Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібний — все що Ви хотіли знати!

471

Користувачі Інтернету, не дуже розбираються в технічній стороні питання, можуть не розуміти, що таке маршрутизатор і навіщо він потрібен.

А адже без цього приладу для кожного окремого комп’ютера (настільного, переносного або мобільного) знадобиться окреме підключення до мережі, що навряд чи буде зручно і вигідно.

Іноді маршрутизатор називають роутером, так він звучить при сучасному перекладі з англійської. Найчастіше користуються саме другим терміном для бездротових пристроїв.

А перший залишають для дротяних маршрутизаторів, які застосовуються рідше.

Принцип дії

Маршрутизатор являє собою спеціальну підстанцію, приймаючу з мережі сигнали і передає їх конкретних пристроїв – найчастіше комп’ютерів, але не обов’язково, так як до Інтернету може підключатися і камери, принтери, і різна «розумна» техніка, аж до холодильників і кондиціонерів.

Фактично роутер пов’язує користувальницькі пристрої і той сервер, який забезпечує підключення до мережі.

Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібний — все що Ви хотіли знати!

Схема підключення пристроїв до маршрутизатора

Ще однією функцією роутера є робота з протоколом DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), що спрощує спосіб передачі даних по мережі.

При цьому кожен пристрій отримує свій унікальний IP-адресу, який, на відміну від такого ж показника мережі, є тимчасовим, а не постійним.

При відключенні пристроїв і підключення нових їх адреси змінюються, не впливаючи на роботу точки доступу.

Передаючи сигнал, маршрутизатори можуть і посилювати його. Завдяки цьому всього одне підключення забезпечує доступ в Інтернет відразу декільком пристроям.

Цікаво! Сучасні моделі дозволяють теоретично підключити одночасно не менше 100 одиниць техніки, реальна цифра побутового знаходиться в межах десятка ПК, смартфонів або ноутбуків.
Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібний — все що Ви хотіли знати!

Промисловий маршрутизатор

Здійснюючи передачу інформації з мережі, маршрутизатори працюють і у зворотний бік, відправляючи дані в Інтернет.

При цьому для збільшення безпеки відбувається кодування сигналів за допомогою декількох стандартів захисту WPA (або більш новий і поширений WPA2), WEP (застарілий варіант, обійти захист якого простіше, ніж у інших) та інших.

Також до роутера підключаються протоколи та проксі-сервер.

Класифікація маршрутизаторів

Існує кілька класифікацій роутерів. Основними є розділення по області застосування і способу підключення.

Причому, підключаються по-різному і самі маршрутизатори, і пристрої, які з їх допомогою виходять в Інтернет.

По області застосування

В залежності від застосування роутери діляться на класи:

  • Верхній — включають самі високопродуктивні моделі, що поєднують мережі великих організацій та підприємств. Маршрутизаторами даного типу підтримуються різні інтерфейси і протоколи, включаючи нестандартні.
    У кожному пристрої може бути до 50 портів і для глобальних і локальних мереж;

 

Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібний — все що Ви хотіли знати!

Маршрутизатор верхнього класу

  • Середній — службовець для формування порівняно невеликих мережевих об’єднань для підприємств розміром поменше. У стандартній конфігурації роутери можуть включати до 8 портів локальної мережі і до 3 портів – глобальної;
  • Нижній — призначений для локальних мереж окремих офісів або домашнього використання. В основному включають по 1-2 порту глобальної мережі і до 4 – локальної.

За способом підключення

Підключатися до Інтернету або до великої мережі (наприклад, підприємства) пристрій може дротовим або бездротовим способом.

Те ж відноситься і до розведення мережі по іншим пристроям, яке здійснюється за допомогою оптоволоконного кабелю або через WiFi.

Найчастіше в домашніх умовах використовуються варіанти з проводовим підключенням до мережі маршрутизатора і бездротове – для окремих ПК.

  • Дротовий маршрутизатор

Дротові роутери, що передбачають підведення до кожного окремого пристрою, який є оптимальним вибором для мережі, що складається з 2-8 стаціонарних комп’ютерів або ноутбуків, які, в основному, знаходяться на одному і тому ж місці.

Таким способом легко настроюється і доступ до даних з одного пристрою на інший, наприклад, з ПК в одному приміщенні до принтера або запам’ятовуючого пристрою в іншому.

Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібний — все що Ви хотіли знати!

Дротовий маршрутизатор

  • Wi-Fi роутер

Перевагою бездротового роутера є не тільки можливість передавати дані без використання кабелів, але і з ними.

Більшість побутових пристроїв підтримують обидва види підключення, тоді як багато настільні ПК підключаються тільки провідним способом.

Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібний — все що Ви хотіли знати!

Бездротові маршрутизатори

У можливості звичайного Wi-Fi-роутера входить об’єднання всіх пристроїв у квартирі або кількох офісних приміщеннях, включаючи комп’ютери, телефони, принтери або Smart-телевізори в загальну мережу і їх з’єднання з Інтернетом.

Для цього достатньо всього однієї лінії доступу до глобальної мережі з достатньою швидкістю передачі даних.

При цьому, наприклад, каналу на 1-5 Мбіт/с буде явно недостатньо для нормальної роботи в мережі декількох пристроїв.

З допомогою маршрутизатора можна забезпечити і просте взаємодію між технікою, без доступу до Інтернету. У цьому випадку бездротове підключення теж буде працювати, але допоможе організувати обмін інформацією тільки всередині локальної мережі.

Особливості використання

Сучасний роутер являє собою надійне і довговічне пристрій.

Часто досить лише придбати його і включити, після чого маршрутизатор працює без збоїв і необхідності в перенастроюванні протягом декількох місяців і навіть років.

При цьому втручання користувача, крім включення, перезавантаження і вимикання роутера, потрібно тільки при зміні пароля, способу доступу в мережу або провайдера.

Перезавантажити пристрій нескладно – достатньо відключити його від мережі більш ніж на 10 секунд.

Налаштування роутера може здійснювати представник провайдера, підключає користувача до Інтернету, або сам власник приладу.

Найчастіше для цього доведеться підключити маршрутизатор до комп’ютера і налаштувати доступ з нього в мережу.

При наявності йде в комплекті до пристрою диска зробити це нескладно, хоча вимагає прочитання інструкції і 10-20 хвилин на налаштування.

Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібний — все що Ви хотіли знати!

Типове меню налаштування маршрутизатора

Використання маршрутизатора зазвичай ніяк не впливає на вартість використання Інтернету. Особливо якщо мова йде про популярному зараз безлімітному тарифі.

Хоча, якщо оплата йде за мегабайт (наприклад, безпровідний 3G-Інтернет), її розміри залежать від обсягів завантаженої інформації.

Вибір маршрутизатора

Вибираючи роутер для своїх потреб, слід заздалегідь обговорити з постачальником Інтернету можливість використання приладу.

Деякі провайдери за замовчуванням не підтримують маршрутизатори.

У інших є окремі тарифи на застосування приладу, а треті вимагають наявності пристрою певної марки – іноді воно йде в комплекті з мережею.

Не вирішивши це питання заздалегідь, можна отримати замість доступу в мережу можливість підключення тільки провідним способом.

Промислове використання роутера допускає з’єднання декількох пристроїв між собою, завдяки чому виходить більш складний маршрут передачі інформації.

В основному це може знадобитися тільки в офісі.

А для домашнього використання досить і одного маршрутизатора.

При виборі варто враховувати і особливості техніки, якої потрібен доступ в мережу.

Адже практично всі настільні ПК, старі принтери та інші портативні пристрої підключаються тільки через провідний порт LAN.

Ноутбуки мають Wi-Fi, хоча можуть підключатися і проводами. Телефони і планшети в основному комплектуються тільки модулями Вай-Фай і, іноді, Bluetooth.

Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібний — все що Ви хотіли знати!

Можливості дротового і бездротового роутерів

Також враховують і зручність проведення мережі. Так, Wi-Fi не вимагає прокладки проводів, але іноді доступний тільки на невеликій відстані.

Для збільшення дистанції до десятків метрів варто придбати потужний роутер (з двома або трьома антенами), до сотень метрів – прокласти оптоволокно.

А для поєднання різних варіантів підключення краще скористатися змішаними моделями маршрутизаторів, що забезпечують доступ до мережі різних пристроїв і по Wi-Fi і через LAN-порт.

Альтернативні варіанти

Якщо вдома або в невеликому офісі є тільки один комп’ютер і не передбачається застосовувати ту ж точку доступу для роботи з іншою технікою, допускається пряме підключення ПК до інтернету через дріт.

Таким чином, немає необхідності у придбанні роутера.

При цьому, правда, підключити до тієї ж мережі телефон або планшет буде неможливо.

Але, по-перше, деякі види робіт не передбачають (або навіть, в цілях безпеки, забороняють використання мобільних пристроїв для роботи з Інтернетом.

По-друге, деяким користувачам достатньо звичайного мобільного телефону, не має модуля Wi-Fi.

А, по-третє, такі планшетні комп’ютери та смартфони можуть бути підключені до мережі з допомогою зв’язку 3G або 4G, досить швидкісний і що вимагається для доступу до Інтернету в будь-який час.

Ще одним недоліком прямого підключення є необхідність у попередженні провайдера про заміну комп’ютера або операційної системи.

Так як новий ПК або інша ОС можуть не працювати в мережі.

Як Wi-Fi роутера допускається використовувати і інші пристрої:

  • Ноутбуки з проводовим підключенням;
  • Смартфони з доступом до Інтернету 3G або 4G.
Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібний — все що Ви хотіли знати!

Налаштування смартфона з ОС Android в якості роутера

Наявність такої техніки вдома або в офісі дозволить не купувати окремо маршрутизатор, а створити мережу з її допомогою.

При цьому ноутбук або смартфон повинні бути достатньо потужними, щоб забезпечити одночасно і основні функції, і використання Інтернету.

Висновки

В цілому, маршрутизатор являє собою корисний пристрій, без якого в сучасних умовах практично неможливо обійтися.

Тим більше що вартість їх невисока і порівнянна з ціною, наприклад, комплект клавіатура + миша».

Швидкість же доступу, підтримувана сучасними моделями, повністю відповідає вимогам більшості користувачів – до 100 Мбіт/с.

Хоча можливості деяких роутерів набагато більше.

Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібний — все що Ви хотіли знати!

Маршрутизатор зі швидкістю передачі даних 1,7 Гбіт/с

При цьому роутери працюють набагато простіше комутаторів, і дозволяють заощадити в порівнянні з застосуванням мереж 3G і 4G.

Хоча, якщо в мережі знаходиться багато пристроїв, робота з маршрутизатором вимагає постійного адміністрування з боку фахівців, знайомих з конфігураційними параметрами і протоколами.

При цьому робота всіх маршрутизаторів в мережі повинна бути синхронізована.

Звичайні користувачі, які встановлюють пристрій будинку для зв’язку з мережею кількох ПК, планетов і ноутбуків, від такої проблеми позбавлені.

Саме з причини поширення роутерів в побуті більшість виробників зараз перейшли до створення пристроїв початкового рівня, замінюють складні і потужні маршрутизатори верхнього класу.

Для чого потрібен маршрутизатор

Це відео допоможе вам дізнатися для чого потрібен маршрутизатор. Ви дізнаєтеся про основні можливості цього пристрою. Ви побачите як можна використовувати маршрутизатор в домашніх умовах.