Уроки Фотошоп. Тема 4. Корекція кольору. Урок 2. Зміна кольору фотографії з інструменту «колірний баланс»

420

У цьому уроці ми розглянемо докладно, як використовувати інструмент колірний баланс в Adobe Photoshop.

Колірний баланс в Фотошоп.

 

Поява фотографії дозволило перевести поняття «пам’ять» з віртуально-ментального світу в світ фізичний. З пожовклих старих фото на нас дивляться особи прапрадідів, батьків. Та й нас самих у віці «походу під стіл». Поява кольорової фотографії і цифрового фото, знову викликало революцію. Простота процесу, легкість зберігання (на стандартному вінчестері вміщуються тисячі зображень) надали знімків нові значення. Сьогодні це не тільки пам’ять, але і настрій, відчуття, ілюстрація світогляду.

Все це, звичайно, добре. Але в бочці меду, як відомо, часто зустрічається ложка дьогтю. Коли говоримо про кольоровому фото, дьогтем виступає теж колір. Але не той, який ми б хотіли побачити.

Приклади? Та скільки завгодно. Каламутні кольору весняного пейзажу, землисте обличчя мерця» замість засмаги, кольорові відблиски і відблиски на найбільш важливих частинах знімка.

І тут без корекції не обійтися. Творці Adobe Photoshop як у воду дивилися, насичуючи програму різними інструментами корекції відтінків. Починаючи від зміни кольору очей і закінчуючи глобальним зміщенням гами всього зображення.

Сьогодні розглянемо один з таких інструментів. Він не такий страшний як рівні і криві (при роботі з каналами). Більш того, палітра і установка властивостей реалізовані гранично наочно і просто. Мова, природно, йде про інструменті під назвою «колірний баланс». Вивчати його властивості будемо вже на звичному знімку озера в околицях Мінська.

Трохи теорії

Враховуючи специфіку роботи колірного балансу, варто повторити теорію кодування кольору. Принаймні згадати, що таке колірні простору RGB і CMYK. Детально про це написано в уроці «виділення кольором в Фотошоп». Тим, хто не обтяжує насіння зайвим читанням, коротко повторимо.

Обидві моделі кодують колір в тривимірній системі координат (згадуємо алгебру і геометрію 6 клас середньої школи). Ідея взята з курсу фізики. Пам’ятаємо, що білий колір, заломлюючись, розпадається на кольорові складові. Ось і тут кожна вісь — свій колір. Поєднання базових кольорів різної насиченості дає результуючий відтінок.

Простір RGB – природна. Три базових кольори (червоний, синій і зелений) змішуючись у повній яскравості дають білий колір. Приклад з життя — три софіта на сцені.

Однак фізично не існує фарб, які змішавшись в одному відрі, стали білими. Тому для друку використовують систему CMYK (Cyan (Блакитний), Magenta (Малиновий), Yellow (Жовтий), Black). Блакитний, пурпурний і жовтий кольори змішавшись дають насичений темно-сірий колір. Четверта складова, чорний, слугує для підтримки тіней».

Є ще одна цікава особливість. На колірному колі кольору RGB і CMYK знаходяться один навпроти одного. Іншими словами, вони утворюють такі контрастні пари синій — жовтий, блакитний-червоний, малиновий-зелений. Зменшуючи, наприклад, присутність блакитного в гамі, ми неминуче підкреслимо червоні відтінки. Прибираючи жовтий — сині. Позбавляючись від малинового, посилимо зелений колір.

На цьому принципі побудований інструмент «Колірний баланс».

Практична частина

Перш ніж розпочати практичну роботу, варто нагадати принаймні два ради від корпорації Adobe.

Проводьте роботу з кольором на откалиброванном моніторі. Тобто з установками, які гарантують, що колір, який відображається на екрані виглядає так само, як і «в реальності». Інакше є небезпека, що на іншому комп’ютері Ви самі жахнетеся результатами своєї роботи

Намагайтеся не змінювати колір основного шару. Відразу робіть дублікат. І проводите цветокоррекцию копії.

Настав час приступити.

Викликати інструмент колірний баланс можна двома основними способами:

Через меню «Зображення» – «корекція» – «колірний баланс»

Натиснувши на клавіатурі CTRL+B

Вызов палитры цветовой баланс в фотошоп

З’явилася палітра інструменту гранично проста. Праворуч стандартні кнопки ОК, скасування та встановлення попереднього перегляду наполегливо рекомендуємо включити)

Основний блок являє собою три лінійні смуги зміни з повзунком в середній частині. Вони побудовані за принципом контрасту RGB і CMYK. Поєднання кольорів синій — жовтий», «блакитний-червоний» і «малиновий-зелений» взаємопов’язані. Зсув повзунок у бік одного з них зменшує присутність другого.

Варто звернути увагу на три пункти нижче. Інструментом «колірний баланс» ви змінюєте колір тіней, середніх тонів і підсвічування окремо. Для вибору діапазону виставляється точка навпроти надпису.

работа с цветовым балансом в Фотошоп

Тобто можна, наприклад, збільшити присутність зеленого кольору в зонах світу і одночасно позбутися від нього «в тіні».

У нашому випадку все просто. Підкреслюючи зелену складову, ми зменшуємо кількість пурпурових, жовтих і, можливо, червоних відтінків. Для кожного діапазону по своєму. У вигляді алгоритму це виглядає так:

 • Створіть копію шару
 • Перейдіть на копію і виберіть інструмент «колірний баланс»
 • Встановіть прапорець навпроти слова «попередній перегляд». Це дозволить Вам бачити результати зміни в режимі реального часу.
 • Починаючи з «тіней» змінити кольори знімка на кожному з діапазонів. При цьому пам’ятайте: хороша робота — неспішна робота. Перша корекція може виявитися невдалою. Поетом почніть з тіней, дійдіть до зони світла. А потім — другий круг. При необхідності — третій і так далі.
 • Закінчите роботу натисканням кнопки ОК

Примітка: Зверніть увагу на галочку біля слів «Зберегти світіння». Дана опція «захищає» переходи світла і тіні від втрати контрастності. Якщо опція збереження світіння не активована, є небезпека отримати в результаті «невиразна» зображення.

Ілюстрація цього — на малюнку нижче.

важная опция для сохранения резкости

Після того, як ви змінили кольоровість, застосувати необхідні режими накладення та відрегулюйте прозорість верхнього шару.

При необхідності м’якою кистю зітріть на верхньому шарі інформацію в зонах, де корекція кольору не потрібна.

Більш докладно про це прийомі написано в попередньому уроці.

Тепер варто звернути увагу на одну особливість, про яку ми згадували тільки побіжно.

Будь-який інструмент програми Adobe Photoshop працює з виділеною частиною вибраного шару. Якщо виділення не задано — з усім шаром. Але ніяк не з усім зображенням. Це важливо.

Подивіться на малюнок нижче. Світлі області лісу за озером після загальної зміни кольору на фотографії набули яскраво-жовтого відтінку.

Не все области изображения одинаково хороши после изменения цвета

 

Ви можете створити ще одну копію фону і окремо опрацювати цю область. Алгоритм такий:

 • Створіть дві копії фону
 • Вимкніть видимість верхній (останньої копії). Для цього достатньо натиснути на значок у формі очі ліворуч від піктограми шару
 • Перейдіть на видиму копію, змінити її колір
 • Відрегулюйте накладення шару і його прозорість
 • Зітріть на копії зони, які на ваш погляд придбали небажаний відтінок.
 • Перейдіть на шарі прозорі (стерті області). Наприклад, інструмент «Швидке виділення» або «Чарівна паличка»
 • Задайте краї виділення. Докладніше про це описано в уроці «як зробити краю фотографії напівпрозорими»
 • Не знімаючи виділення, перейдіть на наступний шар, увімкніть його видимість і натисніть кнопку «DEL».
 • Инвертируйте виділення поєднанням клавіш CTRL+I або через меню «Виділення» – «Інверсія». Таким чином на верхньому шарі будуть виділені вже оброблені зони (працювати з якими не потрібно)
 • Натиснувши кнопку «DEL», зітріть їх. На шарі залишаться тільки «проблемні ділянки».
 • Змініть колір цього шару, відрегулюйте накладення і прозорість.

Зауваження: розтушовування при виділенні обов’язкове. Інакше виходять рвані різкі межі переходу кольору. Це ознака невмілої корекції. Та й виглядає таке фото «на трієчку».

Але є й більш простий спосіб.

Він так само заснований на виділенні, але уникає створення зайвих шарів.

 • Створіть одну (!) копію шару.
 • Проведіть корекцію зображення будь-яким відомим способом.
 • Після того, як виявилися проблемні ділянки, виділіть їх. Найбільш підходящий інструмент — виділення за кольором. Цей спосіб дозволяє визначити навіть найменші області в різних частинах фотографії. До того ж «недокументированная можливість» інструменту — виділення напівпрозорих пікселів.
 • Задайте растушевку зони виділення. Радіус розтушовування вибирайте виходячи з розмірів фотографії. При розмірах до 1000 пікселів по будь-якій з осей радіус в 2 пкс. більш, ніж достатній.

Обращаем внимание на растушёвку выделения. Это позволяет добится плавного перехода цвета

 • Виберіть інструмент «Колірний баланс» (або будь-який інший інструмент).
 • Проведіть корекцію кольору
 • Відрегулюйте режими накладення та прозорість верхнього шару.
 • В результаті, як бачимо на малюнку нижче, яскраво жовтий колір на дальньому плані вже не так дратує. Додалися зелені відтінки, які і були потрібні для отримання ефекту «травневого дня».

Выбор правильного режима наложения слоя - 60% успеха

Зауваження: не варто намагатися повністю позбутися від сторонніх квітів. Інакше фото буде здаватися неприродним.

Наприклад, у випадку з нашим зразком, жовті відтінки залишилися в траві на передньому плані і на листі далекого лісу. Що природно — наше сонце має жовтий колір. І яскравий день відсутність відблисків виглядало б неприродно.

Результат

Порада: активно шукайте найкращі варіанти. Не зупиняйтеся на єдиному режимі накладання шарів. Іноді самі цікаві результати дають, на перший погляд, неприродні режими.

Вдалої та плідної роботи!