход в пространство LAB

  Для корекції в просторі LAB:

  • Переведіть зображення з RGB в LAB
  • Виберіть канал «Яскравість» і скопіюйте його вміст на новий шар
  • Відрегулюйте насиченість каналу. У випадку з LAB це варто робити практично завжди
  • Виберіть у меню «Фільтр» пункт «Інше» – «Колірний контраст»
  • Відрегулюйте параметри радіусу і застосуйте фільтр
  • Виберіть потрібний режим накладення і відрегулюйте силу ефекту через зменшення прозорості верхнього шару.
  • В результаті у Вас вийде зображення, близьке до того, яке показано на малюнку.

  Рисунок 7: результат усиления резкости наложением канала

  Зверніть увагу, автор був змушений явно зазначити, де закінчується зона корекції. Вода, небо, пісок залишилися «недоторканими». При цьому листя і трава стали виглядати набагато більш чітко.

  Таким чином, даний метод ідеально підходить для дуже тонкого і «делікатного» збільшення різкості.

  На жаль, методика має і негативну сторону: домогтися значного посилення чіткості можна лише багаторазовим послідовним повторенням методу. Схематично це виглядає так:

 • Виберіть канал, скопіюйте, застосуйте фільтр
 • Виберіть метод накладання.
 • Об’єднайте отримані шари в один
 • Повторіть п. 1-3 до досягнення необхідного ефекту.
 • Це довго. Якщо у вашій роботі є важливим фактором, то може бути виправдане використання більш «грубі» інструментів. Якщо ж на першому місці стоїть точність передачі відтінків – даний спосіб швидко стане звичним.