Вчені створили аналог gps, заснований на перехопленні сигналу супутників

17

Gps використовується для широкого кола завдань, від водіння до пошуково-рятувальних операцій. Однак в даний час система покладається на державні супутники, які забезпечують хороше, але не найкраще відстеження місця розташування. Тепер вчені продемонстрували спосіб визначення місця розташування, який покладається на сигнал, що надсилається інтернет-супутниками.

Science.org

В останні роки приватні компанії почали запускати величезні групи супутників, щоб забезпечити широкосмуговий доступ до інтернету у віддалених районах. Найвідомішим прикладом є starlink компанії spacex. Ці інтернет-супутники літають ближче до поверхні землі, ніж супутники глобальних навігаційних систем, таких як gps, глонасс, beidou і galileo. Оскільки багато систем експлуатуються військовими, їх сигнал може бути метою для створення перешкод, що спонукає дослідників шукати альтернативи.

Зак кассас (zak kassas), інженер з університету огайо, впевнений, що використання gps тягне за собою масу проблем і незручностей. Він і його колеги раніше демонстрували відстеження місця розташування за допомогою супутників комунікаційних компаній orbcomm і iridium communications. Тепер вони перейшли на starlink-одну з найбільш розгалужених мереж супутників на сьогоднішній день.

Супутники starlink випромінюють сигнал, що містить дані для наземних приймачів. Використовуючи компактний приймач власної конструкції, кассас і його команда отримали можливість вловлювати ці електромагнітні хвилі, не розшифровуючи сигнал. Вони вивчили загальну форму сигналу і змогли використовувати його для визначення відстані до супутника. Вчені повідомляють, що використання супутників starlink дозволяє визначати місце розташування об’єктів на землі з точністю до 7-8 метрів. Кассас і його команда очікують підвищення точності в міру того, як сузір’я starlink зростає. Spacex не бере участі в цьому дослідженні і ніяк його не коментує. Поки незрозуміло, чи спробує компанія заблокувати дослідження вчених.

Оскільки інтернет-супутники літають набагато ближче до землі, ніж ті, які використовуються для традиційних навігаційних сервісів, одержуваний від них сигнал може бути в тисячі разів сильніше. Це може полегшити навігацію в густих лісах, де gps іноді важко визначити місце розташування. Геофізики також використовують gps для відстеження крихітних рухів земної кори, які можуть вказувати на землятресенія або виверження вулканів. Оскільки інтернет-супутники використовують коротші електромагнітні хвилі, ніж gps, їх можна використовувати для більш точних досліджень.