Portable програми: де знайти і як використати кращий портативний софт

374

Portable програми або портативні версії програм покликані спростити роботу користувача на ПК.

Такий софт дозволяє не витрачати часу на установку, користуватися програмами навіть в операційних системах з максимальними налаштуваннями безпеки і пускає попрацювати в системі, навіть якщо у вас немає прав.

Користуються портативними програмами зазвичай на комп’ютерах, де установка стороннього софту небажана або неможлива (як в цілях безпеки як і через брак місця на комп’ютері).

Загальна інформація про мобільних додатках

Портативними називаються програми, що не вимагають установки на комп’ютер і не вносять до реєстру операційної системи будь-яких змін у процесі роботи.

В основному програми, дистрибутив яких позначають відміткою portable, володіють такою ж функціональністю, що і звичайні версії. Іноді розробники прибирають декілька ресурсоємних можливостей.

Серед переваг їх використання можна назвати:

 • економію місця на жорсткому диску. Працювати з portable програмою можна, навіть не переміщуючи її на комп’ютер – з того ж диска або USB-носія (і навіть зі смартфона), на якому вона була записана;
 • відсутність з’являється попередження про необхідність запустити додаток тільки під обліковим записом адміністратора. Більшість звичайних додатків вимагає введення пароля або наявності відповідних прав у користувача. Portable-версії усувають таку необхідність;
Portable програми: де знайти і як використати кращий портативний софт

Рис.1. Запит на запуск програми під обліковим записом адміністратора.

 • можливість запуску програми з будь-якої папки. Таким чином, ви можете помістити всі такі портативні програми в одну папку або розсортувати будь-яким зручним способом, не побоюючись, що вони перестануть працювати.

Хто робить portable-складання

Виготовленням і розповсюдженням збірок портативних додатків, як правило, займаються ентузіасти, які прагнуть зробити софт зручним не тільки для себе, але і для інших користувачів мережі.

Іноді портативну програму можна знайти на офіційних ресурсах виробників.

Наприклад, Google випускає портативний браузер Chrome, оновлюючи його версії з тією ж частотою, що і для звичайного варіанта.

У Антивірусу Касперського є офіційна портативна версія Curelt, здатна перевірити систему на шкідливий код без установки на комп’ютер.

Portable програми: де знайти і як використати кращий портативний софт

Рис.2. Web.Curelt на офіційному сайті розробника.

Де знайти портативний софт?

Пошуки портативних програм і цілих збірок слід починати на сайтах тих же ентузіастів, які займаються їх створенням:

 • один з кращих варіантів – портал LiberKey;
 • непогану добірку пропонує і сайт Free Soft, де містяться програми і готові набори portable-програм;
 • ще один досить популярний ресурс Portablik, на якому можна знайти кілька тисяч портативних версій популярного програмного забезпечення;
Portable програми: де знайти і як використати кращий портативний софт

Рис.3. Асортимент сайту Portablik.ru

 

 • досить додатків і на сторінці Portable Soft.
Порада: на таких сторінках можна знайти збірки програм для виконання практично будь-якої задачі. Однак шукати конкретні програми варто спочатку спробувати на сайтах виробника – так ви уникнете зараження свого комп’ютера шкідливим кодом, який може бути вбудований в програму.

Кращі програми

Для того щоб завантажити кращий портативний софт, слід знати, які програми можна віднести до цієї категорії – варіантів таких програм досить багато, а на перевірку функціональності і зручності використання кожного може не виявитися часу.

Варто звернути увагу в першу чергу на наступні програми:

 • VLC Media Player Portable і MPlayer Portable дозволяють прослуховувати аудіо та переглядати відео без установки на комп’ютер спеціального плеєра;
 • для редагування звукових доріжок підійде Portable AIMP або Audacity Portable;
Portable програми: де знайти і як використати кращий портативний софт

Рис.4. Портативний медіа плеєр AIMP.

 • редагувати відео можна за допомогою VirtualDub Portable, досить функціональний не тільки для захоплення і нарізки відеоряду, але і для переозвучивания фільмів;
 • Portable Recuva дозволить швидко відновити втрачені файли, навіть з відформатованого диска;
 • Dr.Web CureIt! – портативний варіант Антивірусу Касперського. Не має функції автоматичного оновлення антивірусних баз, з-за чого вимагає періодичного скачування нового дистрибутива;
 • Simple Machine Protect – непоганий безкоштовний антивірус, можливості якого входить також управління системними процесами;
 • 7-Zip Portable-безкоштовний додаток для стиснення даних, здатне замінити архіватор WinRAR (за замовчуванням платний);
Portable програми: де знайти і як використати кращий портативний софт

Рис.5. Portable-версія архіватора WinZip.

 

 • GIMP Portable – портативна версія програми для редагування зображень. Поступається по функціональності Adobe Photoshop (портативний варіант якого теж можна знайти в мережі), але цілком підходить для домашнього використання;
Portable програми: де знайти і як використати кращий портативний софт

Рис.6. Портативний безкоштовний графічний редактор GIMP.

 • XNView Full Portable-програма для перегляду і редагування практично будь-якого виду зображень;
 • Portable DeepBurner 1.9, зручна і проста в управлінні програма для запису дисків CD і DVD;
 • OpenOffice Portable пакет, функціональність якого при роботі з документами не поступається звичайній версії, включаючи роботу з текстами, електронними таблицями і математичними виразами;
 • AbiWord Portable, непогана безкоштовно і, до того ж, не вимагає установки на комп’ютері, заміна платного пакету Microsoft Office;
 • Mozilla Firefox Portable Opera Portable USB і Chrome Portable – ті ж браузери, які можуть бути встановлені на вашому ПК, однак більш зручні. Наприклад, завдяки можливості користуватися улюбленим і звичним браузером, перебуваючи за чужим комп’ютером.
Portable програми: де знайти і як використати кращий портативний софт

Рис.7. Портативний Google Chrome.

Де і як зробити флешку з програмами?

Для створення портативних програм існують спеціальні утиліти, такі як, наприклад, Cameyo або Portable P-Apps.

Однак, окрім наявності на флешці самих програм, які не вимагають установки, бажано ще і правильно управляти ними за допомогою платформ, про які скажемо нижче.

PortableApps являє собою програмну оболонку, яку можна скачати на сайті виробника.

Після скачування додаток запропонує вам значний список портативного ПЗ, яке може бути записано на флешку.

Вибравши (зазначивши галочками) підходящі варіанти, ви отримаєте їх на носій і зможете легко управляти, не займаючись пошуками дистрибутива в різних папках.

Платформа дозволяє забезпечити резервне копіювання документів і файлів, змінювати параметри оболонки, додавати або видаляти програми зі списку.

Portable програми: де знайти і як використати кращий портативний софт

Рис.8. Список портативних додатків для PortableApps і його інтерфейс платформи.

LiberKey – не менш зручна і багатофункціональна програма, що дозволяє створити флешку з портативним софтом.

Після скачування вона дозволяє завантажувати з сайту розробників будь-які додатки з досить широкого і постійно оновлюваного асортименту.

В результаті завантаження портативні програми поміщаються в своєрідний контейнер, де ними можна керувати за допомогою зручного меню з налаштованим інтерфейсом.

Portable програми: де знайти і як використати кращий портативний софт

Рис.9. Меню і можливості платформи LiberKey.

Портативні, але небезпечні

У мережі можна знайти десятки версій різних портативних додатків і їх наборів, проте краще всього встановлювати їх на сайтах розробників, а не з незнайомих торрент-трекерів, звідки можна легко скачати на комп’ютер вірус.

Порада: дивіться на розширення файлу, що завантажується. Небажано, завантажувати архів або виконуваний додаток.

Втім, деякі користувачі з власного досвіду знають, що портативний софт нерідко заражений шкідливим кодом.

Користуючись навіть перевіреним сервісом для отримання нової версії portable-програми, не забувайте просканувати її за допомогою антивірусу.

Окрім іншого, варто забезпечити безпеку самого портативного софту – при підключенні до чужих комп’ютерів інформація на флешці може бути знищена.

Тому бажано зробити резервну копію такого диска.

Підсумки

Переваги портативних програм дозволяють користуватися ними на будь-якому комп’ютері.

Асортимент, пропонований розробниками такого софту, достатньо широкий для того, щоб запускати і редагувати з їх допомогою файли, працювати з документами в мережі, архівувати дані, створювати зображення і навіть відновлювати втрачені файли.

У більшості випадків такі програми здатні замінити версії, що потребують установки, проте для свого комп’ютера, за відсутністю протипоказань, варто вибирати звичайні додатки, більш функціональні, швидкі та стабільні.